اشاره رئیس‌جمهور تونس به برکناری دولت حبیب الصید/ آمادگی نخست‌وزیر برای استعفا


رئیس‌جمهور تونس خواهان آغاز مذاکرات برای تشکیل دولت وحدت ملی شد که جرأت و جسارت بیشتری برای بهبود اقتصاد کنونی در کشور داشته باشد.به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه ارم نیوز، الباجی، قائد السبسی، رئیس‌جمهور تونس در گفتگو با تلویزیون این کشور گفت که وی دیدارهایی با طرف‌های سیاسی داشته و به پیشنهادات آن‌ها درباره اجرای اصلاحات در دولت حبیب الصید که به گفته وی در شرایطی سخت امور دولت را اداره کرده، گوش داده است.او تأکید کرد: مذاکرات به سه پیشنهاد اصلی منجر شده است. این پیشنهادها شامل تغییر وزرای دولت الصید، تشکیل دولت نجات ملی یا تشکیل دولت وحدت ملی است اما پیشنهاد آخری می‌تواند با شرط و شروطی اجرایی شود. مهمترین این شروط مشارکت تمامی گروه‌های سیاسی در این دولت و تقسیم اولویت‌ها بین دولت و پارلمان برای خروج از اوضاع دشوار کنونی است.او افزود: الحبیب الصید یا اینکه کسی غیر از وی می‌تواند نخست وزیر دولت نجات باشد. این مساله باید مورد بررسی قرار گیرد. اتحادیه مشاغل و اتحادیه کارفرمایان باید جزو دولت وحدت ملی باشند. اکنون زمان تغییری جسورانه‌تر و بهتر در اجرای قانون و دادن اولویت به موضوع بیکاری جوانان فرا رسیده است.برای تشکیل دولت وحدت ملی باید دولت کنونی تونس به ریاست الحبیب الصید استعفا کرده و پارلمان با دولت جدید موافقت کند. اما قبل از آن باید رئیس‌جمهور مذاکراتی با احزاب سیاسی، اتحادیه مشاغل و اتحادیه کارفرمایان داشته باشد.پس از یک سال و نیم از تشکیل دولت ائتلافی تونس که شامل حزب ندای تونس و رقیبش حزب النهضه و حزب آفاق و اتحاد ملی آزاد است، همچنان بیشتر تونسی‌ها از اوضاع بد اقتصادی و بیکاری جوانان شکایت دارند.السبسی در اشاره به طرف‌هایی که به تنش و ایجاد خفقان در کشور ترغیب می‌کنند، گفت که باید همگان مشمول اجرای قانون باشند.السبسی درباره جنگ علیه تروریسم گفت: هزینه جنگ علیه تروریسم به چهار میلیارد دلار رسیده است. هزینه تأمین مرزهای تونس با لیبی و الجزایر نیز به 40 میلیون دلار رسیده است.

در اولین واکنش به درخواست السبسی حبیب الصید به رادیو محلی گفت:‌ باقی ماندن من در دولت یا نماندنم منوط به منفعت کشور است و اگر مصلحت تونس اقتضا کند من نخست وزیر باقی خواهم ماند و اگر نه که این پست را واگذار خواهم کرد.
الصید ادامه داد که موافق دولت وحدت ملی و هر پیشنهادی در جهت منافع کشور است و روز دوشنبه با قائد السبسی برای بررسی تشکیل دولت وحدت ملی دیدار خواهد کرد.او گفت:‌ اختیارات قانونی رئیس جمهور به او اجازه چنین پیشنهاداتی را می‌دهد.تونس در دوره اخیر با وضعیت اقتصادی وخیمی مواجه شده است و به ویژه پس از کاهش تاریخی دینار در مقابل یورو و دلار کارشناسان اقتصادی در تونس زنگ خطر را به صدا درآوردند.انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اشاره رئیس‌جمهور تونس به برکناری دولت حبیب الصید/ آمادگی نخست‌وزیر برای استعفا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات