جهاد کبیر در عرصه محیط زیست انجام شود

حیدرزاده مدیر کل محیط زیست استان تهران با بیان اینکه در عرصه محیط زیست عقب هستیم و باید انقلابی عمل کنیم، گفت: یکی از شاخصه‌های انقلابی بودن جهاد کبیر است که نیازمند آن در عرصه محیط زیست هستیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمدهادی حیدرزاده در پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران ابتدا به سیاست‌های کلی محیط زیست که  توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است اشاره کرد و در بخش‌هایی از سخنان خود به تبیین مشکلات زیست محیطی کشور  پرداخت.

وی ادامه داد: مشکل گردوغبار قسمت اعظمی از کشور ما را در بر گرفته و بخش اعظمی از مردم خوزستان با آن درگیرند و این مشکل تا فلات مرکزی و تهران هم پیش می‌رود که دولت برای این منظور برنامه جدی را شروع کرده است.

مدیرکل محیط زیست استان تهران گسترش اقتصاد سبز را از جمله سیاستهای کلان محیط زیست دانست و تصریح کرد: تعادل بخشی و حفاظت آبهای زیرزمینی با پروژه‌های آبخیزداری امکان  پذیر است که در حدود یک دهه این موضوع تعطیل بود و باعث شد که موضوع منابع داخلی در گردوغبار و ریزگردها جدی‌تر شود.

حیدرزاده اظهار داشت: استقرار نظام حسابرسی زیست محیطی با لحاظ کردن ارزشها و هزینه‌های زیست محیطی نیز مورد توجه بوده که خوشبختانه در طی دو روز گذشته تفاهم‌نامه‌ای به همین منظور بین  سازمان حفاظت محیط زیست و بانک مرکزی توزیع شد که از این به بعد در حسابهای ملی هزینه‌های زیست محیطی هم مورد توجه قرار بگیرد.

وی تدوین منشور اخلاق محیط زیست مبتنی بر الگوی ایرانی و اسلامی را از جمله‌ اولویتها برشمرد و گفت: مرتبا می‌دیدم یکی ازمشکلات ما در حوزه محیط زیست به نتیجه نرسیدن الگوها است و دلیل آن نیز الگو برداری صرف از کشورهای دارای توسعه پایدار یعنی کشورهای غربی بود؛ بنابراین نمی‌توانستیم بومی سازی کنیم که البته تلاش شده الگوها بر مبنای ایرانی و اسلامی باشد.

مدیر کل محیط زیست استان تهران درباره ارتقا مطالعات و تحقیقات زیست محیطی و استفاده از فناوری‌های نو نیز گفت: بعد از برجام ظرفیت سرمایه‌گذاری در حال محقق شدن است که نگاه ما این است که این مهم باید مبتنی بر تکنولوژیهای سازگار با محیط زیست باشد.

حیدرزاده تصریح کرد: ما  گسترش دانش زیست محیطی جامعه ومسئولیت پذیری اجتماعی را دنبال می‌کنیم و بر این مهم نیز تاکید ویژه‌ای داریم.

وی بحث دیپلماسی زیست محیطی را یکی از بندهای سیاستهای ابلاغی عنوان کرد و افزود: دولت  در این زمینه به طور جد اهتمام دارد و امیدواریم بتوانیم با مراودات بین المللی دو جانبه یا چند جانبه موضوع محیط زیست را به طور جدی‌تر توجه کنیم.

مدیر کل محیط زیست استان تهران تصریح کرد: دولت همچنین در زمینه مشارکت جدی در معاهدات و تعهدات بین المللی در حوزه محیط زیست حضور فعالی خواهد داشت.

حیدرزاده با بیان اینکه اجرای سند محیط زیست نیازمند مشارکت همگانی است، گفت: به نظر می‌رسد مخاطب این سیاستهای ابلاغی قوای مختلف بوده‌اند و قوای سه‌گانه باید در حوزه محیط زیست اثر گذار باشند.

وی ادامه داد: قوه مجریه به عنوان مجری این سیاستها محسوب می‌شود و در تخصیص اعتبارات در تهیه طرحها و پروژه‌ها باید جدی عمل کند؛ در قوه مجریه کارگروه‌های اجرای سیاستهای کلان فعال شده و به طور جدی این کارگروه در حال پیگیری اجرای این سیاستها است.

مدیر کل محیط زیست استان تهران اظهار داشت: قوه مققننه نیز قانونهای جدی و مبتنی بر سیاستهای ابلاغی را تنظیم کند چرا که برخی قوانین اثرگذاری نداشته و یا با شرایط فعلی انطباق ندارد.

وی ادامه داد: قوه قضاییه هم مسئول برخورد با متخلفین و آلوده کنندگان و مقصرین تخریب محیط زیست است و اگر این سه ضلع باهم در این زمینه فعالیت کنند به طور حتم سیاستهای ابلاغی به سرانجام می‌رسد.

مدیر کل محیط زیست استان تهران خاطر نشان کرد: هیچ برنامه و هیچ اقدامی در کشور ما موفق نبوده الا با مشارکت مردم؛ اگر برنامه‌هایی در کشور موفق بوده حتما مردم مشارکت را به دنبال داشته است.

حیدرزاده تصریح کرد: مردم ما جنس‌شان مشارکت‌پذیر است بنابراین در عرصه محیط زیست باید بسترهای مشارکت را فراهم کنیم تا مردم حتما مشارکت داشته باشند.

وی با بیان اینکه در عرصه محیط زیست کشور ما عقب است، گفت: در این عرصه آنقدر عقب هستیم که باید انقلابی عمل کنیم؛برای انقلابی عمل کردن هم شاخصه‌ها را رهبرمعظم انقلاب توصیف کرده‌اند که یکی از آنها جهاد کبیر است که ما نیز معتقدیم باید درعرصه محیط  زیست جهاد کبیر صورت گیرد تا مشکلات کاهش یابد و شرایط کیفیت زیستن برای شهروندان طوری فراهم شود که زیبنده مردم کشورمان باشد.  

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جهاد کبیر در عرصه محیط زیست انجام شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات