نسبت مصرف نوشابه به لبنیات در روستاها بیشتر از شهرها/ برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان چه باید کرد؟

نسبت مصرف نوشابه به لبنیات در روستاها بیشتر از شهرها/ برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان چه باید کرد؟ اقتصاد > کشاورزی - دولت یازدهم باید کوتاهی های دولت های قبل را در زمینه معاش روستاییان جبران کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مرکز پژوهش‌های مجلس در جدیدترین گزارش خود وضعیت روستاهای ایران را مورد بررسی قرار داده و برای رفع مشکل تامین معاش روستاییان و جلوگیری از مهاجرت آنها 10 پیشنهاد ارائه کرده است.

در این گزارش بازوی پژوهشی مجلس آمده است با توجه به اینکه شرایط کنونی روستاها به دلیل سهل‌انگاری غفلت دولت‌ها در زمینه تامین معاش روستاییان را با مشکل روبه‌رو کرده، مجلس از دولت خواستار این شده که برای جبران قصور خود و دولت‌های قبلی راهکارهای جدید را در سیاستگذاری خود دخیل کند.

اولین پیشنهاد مجلس تاکید بر تقویت بخش کشاورزی دارد. با توجه به نقش غیرقابل انکار کشاورزی در کاهش نابرابری‌های اقتصادی بین شهر و روستا و با توجه به اهمیت فعالیت‌های کشاورزی در تامین اقتصادی روستاها و به منظور حمایت هر چه بیشتر از روستاییان حمایت‌های خود را از بخش کشاورزی گسترش داده و با استفاده از ابزارهای قیمتی و غیرقیمتی به افزایش انگیزه‌های اقتصادی برای روستاییان، در جهت توسعه فعالیت‌های کشاورزی کمک کند.

دومین پیشنهاد مجلس از این قرار است که با توجه به مشکلات روستاییان در تامین مالی و سرمایه در گردش، بعد از استعلام از بانک‌ها میزان جرایم بدهی خرد کشاورزان به بانک‌ها را تعیین کرده و معادل ریالی آن را به صورت امانی در اختیار بانک‌‌ها قرار داده تا بانک‌ها با منافع حاصل از گردش مالی این مبلغ، اقدام به تسویه جرایم کشاورزان به بانک‌ها کنند.

پیشنهاد سوم این است که با توجه به شرایط بسیار نامساعد روستاها، از منظر امنیت غذایی و به منظور ارتقای کیفیت سبد غذایی شامل گوشت، لبنیات و ماهی در نظر بگیرد. نحوه مدیریت هزینه خانواده‌های دهک‌های کم درآمد نشان می‌دهد که آنها، در تخصیص هزینه‌ها برای دخانیات اولویت بیشتری نسبت به گوشت، لبنیات و ماهی قائل هستند. بنابراین سبد غذایی باید به صورت غیرنقدی در اختیار این خانواده‌ها قرار گیرد تا حداکثر کارایی را برای اصلاح سبد غذایی قشر محروم جامعه داشته باشد.

در ادامه این گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس آمده است که با توجه به بالا بودن مصرف محصولاتی مانند قند و شکر، روغن و نوشابه در خانواده‌های روستایی و کمبود مصرف مواد غذایی مفیدی مانند لبنیات، پیشنهاد می‌شود از مصرف این گونه کالاها در کشور مالیات دریافت می‌شود و منابع حاصل از این محل برای توسعه مصرف محصولاتی مانند لبنیات در بین اقشار کم‌درآمد و به ویژه روستایی هزینه شود.

 

پنجمین پیشنهاد مجلس در راستای حمایت مرزی مناسب است. مجلس خواسته است به منظور حمایت مرزی مناسب و پایدار از تولید محصولات کشاورزی و همچنین افزایش امنیت سرمایه‌گذاری در این بخش یک نظم تعرفه بلندمدت با رویکرد حمایت از تولید داخل تدوین و اجرا شود.

پیشنهاد بعدی مجلس نیز در راستای برون‌رفت از معضل مهاجرات جمعیت روستایی به مناطق شهری و کاهش آمار جمعیت روستایی، کاهش شکاف درآمدی مناطق شهری و روستایی و بهبود کیفیت زندگی در مناطق روستایی است. بنابراین بهره‌گیری از ظرفیت‌های کشاورزی و جذابیت‌های مناطق روستایی و بهبود کیفیت زندگی در مناطق روستایی است. لذا بهره‌گیری از ظرفیت‌های کشاورزی و جذابیت‌های مناطق روستایی (مانند گردشگری، طبیعت، گردشگری کشاورزی و ...) در کاهش فقر و نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی و شکاف بین مناطق شهری و روستایی ضروری است.

پیشنهاد هفتم مجلس از این قرار است که توسعه سرمایه‌گذاری با ثبات در مشاغل کشاورزی و غیر کشاورزی مناطق روستایی برای ایجاد فرصت‌های معیشتی ضروری است و در پیشنهاد بعدی آمده ضرورت دارد که با ایجاد و تقویت زنجیره ارزش و عرضه محصولات کشاورزی، ضمن کاهش ضایعات به ایجاد فرصت برای اشتغال و درآمد مناطق روستایی در سراسر این زنجیره کمک شود.

در نهمین راهکار مجلس پیشنهاد می‌شود به منظور کاهش حاشیه بازار محصولات کشاورزی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای با عاملیت تعاونی‌های تولید، اتحادیه‌ها و تشکل‌های مختلف بخش کشاورزی توسعه یابند.

آخرین پیشنهاد مجلس بر این تاکید دارد که ایجاد سازمان توسعه و عمران روستایی کشور به‌ عنوان دستگاه منسجم، دارای ارتباط مستمر با روستاها و مناطق عشایری، چابک و برخوردار از نیروی انسانی با روحیه جهادی، ضروری است تا پیشرفت همه‌جانبه روستاها و مناطق عشایری را در چارچوب ارزش‌های اسلامی و با اصل قرار دادن مشارکت حقیقی آحاد مردم، حفظ منابع طبیعی و توجه به دانش بومی و تفاوت‌های محلی تسهیل کند.

 

22339

 

کلید واژه ها: خانوار روستایی -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نسبت مصرف نوشابه به لبنیات در روستاها بیشتر از شهرها/ برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان چه باید کرد؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات