گزارش مرکز اسناد انقلاب اسلامی در مورد حکم امام(ره) برای قصاص نفوذی ها

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، مرکز اسناد انقلاب اسلامی در این مطلب آورده است: با تامل در مواضع امام خمینی(ره) می‌توان دریافت یکی از موضوعاتی که ایشان توجه ویژه‌ای نسبت به آن داشتند، مساله نفوذ بوده است.
امام(ره) همواره خطر نفوذ را گوشزد کرده، نسبت به عواقب آن هشدار داده و می‌فرمودند: دشمنی که آمده در داخل ما و ما را می‏ خواهد از داخل فاسد کند، این ترس دارد که ما به جان هم بیفتیم.»[1] از این رو امام خمینی(ره) در برخورد با نفوذی ها و جلوگیری از شکاف و فراهم شدن بستر لازم برای نفوذ، برخوردهای تند و صریحی داشتند.

** برخورد امام(ره) با نفوذ جریان‌های جاسوسی وابسته به نهضت آزادی
در آذرماه 58 پرده از ارتباط برخی اعضای دولت موقت با آمریکا برداشته شد. امام خمینی(ره) بارها نسبت به نفوذ جریان‌های مخرب درون نهضت آزادی به آنها هشدار داده و از نهضتی‌ها خواسته بودند که موضع خود را نسبت به جریان‌های مخرب مشخص کنند.
ایشان همچنین درمورد نفوذ جریان‌های غربی در بدنه دولت موقت که از یک سو انحلال مجلس خبرگان را در برنامه خود قرار داده بودند و از سوی دیگر به حمایت از منافقین می‌پرداختند به شدت موضع گرفته و فرمودند: «شما که انحلال یک همچو مجلسی [مجلس خبرگان] را می‏ خواهید می‏ دانید چه می‏ کنید؟ غافل هستید شما، آدم‌های تحصیل ‏کردۀ متدین، شما را غافل کردند شیاطین؟ یا خدای نخواسته با توجه یک همچو کارهایی انجام می‏ دهید؟ شما متنبه بشوید! شما طرفدار خلق هستید؟! طرفدار خلق ایران هستید؟! طرفدار ملت خودتان هستید؟! شما آقایان که از اینها تأیید می‏ کنید طرفداری از اسلام می‏ کنید؟! طرفداری از کشور اسلامی می ‏کنید؟! کارهای اینها را اسلامی می ‏دانید؟! شما کارهای حکومت اسلامی ما را اسلامی نمی ‏دانید، و کارهای این گروهک‌ها را که در میدان‌ها و در خیابان‌ها با سلاح به جنگ مردم برخاسته ‏اند اسلامی می دانید؟! نباید یک دفعه هم تفکر کنید؟»
با این وجود اعضای نهضت آزادی این نصیحت‌های امام(ره) را نادیده گرفتند. از همین رو بود که امام خمینی(ره) که ضرر نهضت آزادی را حتی بیشتر از منافقین می‌دانستند و موضع تندی نسبت به نهضتی‌ها گرفته و فرمودند: «نهضت به اصطلاح آزادی و افراد آن چون موجب گمراهی بسیاری از کسانی که بی‌اطلاع از مقاصد شوم آنان هستند می‌گردند باید با آنها برخورد قاطعانه شود و نباید رسمیت داشته باشند.»

** برخورد قاطع امام(ره) با عوامل کودتای «نقاب»
در تیر ماه 1359 با کشف توطئه گروهی از افسران نیروی هوایی که با نفوذ در بدنه ارتش به دنبال انجام کودتا و سرنگونی نظام جمهوری اسلامی بودند، امام خمینی(ره) با برخوردی قاطع با طراحان و عاملان کودتایی که به «نوژه» و «نقاب» معروف شد، خواستار پاکسازی نیروهای مسلح از نفوذی‌ها شدند.
ایشان در 28 تیر 59 در این مورد فرمودند: «توجه به این مسائل لازم است همه آقایان بکنند و کسانی که خدای نخواسته یک انحرافاتی دارند اگر قابل اصلاحند با موعظه، با نصیحت، با هدایت اینها را اصلاح بکنند و اگر نیستند، پاکسازی بکنند و آنهایی که در این مسائل، در این مسئله آخر همراه بودند با این خیال فاسد کودتا، تمام اینها به حسب حکم قرآن حکمشان قتل است بلااستثنا، یک استثنا درش نیست؛ هیچ کس حق ندارد که یک کسی را عفوش بکند، یک کسی را مسامحه با او بکند. اینها به حکم اسلام و حکم قرآن فاسد و مفسد هستند و اینها چهار حکم در قرآن هست که از همه کوچکتر کشتن است.»[2]

** برخورد قاطع امام(ره) با نفوذ جریان ابوالحسن بنی‌صدر
بنی‌صدر که پس از رسیدن به ریاست جمهوری کم‌کم زاویه خود را با نظام نشان داد، با آغاز جنگ تحمیلی نیز به تدریج در این عرصه مخالفت خود را با گروه‌ها و نهادهای انقلابی، بروز داد. کارشکنی‌های وی ادامه داشت تا اینکه پس از کشف ارتباط بنی‌صدر و منافقین و نیز رابطه او با سیا، امام خمینی(ره) به طور صریح به نفوذ این جریان واکنش نشان دادند.
امام(ره) در 16 خرداد 1360 که روز میلاد امام حسین(ع) و روز پاسدار بود، در پیامی تاریخی صریحاً اعلام کردند که امت ما تصمیم گرفته‌اند که در مقابل همه توطئه‌های داخلی و خارجی بایستند. ایشان معتقد بودند که نفوذ عوامل مخرب، انحراف بنی‌صدر را تسریع بخشید.
امام خمینی(ره) پس از سقوط بنی‌صدر، نقش این عوامل را که نهایتا موجب انزوای او شد به وی یادآوری کرده و فرمودند: «آنهایی که به تو اظهار علاقه می‏ کردند آنها به اسلام علاقه نداشتند؛ و تو را کشاندند به جایی که تباه کردند.» و «کراراً من [به بنی‌صدر] گفتم که بیا برو از این گروهک‌های فاسد، از این منافقین، تبرّی کن؛ حیثیت خودت را از دست نده. بیا برو در ملأ عام و اینها را از خود بران. اینها تو را به تباهی می‏ کشند. این گرگ‌هایی که اطراف تو جمع شده ‏اند الاّ بعض معدود آنها، همۀ آنها گرگ‌هایی هستند که می‏ خواهند تو را به تباهی بکشند، اینها را از خود بران.»
امام(ره) در 18 خرداد 1360 ضمن اتمام حجت، درمورد تفرقه‌افکنی‌های بنی‌صدر فرمودند: اشخاصی در این برهه از زمان که ما ابتلا داریم به جنگ، باید آرامش محفوظ بشود، اگر کسانی در اطراف کشور سخنرانی کنند و سخنرانی آنها اسباب تشنج بشود، آن شخص، هر کس می‌خواهد باشد، هر مقامی می‏ خواهد باشد، من او را به جای خودش می‏ نشانم، قبل از اینکه شورش پیدا بشود من او را به جای خودش می‏ نشانم. گوش‌های خودتان را باز کنید، من همان‏طوری که با شاه عمل کردم و هم ملت ما همان‏طوری که با محمدرضا عمل کرد، با اشخاصی که بخواهند فساد ایجاد کنند، با اشخاصی که زاید بر صحبت، بخواهند تشنج ایجاد کنند، با اشخاصی که می‏ خواهند صف‏ آرایی بکنند در مقابل دادستانی، در مقابل مجلس، در مقابل ارگان‌های دیگر، من همان خواهم کرد که با محمدرضا[کردم]، امروز وسایل در دست است، و شماها منزوی خواهید شد. باز من نصیحت می‏ کنم شماها را که تا دیر نشده است به جای خودتان بنشینید و از تحریکات عناصر فاسد که در گوش‌های شما مطالبی می‏ خوانند، پرهیز کنید و آنها را از خودتان برانید.»[3]
در نهایت امام خمینی(ره) طی حکمی در تاریخ 20 خرداد 1360 بنی‌صدر را از فرماندهی کل قوا برکنار کردند و در آخرین روز خرداد همان سال، مجلس شورای اسلامی نیز رای به عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر داد. بدین ترتیب همانگونه که امام(ره) پیش‌بینی کرده بودند، بنی‌صدر منزوی شده و مجبور به فرار از کشور شد.

** برخورد امام(ره) با نفوذ مهدی هاشمی در بیت منتظری
یکی دیگر از نمونه‌های نفوذ در تاریخ جمهوری اسلامی که امام(ره) را به واکنش واداشت، نفوذ «مهدی هاشمی» بود. او توانست با نفوذ در بیت منتظری علاوه بر انتقال اطلاعات محرمانه به خارج، زمینه‌های انحراف وی را نیز فراهم کند. ارتباط میان اعضای دفتر منتظری و رسانه‌های بیگانه به حدی بود که نامه‌های محرمانه وی به امام خمینی(ره) در رادیو بی‌بی‌سی خوانده می‌شد.
امام(ره) بارها به صورت کنایی نسبت به خطر نفوذ در بیت علما هشدار داده بودند. به عنوان مثال در تاریخ 22 / 4 / 1362 خطاب به نمایندگان نخستین دوره مجلس خبرگان فرمودند: «باید بدانید که تبهکاران و جنایت‌پیشگان بیش از هرکس چشم طمع به شما دوخته‌اند و اشخاص منحرف و نفوذی در بیوت شما با چهره‌های صددرصد اسلامی و انقلابی ممکن خدای نخواسته فاجعه به بار آورند و با یک عمل انحرافی نظام را به انحراف بکشانند و با دست شما به اسلام و جمهوری اسلامی سیلی زنند. الله، الله، در انتخاب اصحاب خود...»[4]
بدین ترتیب امام(ره) آگاهانه دریافته بودند که نفوذ عوامل مخرب به درون روحانیون می‌تواند به اسلام خدشه وارد کند. چنانچه از اعترافات مهدی هاشمی نیز بر می‌آید، یکی از اهداف او از نفوذ در حوزه علمیه تغییر ذائقه طلاب علوم دینی بود. آنچنان که خود هاشمی اعتراف می‌کند: «به خاطر اینکه تصور می‌کردم باید حوزه علمیه و طلبه‌های جوان براساس ذهنیت و افکار من ساخته شوند به طور فعال روی آنها کار می‌کردم و به قم و حوزه علمیه به عنوان یک پایگاه اصلی قدرت نگاه می‌کردیم.»[5]
امام خمینی(ره) در نامه‌ای که در مهرماه 1365 به منتظری نوشتند، بی‌پرده او را از نفوذ باند مهدی هاشمی آگاه کرده و هشدار دادند: «حیثیت واجب المراعاة به احتمال قوی، بلکه ظن نزدیک به قطع، در معرض خطر است؛ خصوصاً با داشتن مخالفین مؤثر در حوزۀ قم، که ممکن است دنبال بهانه‏ ای باشند. این خطر بسیار مهم از ناحیۀ انتساب آقای سید مهدی هاشمی است به شما. من تأکید می‏کنم که شما دامن خود را از ارتباط با سید مهدی پاک کنید که این راه بهتر است؛ و الاّ هیچ عکس‏ العملی در رسیدگی به امر او از خود نشان ندهید که رسیدگی به امر جنایاتِ مورد اتهام حتمی است.» [6]
امام(ره) همچنین در مواجهه با نفوذ مهدی هاشمی، در 5 آبان 65، در مکتوبی به حجت‏ الاسلام ری شهری، وزیر اطلاعات وقت، لزوم برخورد قاطع با افراد ضد انقلاب و منحرفین وابسته به مهدی هاشمی را مورد تاکید قرار دادند.
در قسمتی از این پیام آمده است: «با توجه به مسائلی که تاکنون کشف و یا مورد سوءظن شده است، و با توجه به جَوسازی و اطلاعیه ‏هایی که با اسامی مختلف توسط افراد ضد انقلاب و منحرف و وابسته به مهدی هاشمی پخش گردیده است، که نه تنها سوءظن را بیشتر می‏ کند که خود دلیل مستقلی است بر خط انحراف از انقلاب و اسلام، جنابعالی موظف هستید به جمیع جوانب این امر با کمال دقت و انصاف رسیدگی نمایید؛ و تمام افراد متهمی را که از سران این گروه محسوب می‏شوند و نیز افراد دیگری را که در انتشار مسائل کذب و قضایای دیگر دست داشته ‏اند تعقیب نمایید.» [7]
در بهار 68 پیامی از امام(ره) منتشر شد که نشان از موضع تند ایشان در مقابل نفوذی‌ها می‌داد. کدهایی که در این پیام از سوی امام به کار گرفته شد به خوبی نشان می‌داد که مخاطب امام(ره) کسی نیست جز منتظری. بخشی از سخنان امام خمینی(ره) از این قرار بود: «نفوذی‌ها بارها اعلام کرده‏ اند که حرف خود را از دهان ساده‏ اندیشان موجّه می‏ زنند. ما باید دشمن سرسخت کسانی باشیم که پرونده ‏های همکاری آنان با امریکا از لانه جاسوسی بیرون آمد. کسانی که از منافقین و لیبرال‌ها دفاع می ‏کنند، پیش ملت عزیز و شهید دادۀ ما راهی ندارند. اگر ایادی بیگانه و ناآگاهان گول خورده که بدون توجه بلندگوی دیگران شده ‏اند، از این حرکات دست برندارند، مردم ما آنها را بدون هیچ‏گونه گذشتی طرد خواهند کرد.»
در نهایت رفتارهای منتظری که متاثر از نفوذ باند مهدی هاشمی در بیت او بود علاوه بر اینکه باعث عزل وی از قائم مقامی رهبری شد موجبات انزوای او را نیز فراهم کرد.
پی نوشت ها:
1- صحیفه امام خمینی(ره)، جلد 11.
2- صحیفه امام خمینی(ره)، جلد 13.
3- صحیفه امام خمینی(ره)، جلد 14.
4- صحیفه امام خمینی(ره)، جلد 18.
5- حجت‌الاسلام محمدی ری‌شهری، خاطره‌ها، جلد چهارم، تهران: مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 248.
6- صحیفه امام خمینی(ره)، جلد 20.
7- حجت‌الاسلام محمدی ری‌شهری، خاطره‌ها، جلد چهارم، تهران: مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 136.
فراهنگ**1003**

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گزارش مرکز اسناد انقلاب اسلامی در مورد حکم امام(ره) برای قصاص نفوذی ها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات