رئیس مجلس نمایندگان اندونزی خواستار توسعه همکاری با ایران در بخش های مختلف شد

به گزارش ایرنا، رئیس مجلس نمایندگان اندونزی در دیدار 'ولی الله محمدی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در جاکارتا، بر گسترش روابط و همکاری دو جانبه پارلمانی نیز تاکید کردند.
وی که از سیاستمداران ارشد حزب گلکار اندونزی است، ایران را کشوری بزرگ با ظرفیت زیاد دانست و گفت که ایران دارای فرهنگ والایی است و مردم اندونزی بسیار با این فرهنگ آشنا هستند.
'آدی کمارالدین' با اشاره به اینکه جوانان اندونزی از دوران دانشجویی با فرهنگ ایران آشنا شده و فرهنگ والای ایرانی برای مردم این کشور جنوب شرق آسیا ناشناخته نیست، گفت که بسیاری از افراد از ایدئولوژی و فرهنگ ایران الهام گرفته اند.
وی تشابهات فرهنگی و روابط تاریخی دو کشور را سرمایه اندونزی و ایران برای توسعه بیشتر همکاری ها دانست و خواستار استفاده از این تشابهات برای افزایش همکاری های اقتصادی شد.
رئیس مجلس نمایندگان اندونزی با تاکید بر اینکه مناسبات جاکارتا – تهران در همه حوزه ها خوب است، گفت که از تشابهات باید برای توسعه مناسبات استفاده کرد و مجلس از گسترش روابط در بخش های مختلف استقبال می کند.
وی جایگاه و پایگاه افکار امام خمینی (ره) در بین ایرانیان و دیدارش از مرقد بنیانگذار جمهوری اسلامی را مورد اشاره قرار داد و گفت ایرانیان برای علما جایگاه بالایی درنظر می گیرند و علاقه مند به زیارت مرقد امام خمینی (ره) هستند. اندونزیایی ها هم به زیارت 'والی سونگو' (اولیای 9 گانه) می روند و آن را بسیار باعث افتخار می دانند.
اولیای 9 گانه گروهی از مبلغان و مروجان اسلام بودند که در ربع پایانی قرن 15 میلادی تا نیمه دوم قرن 16 میلادی به گسترش اسلام در منطقه جاوه و مجمع الجزایر اندونزی پرداختند و نقش بسزایی در پذیرش مردم مجمع الجزایر اندونزی، به ویژه جاوه نسبت به اسلام ایفا کردند.
مردم اندونزی به این گسترش دهندگان اسلام در این مجمع الجزایر اعتقاد زیادی داشته و آنها را 'ولی' می دانند و آرامگاه آنها زیارتگاه و مورد احترام قرار می ‌گیرد.
'ولی الله محمدی' سفیر ایران در اندونزی نیز در این دیدار، گفت که فرصت های زیاد و مناسبی برای توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور در دوران پسابرجام وجود دارد.
وی با اشاره به مناسبات پارلمانی و حمایت مجلس نمایندگان اندونزی از توسعه روابط دو جانبه، گفت مجلس اندونزی از بدو برقراری روابط تاکنون نقش سازنده ای در توسعه روابط دوجانبه داشته است و انتظار است همچنان به حمایت خود ادامه دهد.
نایب رئیس مجلس نمایندگان اندونزی نیز که در این دیدار حضور داشت خواستار توسعه همکاری با ایران در بخش علوم و فناوری های پیشرفته شد.
سفیر ایران آمادگی کشورمان را برای گسترش همکاری ها در این بخش اعلام کرد و گفت که ایران برای توسعه مناسبات با اندونزی در بخش فناوری های پیشرفته مرزی نمی شناسد.
محمدی گفت که در سفر 'محمد فرهادی' وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان به جاکارتا همکاری در بخش فناوری های پیشرفته و پارک های فناوری با 'محمد نصیر' وزیر تحقیقات، فناوری و تحصیلات عالی جمهوری اندونزی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
آساق**1611

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رئیس مجلس نمایندگان اندونزی خواستار توسعه همکاری با ایران در بخش های مختلف شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات