آیا عربستان با دست و پا زدن در اروپا، می‌تواند اموال خود را از آمریکا خارج کند؟گروه بین الملل جهان نیوز ـ چندی قبل مجلس سنای آمریکا، طرحی را تصویب کرد که به موجب آن، عربستان سعودی به دلیل ایفای نقشی حمایتی از حملات تروریستی 11 سپتامبر توسط دادگاه آمریکایی می تواند محاکمه ‌شود.

این مصوبه مجلس نمایندگان در انتظار قانونی شدن است و هر چند اوباما تهدید کرده آن را امضا نخواهد کرد. این در حالی است که در جریان بررسی طرح برای پرداخت خسارت به خانواده قربانیان حملات 11 سپتامبر در یک کمیته کنگره، شماری از قانون‌گذاران مجلس نمایندگان آمریکا، عربستان را به حمایت از تروریسم علنا متهم کرده‌اند. در همین حال نیویورک تایمز نیز گزارشی از اقدامات عربستان برای حمایت از تروریست ها منتشر کرد و در آن از عربستان به عنوان " داعش سفید" نام برد.

اما در صورتی‌که عربستان سعودی به اتهام دست داشتن در حادثه 11 سپتامبر در یکی از دادگاه های حتی محلی آمریکا محکوم بشود، باید میلیاردها دلار به عنوان غرامت به خانواده های قربانی 11 سپتامبر بپردازد. دامنه این غرامت البته مشخص نیست و به همین دلیل این گمانه زنی تقویت شده که در صورتی که آمریکایی ها بخواهند عربستانی ها را تحت فشار قرار بدهند می توانند میزان این غرامت را به بسیاری از هزینه هایی که حادثه 11 سپتامبر به این کشور تحمیل کرده، تسری بدهند. این در حالی است که عربستان در آمریکا میلیاردها دلار سرمایه داشته که مقامات آمریکایی می توانند به راحتی از همین محل، غرامت را برداشت کنند.

مقامات آل سعود در مرحله اول تهدید کردند که اگر اسناد 11 سپتامبر منتشر شود، اموال خود را از آمریکا خارج خواهند کرد. این در حالی بود که وزارت خزانه داری آمریکا میزان اموال عربستان را در آمریکا علنا منتشر کرد تا نشان بدهد اشراف مناسبی بر این قضیه دارد.

با این وجود «رای‌الیوم» اخیرا گزارش داد که عربستان سعودی به صورت فشرده پیامدهای منفی بر سرمایه‌گذاری‌های خود در خارج، آن هم‌ در صورتی‌‌که آمریکا این کشور را به حمایت از حملات 11 سپتامبر 2001 متهم کند، بررسی می‌کند.

عربستان، دست به دامن فرانسه و انگلیس شد

بر پایه این گزارش، در مقابل، برخی مقام‌های سعودی به دفاتر مشاوره بازاریابی بین‌المللی و مسئولان سابق به‌ویژه در فرانسه و انگلیس مراجعه کردند تا با آنها درباره نحوه حفاظت از دارایی‌های ریاض در خارج از هرگونه غرامتی که احتمال دارد دادستان آمریکا صادر کند، رایزنی کنند.

در راهروهای پاریس سخن‌ها درباره رغبت عربستان سعودی به انتقال بخشی از دارایی‌هایش به کشورهای غربی و شرقی مانند فرانسه و آلمان و حتی چین و هند شنیده می‌شود. بازارهای این کشورها به‌ویژه چین جزء معدود بازارهایی هستند که از مبالغ هنگفت پولی در برابر پیگردهای دادستانی آمریکا، حفاظت می‌کنند.

عربستانی ها که می دانند معادله "نفت در برابر تامین امنیت آل سعود" به پایان عمر خود نزدیک شده، بیش از هر چیز نگران رفتارهای آمریکا و بی میلی استراتژیک این متحد قدیمی به خود هستند.

از سوی دیگر، گزارش های متعدد منابع غربی از آینده مبهم قدرت در آل سعود، تضعیف قدرت این کشور، و هزینه دار شدن حمایت از عربستان توسط غرب نیز آل سعود را بسیار کلافه کرده است.

با وجودی که مقامات آل سعود در طی چند دهه بسیاری از رسانه های غربی را با پول های کلان مجاب به حمایت و تصحیح وجهه آل سعود می کردند، ولی سانسور رو به ضعف نهادن عربستان، دیگر در غرب قابل جلوگیری نیست.

علاوه بر رسانه ها مقامات آمریکایی نیز دیگر در این باره صراحت دارند. همچنانکه هم ترامپ و هم کلینتون در تبلیغات ریاست جمهوری از بی میلی به عربستان سخن می گویند.

وضعیت در داخل عربستان نیز مساعد نیست، محمد بن سلمان، شاهزاده قدرتمند سعودی معتقد است که اگر عربستان وضعیت اقتصادی خود را تصحیح نکند، در آینده بسیار نزدیک دچار فروپاشی اقتصادی خواهد شد. طرح بزرگ اقتصادی وی نیز که به عنوان نسخه درمان در حال پیشنهاد و  اجرایی شدن مقدمات آن است نیز به اعتقاد بسیاری از کارشناسان ارشد اقتصادی نیز آینده مبهم و بسیار خطرناکی خواهد داشت.

صدور تروریسم تکفیری، بلای جان آل سعود

صدور تروریسم تکفیری نیز بلای جان خود آل سعود شده است. اینک یکی از نقاط پس از سوریه و عراق برای ناامنی توسط داعش، خود عربستان است. در کنار این موضوع، پایین آمدن قیمت نفت نیز سبب شده است، سیاست خارجه آل سعود که به خرج های کلان پولی و دادن رشوه عادت کرده دچار مشکل بشود. جنگ یمن نیز جز هزینه تاکنون چیزی به آل سعود نرسانده است. عربستان در برکنار کردن بشار اسد در سوریه نیز شکست خورده و در عراق نیز ایران روز به روز عربستان را بیشتر کنار می زند.

علاوه بر اینها رقابت سنگین شاهزاده های نسل دوم و سوم برای کسب قدرت در عربستان بقدری آشکار شده، که حاکمیت این کشور را از دورن دچار انشقاق کرده است. به اعتقاد کارشناسان، عربستان در حال گذار قدرت از نسل اول به دوم و سوم، با حوادث خونینی در آینده روبه رو خواهد بود.

با این وجود تقاضاهای جدید اجتماعی همانند حقوق زنان، رفع تبعیض از اقوام و دیگر مذاهب، روند رو به روشد طبقه متوسط در عربستان که تعلیمات وهابیت را جزء موانع خود می بیند از دیگر تهدیدات راهبردی حاکمیت آل سعود به شمار می رود.

با گزارش اجمالی از وضعیت واقعی قدرت و حاکمیت در عربستان، انتقال اموال از آمریکا عملا با اولین فشار هدفمند آمریکا به آل سعود، به یک پروژه شکست خورده تبدیل خواهد شد. مقامات عربستان بیش از هر کشور دیگر می دانند که در شرایطی نیستند که بتوانند آمریکایی ها را تحت فشار قرار بدهند زیرا نه تنها ابزار چندانی ندارند بلکه بیش از گذشته تضعیف شده اند.

اما حتی در صورت هر نوع و به هر میزان انتقال اموال از آمریکا به کشور دیگر توسط عربستان، بدون تنبیه نخواهد بود. ضمن اینکه این اقدام، نمایندگان آمریکا را برای انتشار اسناد بیشتر درباره حمایت های آل سعود از تروریسم با انگیزه تر خواهد کرد. ضمن اینکه کشورهایی همچون فرانسه و آلمان در صورت نارضایتی مقامات آمریکایی، همکاری مناسبی در این زمینه با آل سعود نخواهند داشت. اموال عربستان اما اگر به چین نیز منتقل بشود، شرایط برای آل سعود به شدت بدتر خواهد شد. زیرا آمریکا تحمل انتقال اموال به قدرتمندترین رقیب جهانی خود را به هیچ وجه نخواهد داشت. به همین دلیل پیش بینی می شود که ترس عربستان از تنبیه توسط مقامات آمریکایی مانع از این اقدام خواهد شد و این موضوع تنها در حد تهدید باقی خواهد ماند. ضمن اینکه بهانه خوبی به آمریکایی ها برای افزایش بی میلی به آل سعود خواهد داد.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آیا عربستان با دست و پا زدن در اروپا، می‌تواند اموال خود را از آمریکا خارج کند؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات