اوپک درباره سقف جدید تولید به نتیجه نرسید

به گزارش مشرق به نقل از رویترز، عربستان و متحدانش در حاشیه خلیج فارس دیروز یک سقف تولید جدید را برای اوپک پیشنهاد کردند، اما این نشست به دلیل مخالفت ایران بدون برقراری یک سقف تولید جدید پایان یافت.

هرچند قیمت نفت پس از نشست دیروز موقتا کاهش یافت، اما نشانه های چندانی از مشاجراتی که در نشست قبلی اوپک در ماه دسامبر دیده شده بود، گزارش نشد. فضای کم اختلاف تر در درون اوپک موجب شد تا سازمان بتواند محمد بارکیندوی نیجریه ای، را به سمت دبیر کل جدید برگزیند، موضوعی که اوپک از سال 2012 تاکنون نتوانسته بود روی آن توافق کند.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران که مخالفت های او با همتای سعودی اش در نشست های قبلی مشهود بود گفت: «فضای نشست امروز آرا و بدون تنش بود.» «اتحاد بسیار خوبی» میان اعضا وجود دارد.

این تغییر فضا نشان دهنده 2 اتفاق است: اولا وزیر نفت جدید عربستان مصمم بوده که اولین نشست کاری اش موفقیت آمیز باشد و مهمتر اینکه، افزایش 80 درصدی قیمت نفت از ماه ژآنویه تاکنون، اعضای اوپک را مطمئن ساخته که استراتژی 2 سال گذشته سازمان در تلاش برای به دست آوردن سهم بیشتر از بازار موثر واقع شده است.

الکساندر آندلاور، رئیس بخش نفت و گاز موسسه مالی آلفا ولیو گفت: «تمایل قوی ای برای اعاده مجدد اعتبار اوپک، تقویت صدای این سازمان و در عین حال برقراری ثبات بیشتر در بازار وجود دارد... این بلندپروازی آشکار سعودی هاست.»

هرچند تحلیلگران معتقدند که عرضه و تقاضا در بازار جهانی نسبت به ماه دسامبر به توازن مجدد بسیار نزدیک تر شده، اما هنوز موانعی در مسیر بازیابی قدرت قبلی اوپک در بازار وجود دارد. روابط بین 2 عضو قدرتمند اوپک یعنی ایران و عربستان همچنان تحت تاثیر رقابت منطقه ای این دو کشور قرار دارد، حجم ذخایر جهانی نفت به ارقامی بی سابقه رسیده و اختلالات به وجود آمده در عرضه نفت کشورهایی نظیر کانادا و نیجریه که به افزایش قیمت ها کمک کرده بود، احتمالا موقتی خواهد بود.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اوپک درباره سقف جدید تولید به نتیجه نرسید» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات