اولین نشست ساختار جدید مجلس صربستان با 250 نماینده تشکیل شد

به گزارش ایرنا، در اولین نشست مجلس صربستان اعتبار نامه 250 نماینده جدید پارلمان مورد تایید قرار گرفت و نمایندگان ادای سوگند کردند.
«دراگولیوب میچونوویچ» سالمندترین نماینده پارلمان با هم یاری 5نماینده دیگر که از جوانترین نمایندگان در ساختار جدید مجلس هستند تا انتخاب رییس جدید مجلس و معاونین آن ریاست بزرگترین نهاد اجرایی کشور را بر عهده دارد.
رییس جدید مجلس صربستان و معاونین آن قرار است که پس از بحث و گفت و گو بین نمایندگان مجلس انتخاب شوند و دولت جدید نیز احتمالا در 16 ژوئن امسال تشکیل و پس از کسب رای اعتماد از طرف نمایندگان مجلس و ادای سوگند وفاداری به قانون اساسی و حاکمیت و تمامیت ارضی کشور رسما فعالیت خود را آغاز می کند.
حزب پیشرو که همراه با احزاب ائتلافی خود دارای 131 کرسی در مجلس است، «مایا گویکوویچ» که در دو سال گذشته ریاست مجلس را بر عهده داشته است برای این سمت پیشنهاد کرده که تنها نامزد برای انتخابا رئیس جدید مجلس صربستان می باشد.
در ساختار جدید پارلمان صربستان، نمایندگانی از 16حزب، ائتلاف حزبی و یا گروه شهروندی شرکت دارند که 11 نفر آنها را رهبران احزاب مختلف تشکیل می دهند.
دولت جدید صربستان که احتمالا 16 ژوئن امسال ( 27 خرداد) رسما فعالیت خود را شروع خواهد کرد و گفته شده 16 عضو دارد که کوچکترین دولت به لحاظ تعداد در تاریخ صربستان محسوب می شود.
در انتخابات زود هنگام پارلمانی که 24 آوریل برابر با 5 اردیبهشت امسال برگزار شد علاوه بر حزب پیشرو که 131 کرسی را در ساختار جدید مجلس به خود اختصاص داده است، ائتلاف حزب سوسیالیست و وحدت صربستان 29 کرسی، حزب رادیکال22 کرسی، حزب دمکراتیک و احزاب ائتلافی در آن 16نماینده، جنبش (دیگه بس است) با 16 کرسی، حزب ائتلافی (دمکراتیک صربستان و حزب دور (dever ) با 13 کرسی، ائتلاف (حزب سوسیال دمکراتیک، لیبرال دمکراتیک و لیبرال سوسیالیست ووی وودینا) با 13 کرسی توانستند به ساختار جدید پارلمان صربستان راه پیدا کنند.
همچنین حزب اقلیت های ملی؛ مجارهای ووی وودینا با 4 کرسی، حزب ( BDZ ) معمر زوکورلیچ از منطقه سنجاک و حزب (SDA) سلیمان اوگلیانین از منطقه سنجاک هر کدام با دو کرسی و حزب 'سبزها' و حزب دمکراتیک اقدام هر کدام با یک نماینده موفق به حضور در ساختار جدید مجلس صربستان شدند.
در این دور از انتخابات 56.34 درصد از افراد واجد شرایط رای دادند.
اگر چه حزب پیشرو صربستان همراه با احزاب ائتلافی اش با کسب 131کرسی در انتخابات زود هنگام پارلمانی می تواند دولت آینده را به تنهایی تشکیل بدهد ولی این حزب ترجیح می دهد که از نمایندگان دیگر احزاب پارلمانی و هم از شخصیت های غیر حزبی در دولت جدید شرکت داشته باشند.
«تومیسلاو نیکولیچ» رئیس جمهور صربستان در سوم خرداد امسال پس از مشورت با تمامی احزاب پارلمانی «آلکساندر ووچیچ» رهبر حزب پیشرو را که از حمایت اکثریت نمایندگان پارلمان برخوردار است مامور تشکیل دولت جدید کرد.
اروپام**436** 3404

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اولین نشست ساختار جدید مجلس صربستان با 250 نماینده تشکیل شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات