مردم خاورمیانه و بالکان می‌خواهند تحت حاکمیت ترکیه باشند!

مردم خاورمیانه و بالکان می‌خواهند تحت حاکمیت ترکیه باشند!طی پنج سال گذشته و به ویژه در پی آغاز بحران و جنگ داخلی در سوریه، سیاست خارجی ترکیه، روز به روز شکل تهاجمی تری به خود گرفته و مشخصاً مداخله در امور کشورهای همسایه را در دستور کار قرار داده است. اکنون و در شرایطی که دامنه بحران های ناشی از این سیاست از منطقه نیز فراتر رفته، دولت ترکیه، نه تنها در راستای بهبود شرایط کاری انجام نمی دهد، بلکه در این زمینه به پریشان گویی نیز روی آورده است.
به گزارش «تابناک»، در پی اقدام پارلمان آلمان در معرفی کشتار ارامنه توسط امپراتوری عثمانی با نام «نسل کشی»، مقامات ترکیه، مواضع انتقادی و تندی در این زمینه مطرح کردند؛ اما یکی از مشاورین رئیس جمهور ترکیه پا را از صرف موضوعات دوجانبه با آلمان فراتر گذاشته و مدعی شده مردم بسیاری از کشورها، از جمله کشورهای حوزه بالکان و آفریقا، خواستار قرار گرفتن تحت حاکمیت ترکیه هستند.

بگیت بولوت، مشاور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در مصاحبه ای که زنده از شبکه خبری «تی آر تی» این کشور پخش می شد، مدعی شده مردم کشورهای بالکان، خاورمیانه، آسیای مرکزی و آفریقا می خواهند، ترکیه بر آن ها حاکم باشد.

بولوت گفته: «مردم یونان، رومانی و بلغارستان می گویند، اتحادیه اروپا را فراموش کنید. بهترین سناریو در رابطه با ترکیه چیست؟... شاید دولت ها به دلیل سرکوبگری آلمان نمی توانند درباره این موضوع صحبت کنند، اما مردم که امپراتوری عثمانی را می شناسند و می دانند که پایتخت این جغرافیا، استانبول است، شروع به صحبت درباره چگونگی قرار گرفتن تحت حکومت آن هستند». وی افزوده مردم بالکان، خاورمیانه، آسیای مرکزی و آفریقا، همگی خواستار چنین امری هستند.

اظهارات این مقام ارشد ترکیه ای را شاید بتوان یکی از صریح ترین اشارات به سیاست «نوعثمانی گری» دانست که از چند سال پیش به طور جدی در صدر دستور کار سیاست خارجی ترکیه قرار داشته و اقدامات دولت «عدالت و توسعه» به رهبری اردوغان، بر اساس آن هدایت می شود.

بولوت در حالی از تمایل مردم مناطق مذکور برای قرار گرفتن تحت حاکمیت ترکیه سخن می گوید که از یک سو در خاورمیانه، مداخلات مستمر این کشور در امور سوریه، وضعیت جنگ داخلی سوریه را روز به روز تشدید کرده و دستیابی به راه حلی برای آن را دشوار ساخته است و در کشورهایی همچون یونان نیز اقدامات مداخله جویانه ترکیه، از جمله نقض مکرر حریم هوایی، رویکردها نسبت به این کشور را به شدت منفی ساخته است. در دیگر موارد همچون کشورهای آسیای مرکزی نیز خوشبینی های اولیه درباره نقش ترکیه که پس از فروپاشی اتحاد شوروی شکل گرفته بود، مدت هاست جای خود را به رویکردی محتاطانه جهت جلوگیری از نفوذ بیش از حد آنکارا داده است.

هرچند دولت عدالت و توسعه در ابتدای به قدرت رسیدن و در زمان فعالیت احمد داوداوغلو به عنوان وزیر خارجه، سیاست «به صفر رساندن مشکلات با همسایگان» را مطرح کرد، روند عملی سیاست این کشور پس از پانزده سال، از تشدید مشکلات با تمامی همسایگان و همچنین کشورهای فرامنطقه ای حکایت دارد. همین موضوع بود که سبب شد، تحلیلگران به این نکته اشاره کنند که سیاست واقعی ترکیه، نه تنش زدایی، بلکه مداخله جویی در قالب «نوعثمانی گری» است.

در این میان، همان گونه که انتظار می رفت، کنار رفتن داوداوغلو از صدر دولت ترکیه (امری که به تازگی و در پی اختلافات با اردوغان رخ داد) نیز به معنای پایان دادن به چنین سیاستی نبود و عناصر نوعثمانی گرا همچنان با قدرت در تلاشند تا به اهداف مورد نظر خود در سطح منطقه دست یابند. با این حال، تردیدی نیست که نتیجه چنین اظهارات مداخله جویانه ای، چیزی جز منزوی شدن هر چه بیشتر ترکیه در پیرامون خود و همچنین در عرصه گسترده تر بین المللی نخواهد بود.  


[ منبع این خبر سایت تابناک-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مردم خاورمیانه و بالکان می‌خواهند تحت حاکمیت ترکیه باشند!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات