تاریخچه بازی های یورو از سال 1960 تا 2012

تاریخچه بازی های یورو از سال 1960تا 2012

 به گزارش خبرنگار حوزه دنیای ورزش گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان،در بازی های یورو، تیم آلمان تنها تیمی است که با کسب سه عنوان قهرمانی و سه نائب قهرمانی موفق ترین تیم تا به حال به شمار می رود.

قهرمانان سال های پیشین 1960 تا2012

تاریخچه بازی های یورو از بدو شروع تاکنون به این شرح است:
 

سال 1960
نخستین دوره مسابقات فوتبال جام ملت‌های اروپا، به میزبانی کشور فرانسه و به نوعی اولین میزبان این دوره از رقابت‌ها در سال ۱۹۶۰ بود، برگزار شد. در پایان این مسابقات و از میان شانزده تیم، اتحاد جماهیر شوروی، یوگسلاوی، چک اسلواکی و فرانسه، چهار تیمی بودند که به مرحله نیمه نهایی راه یافتند و سرانجام دو تیم چکسلواکی و فرانسه، برگزار کننده دیدار رده‌بندی و اتحاد جماهیر شوروی و یوگسلاوی، برگزارکننده دیدار پایانی بودند.

در دیدار پایانی تیم اتحادیه جماهیر شوروی ـ که در آن زمان به عنوان یکی از قطب‌های بزرگ اروپا شناخته می‌شد و بهترین دروازه بان آن زمان جهان یعنی لئو یاشین را در ترکیب خود می دید موفق شد به عنوان نخستین قهرمان این جام اروپایی شناخته شد و توانست با نتیجه دو بر یک بر یوگسلاوی سابق پیروز شود.

در دیدار رده‌بندی هم تیم ملی فرانسه که به عنوان نخستین میزبان این رقابت‌ها شناخته می‌شد، با شکست دو بر صفر مقابل چکسلواکی، رتبه‌ای بهتر از چهارم برای خود به دست نیاورد. این قهرمانی اولین و آخرین قهرمانی اتحاد جماهیر شوروی در این دوره از رقابت‌ها پیش و پس ازنابودی اتحاد جماهیر شوروی بود و دیگر این مقام را نتوانست تکرار کند و بهترین نتیجه‌ای که در این تورنمنت توانست به دست بیاورد، به دست آوردن سه عنوان قهرمانی در سال های (۱۹۶۴، ۱۹۷۲، ۱۹۸۸) بود.

سال 1964:

دومین دوره رقابت‌ها در سال ۱۹۶۴ به میزبانی سرزمین خرگوش کوهی، در کشور اسپانیا برگزار شد. در این دوره هم مانند دوره نخست شانزده تیم در این رقابت ها شرکت کرده بودند،‌ و چهار تیمی که در نهایت توانستند جواز صعود به مرحله نیمه نهایی این رقابت های معتبر را بدست آورند (تیم های اسپانیا، اتحاد جماهیر شوروی، مجارستان و دانمارک بودند ).
دو تیم ، مجارستان و دانمارک با شکست مقابل حریفان خود راهی دیدار رده بندی این دوره از مسابقات شدند و اسپانیایی که از حمایت تماشاگران پر شور خود برخوردار بود به همراه اتحاد جماهیر شوروی که دومین فینال متوالی خود را تجربه می‌کرد‌ برگزارکنندگان بازی فینال و پایانی این دوره از رقابت‌ها بودند.

در دیدار رده‌بندی تیم مجارستان که برای اولین بار به این مرحله از رقابت‌ها راه یافته بود، توانست تیم دانمارک را با نتیجه قاطع سه بر یک شکست دهد وجایگاه سوم را کسب کند.

در دیدارفینال هم تیم اسپانیا از تجربه اولین میزبانی خود در این رقابت‌ها بیشترین استفاده را کرد و توانست تیم اتحاد جماهیر شوروی را با‌‌ نتیجه دو بر یک شکست دهد و جام قهرمانی را در خانه خودشان حفظ کرده اولین قهرمانی خودشان را در این مسابقات جشن بگیرند.

سال1968:

سومین دوره رقابت‌های جام ملت‌های اروپا، این ‌بار در کشورچکمه ای برگزار شد. پس از برگزاری بازی‌ها در چهار گروه چهار تیمی، تیم های ایتالیا میزبان،یوگسلاوی سابق،انگلستان و اتحاد جماهیر شوروی کشورهایی بودند که توانستند به مرحله نیمه نهایی این رقابت ها صعود کنند.

در چهارچوب مرحله نیمه نهایی سومین دوره رقابت‌های جام ملت‌های اروپا، تیم‌های ایتالیا و یوگسلاوی بابرتری مقابل حریفان خود توانستند به فینال سومین دوره رقابت های یورو راه بیابند و تیم‌های انگلیس و اتحاد جماهیر شوروی، تا آماده مسابقه رده بندی برای کسب عناوین سوم و چهارم این دوره از مسابقات شوند.

در بازی رده‌بندی تیم انگلیس توانست تیم جماهیر شوروی را با نتیجه دو بر صفر مغلوب کند و برای نخستین بار مقام سوم این رقابت‌ها را از آن خود کند. در دیدار فینال این رقابت ها ، تیم ایتالیا که میزبان این رقابت‌ها بود، توانست از این امتیازمیزبانی بهترین استفاده ممکن را ببرد ودر حالی که بازی دوتیم در وقت‌ معمول با نتیجه مساوی یک بر یک خاتمه یافته بود، در ‌‌نهایت توانست در ضربات مرگبار پنالتی،تیم قدرتمند یوگسلاوی را شکست دهد تا نخستین قهرمانی خود را در این رقابت‌ها به همراه تماشاگران حاضر در ورزشگاه المپیکو رم جشن بگیرد و همانند دوره گذشته که اسپانیا توانسته بود به عنوان میزبان جام را در خانه حفظ کند، ایتالیا هم این کاررا تکرارکند و جام را درخانه نگه دارد.

سال1972:

در چهارمین دوره این رقابت ها تیم بلژیک بود که به عنوان میزبان این رویداد معتبر شناخته شد و این دوره از مسابقات همانند سه دوره پیش با حضور شانزده تیم و در چهار گروه تیمی انجام شود و در پایان دوره مقدماتی و رقابت بین این تیم ها در نهایت کشورهای (آلمان غربی،بلژیک،مجارستان و اتحاد جماهیر شوروی) چهار تیمی بودند که به مرحله نیمه نهایی این رقابت ها راه یافتند.

پس از برگزاری مرحله نیمه نهایی دو تیم مجارستان و بلژیک به دیدار رده‌بندی راه یافتند و آلمان غربی و اتحاد جماهیر شوروی هم دیدار پایانی را برگزار کردند.

در دیدار نیمه‌نهایی بلژیک میزبان که نتوانست همانند سه تیم دیگر جام را در خانه نگه دارد ، در دیدار رده بندی مقابل مجارستان با نتیجه دو بر یک پیروز شد و عنوان سوم این رقابت‌ها را به خود اختصاص داد. در بازی پایانی هم تیم آلمان غربی که در آن زمان بازیکنانی چون گرد مولر ،فرانتس بکن باوئر،پل براینتر و اولی هوینس را در ترکیب خود داشت توانست مقابل اتحاد جماهیر شوروی که در این دوازده سال خودش را به عنوان یکی از غول‌های اروپا معرفی کرده و همیشه جزو چهار تیم پایانی که یک پای فینال یا رده‌بندی بوده، با نتیجه سنگین سه بر صفر، این تیم را از پیش روی برداشته و نخستین قهرمانی خود را در این مسابقات تجربه کند.

سال1976:

پنجمین دوره مسابقات یورو در سال 1976 به میزبانی یوگوسلاوی برگزارشد. ولی این تیم همچون بلژیک، دومین میزبان ناکام بود و در مرحله نیمه نهایی با نتیجه‌ چهار بر دو مقابل آلمان غربی تن به شکست داد. در دیگر دیدار این مرحله، چک اسلواکی با نتیجه‌ سه بر یک هلند را شکست داد تا در فینال به مصاف آلمان غربی برود.

آلمان در دیدار فینال که با حضور ۳۳ هزار بیننده در ورزشگاه بلگراد برگزار شد، تلاش می‌کرد تا اولین تیمی باشد که از عنوان قهرمانی خود دفاع می‌کند. در این دیدار ابتدا چک و اسلواکی با دو گل پیش از حریف خود پیش افتاد، اما تیم‌ آن زمان آلمان که به سختکوشی مشهور بود، توانست توسط دیتر مولر در دقیقه 28وبرند هولنستاین در ثانیه آخر بازی گل تساوی را به ثمر برساند تا کار به وقت‌های اضافی کشیده شود. در وقت‌های اضافی هم توپی از خط دروازه‌های دو تیم عبور نکرد و کار به ضربات حساس پنالتی که تازه قانون آن تصویب شده بود، بکشد. در ضربات پنالتی، چک و اسلواکی با نتیجه‌ پنج بر سه به پیروزی رسید. پنالتی پنجم آلمان را اولی هوینس، پشت ضربه پنالتی قرار گرفت اما نتوانست آن را تبدیل به گل کند تا ناکام بزرگ آلمان در این جام لقب بگیرد.

سال1980:

در سال ۱۹۸۰ اتحادیه فوتبال اروپا برای نخستین بار تصمیم گرفت که بازی‌ها تنها در یک کشور برگزار شود و ایتالیا برای دومین بار به میزبانی این رقابت ها نائل شد. در این دوره هشت تیم شرکت داشتند و به دو گروه چهار تیمی تقسیم شدند و قرار شد، از هر گروه تنها تیم اول به دور بعد راه یابد. در گروه اول، آلمان که بهترین تیم آن زمان اروپا بود، با اقتدار به فینال راه یافت تا تنها تیمی باشد که برای سومین دوره پیاپی به فینال این رقابت‌ها صعود می‌کند. در دیگر گروه هم بلژیک همه را شگفت زده و در میان ناباوری همگان اول شد و به فینال راه یافت.

دیدار فینال در ورزشگاه المپیک رم با حضور 48هزار تماشاگر برگزار شد که المان با درخشش هورست دو بر یک توانست تیم بلژیک را شکست دهد دومین قهرمانی خود را در این مسابقات تجربه کند.

سال1984:

در یورو 1984میزبان کشور خروس ها بود.

این دوره از رقابت ها در دو گروه چهار تیمی برگزار شد با این تفاوت که دو تیم برتر هر گروه جواز صعود به مرحله نیمه نهایی را از آن خود می کردند.

آلمان قهرمان دو دوره این رقابت‌ها در میان ناباوری همگان نتوانست از گروه خود جواز صعود را به مرحله نیمه نهایی کسب کند. در این گروه، اسپانیا و پرتغال به ترتیب به عنوان تیم‌های اول و دوم به دور بعد راه یافتند. در گروه دیگر، فرانسه و دانمارک کار راحتی را پیش ‌روی داشتند و به عنوان تیم‌های اول و دوم به دور بعد صعود کردند.

در این مرحله، فرانسه و پرتغال به هم خوردند. در این دیدار دو تیم درنود دقیقه به تساوی یک بر یک دست یافتند. در وقت‌های اضافی، پرتغال با گل روی ژوردائودو بر یک از فرانسه پیشی گرفت ، اما در حالی که همگان منتظر پایان بازی با همین نتیجه‌ بودند، فرانسه دو گل به ثمر رساند تا نخستین فینالیست‌ این بازی‌ها باشد. در دیگر دیدار جدال دو تیم اسپانیا و دانمارک در وقت اصلی و اضافی با تساوی به پایان رسید تا کار به ضربات حساس پنالتی کشیده شود که در آن اسپانیا با نتیجه‌ پنج بر چهار از سد دانمارک گذشت.

ورزشگاه پارک دو پرنس میزبان فینال جام ملت‌های اروپا این بار بین تیم‌های فرانسه و اسپانیا بود. در این دیدار ابتدا میشل پلاتینی، ستاره آن زمان فوتبال فرانسه با یک ضربه آزاد به زیبایی دروازه‌ لوئیس آرکونادا را باز کرد، اما این پایان کار نبود و در دقایق پایانی، برونو گل دوم را برای فرانسه به ثمر رساند تا پلاتینی افزون بر انتخاب به عنوان بهترین گلزن، جام قهرمانی را هم به عنوان کاپیتان بالای سر ببرد.

سال1988:

در سال ۱۹۸۸ این بار میزبانی به آلمان غربی رسید. در این رقابت‌ها که به‌‌ شکل دوره های پیش برگزار شد، از گروه اول آلمان و ایتالیا به مرحله نیمه نهایی راه یافتند، اما در گروه دیگر انگلیس که پیش از آغاز بازی‌ها از شانس‌های اصلی قهرمانی بود، در میان ناباوری همگان در هر سه بازی مغلوب حریفان خود شد خود وبد‌ترین عملکرد خود را در تاریخ بازی های یورو به ثبت رساند از این گروه هلند و شوروی به مرحله نیمه نهایی صعود کردند.

در مرحله نیمه نهایی آلمان و هلند که از لحاظ سیاسی در آن زمان به مشکل برخورده بودند ، به مصاف هم رفتند. در این دیدار نخست آلمان از روی نقطه پنالتی توسط لوتار ماتیوس به گل رسید، اما نارنجی پوشان هم توسط رونالد کومان از روی نقطه پنالتی به گل رسیدند تا همه چیز مساوی شود، ولی این پایان کار نبود و مارکو فان باستن دقیقه 88 بازی تیر خلاص را بر پیکر ژرمن‌ها‌‌ رها و امید آن‌ها را برابر هواداران پرشور خود به ناامیدی تبدیل کرد. در دیگر دیدار هم شوروی با دو گل ایتالیا را شکست داد تا هلند ،شوروی برگزار کننده دیدار پایانی باشند.

در دیدار فینال که با حضور ۷۲۳۰۰ تماشاگر برگزار شد، هلند با مربع مشهور خود یعنی فان باستن، رودگولیت، فرانک رایکارد و رونالد کومن با نتیجه‌ دو بر صفر به پیروزی رسید و برای نخستین بار و آخرین بار جام قهرمانی در این رقابت‌ها را بالای سر برد. گل‌های هلند را در این دیدار رودگولیت در دقیقه ۳۳ و فان باستن در دقیقه ۵۴ به ثمر رساندند.

سال 1992:

در يورو 1992 سوئد براي نخستین بار به ميزباني این رقابت های مهم برگزیده شد. در اين دوره از مسابقات يوگسلاوي به خاطر جنگ‌هاي داخلي از بازي‌ها كنار گذاشته شد و در لحظات آخردانمارک جایگزین یوگسلاوی در این رقابت ها شد.

در اين دوره شگفتي‌هاي زيادي رقم خورد. در گروه اول با وجود حضور تيم‌هاي مدعي و بزرگي همچون فرانسه و انگليس، سوئد و دانمارك صعود كردند، اما در گروه ديگر تيم‌هاي هلند و َآلمان كه بيشترين شانس را براي صعود داشتند به نيمه نهايي رسيدند.

در نيمه نهايي آلمان در ديداري سخت و حساس موفق شد با نتيجه‌ سه بر دو، سوئد ميزبان بازي‌ها را شكست دهد. در ديگر ديدار تيم شگفتي ساز و خوش شانس دانمارك مدافع عنوان قهرماني هلند را در ضربات پنالتي شكست داد تا در فينال به مصاف تيم قدرتمند آلمان برود.

در فينال همگان پيش‌بيني مي‌كردند كه آلمان به راحتي دانمارك را شكست دهد و جام قهرماني را بالاي سر برد، اما دانمارك با كاپيتاني دروازه‌بان مشهور خود پيتر اشمايكل و برايان لادروپ در پيشاني خط حمله همه پيش‌بيني‌هاي را نقش بر آب كرد و موفق شد با دو گل ژرمن‌ها را شكست دهد و قهرمان خوش شانس اين رقابت‌ها لقب گيرد.

سال 1996:

در سال 1996 قانون بازي‌ها تغيير كرد و براي نخستين بار، شانزده تيم در چهار گروه به ميزباني انگليس به رقابت‌ پرداختند. در اين دور در همان مرحله گروهي شگفتي رقم خورد و آن اين كه چك موفق شد با شكست ايتاليا به همراه آلمان به مرحله يك چهارم نهايي صعود كند. در مرحله يك چهارم نهايي، فرانسه در ضربات پنالتي هلند را شكست داد. آلمان با نتيجه‌ دو بر يك از سد كرواسي گذشت. چك با يك گل پرتغال را مغلوب كرد و انگليس ميزبان رقابت‌ها در ضربات پنالتي با نتيجه‌ پنج بر چهار اسپانيا را از پيش‌روی برداشت تا چهار تيم مرحله نيمه نهايي مشخص شوند.

هر دو بازي مرحله نيمه نهايي به ضربات پنالتي كشيده شد. در نخستين ديدار چك تيم شگفتي ساز اين رقابت‌ها به شگفتي‌هاي خود ادامه داد و در ضربات پنالتی با نتیجه شش بر پنج از سد فرانسه را از پیش رو برداشت و در دیگر مسابقه مرحله نیمه نهایی آلمان موفق شد با نتیجه پنج بر چهار تیم میزبان را شکست داد به دیدار پایانی راه یافت.

در ديدار فينال كه در ورزشگاه ومبلي و در حضور 76 هزار بیننده برگزار شد، چك ابتدا در دقيقه 58 از روي نقطه پنالتي توسط پاتريك برگر به گل رسيد، اما در دقيقه 73 اوليور بيرهوف كه به عنوان يار تعويضي به ميدان آمده بود، گل تساوي را براي ژرمن‌ها به ثمر رساند تا كار به دقايق اضافي و گل طلايي كه براي نخستين بار در اين رقابت‌ها معمول شده بود، كشيده شود.

در وقت اضافي بيرهوف ستاره بازي گل پيروزي و طلايي تيمش را در دقيقه 94 به ثمر رساند تا آلمان سومين قهرماني خود را كه يك ركورد به شمار مي‌آيد به دست آورد.

سال2000

اين رقابت‌ها براي نخستين بار در دو كشور و به ميزباني هلند و بلژيك برگزار شد. در اين رقابت‌ها فرانسه با درخشش زيدان بازي‌هاي بسيار زيبايي را به نمايش گذاشت و براي دومين بار در تاريخ خود جام قهرماني را بالاي سر برد فينال اين دوره در حالي كه ايتاليا در وقت‌هاي اضافي نيمه دوم به گل رسيد و كادر فني اين تيم خود را آماده جشن قهرماني كردند ويلتورد گل تساوي را در آخرين ثانيه‌هاي بازي به ثمر رساند تا كار به وقت اضافي و گل طلايي كشيده شود كه در آن ديويد ترزگه گل طلايي را براي فرانسه به ثمر رساند تا اين تيم براي دومين بار قهرمان اين رقابت‌هاشود.

سال2004

در این دوره از رقابت ها پرتغال به عنوان ميزبان اين رقابت‌ها انتخاب شد. بدون شك شگفتي‌ساز اول و آخر اين رقابت‌ها يونان اوتوری هاگل بود.

يونان كه در مرحله مقدماتي در دو بازي خود شكست خورده بود، با شش پيروزي متوالي جواز صعود در اين رقابت‌ها را كسب كرد و با هدايت اوتوري‌ هاگل به نتايج بزرگي رسيد. يونان در نخستين بازي خود در مرحله گروهي موفق شد، پرتغال ميزبان را شكست دهد. اين تيم در مرحله يك چهارم نهايي توانست فرانسه مدافع عنوان قهرماني را شكست دهد تا در مرحله نيمه نهايي به مصاف چكي كه پاول ندود و يان كولر را در تركيب خودش داشت برود. شاگردان هاگل در اين مرحله هم دست به کاربزرگی زدند و براي نخستين بار در تاريخ خود به فينال اين رقابت‌ها صعود كردند.

پرتغال كه با درخشش بازيكناني همچون فيگو، كاستاو نونو گومژ به فينال صعود كرده بود بهترين فرصت را داشت تا مقابل هواداران پرشور خود انتقام شكست مقابل يونان در مرحله مقدماتي را بگيرد، اما در اين بازي هم ناكام ماند و با يك گل تن به شكست داد تا مقابل تماشاگران مغلوب دستش به جام قهرمانی نرسد.

سال 2008:

در اين دوره كه به ميزباني دو كشور اتريش و سوئيس برگزار شد، اسپانيا با ستاره‌هايي همچون ايكركاسياس، كارلوس پويول، ژاوي هرناندز، آندرس اينيستا، فرناندو تورس و داويد سيلوا از شانس‌هاي اصلي قهرماني به شمار مي‌آمد كه در نهايت اين گونه هم شد و پس از 44 سال جام قهرماني را براي دومين بار و اين بار با شكست يك بر صفر آلمان و با گلی که دن تورس به ثمر رساند قهرمانی این مسابقات را از آن خود کرد.

سال2012:

این دوره از مسابقات با حضور شانزده کشور به میزبانی دو کشور اتریش و سوئیس در چهارگروه برگزار شد و در پایان دو تیم اسپانیا و ایتالیا برگزار کننده دیدار فینال بودند که در نهایت کشور ماتادورها توانستند در مرحله پایانی تیم قدرتمند ایتالیا را شکست دهند و دومین قهرمانی متوالی خود را در این مسابقات جشن بگیرند و در مجموع با سه قهرمانی جزو پر افتخار ترین تیم های این رقابت ها باشد.

پرافتخار ترین تیم ها:آلمان با سه قهرمانی در سال های 1972،19802 و 1996 و سه نایب قهرمانی رکورد دار است. بیشترین حضور: آلمان با 11حضورو پس از آن شوروی با ده حضور (با احتساب تیم های شوروی و کشورهای مشترک المنافع)در رده دوم جای دارد. بیشترین میزبانی:فرانسه با احتساب میزبانی امسال با سه میزبانی در رده نخست و تیم های بلژیک و ایتالیا با دو میزبانی در رتبه دوم مشترک میزبانی جای دارند. برترین گلزن:میشل پلاتینی اسطوره فرانسوی که صاحب سه توپ طلای جهان شده است با 9گل زده برترین گلزن تمام ادوار مسابقات یورو است. ناکام ترین تیم: کشور سه شیرها تنها تیمی هستند که با 7حضور در این مسابقات تا کنون نتوانسته اند عنوان قهرمانی را تصاحب کنند و فقط یک رتبه سومی در کارنامه این تیم قدیمی در مسابقات یورو دیده می شود. ناکام ترین فینالیست:اتحاد جماهیر شوروی با چهار بارشکست درپنج بازی فینال موفق ترین میزبان:در میان میزبان های تاریخ این مسابقات تنها سه تیم اسپانیا،ایتالیا و فرانسه توانسته اند در خاک خود به مقام قهرمانی دست یابند. پرسابقه ترین بازیکن:لوتار ماتئوس،لیلیان تورام،الساندرو دل پیرو،پیتر اشمایکل،ارون وینتر و ادوین فن درسار با 4حضور.

بیشترین بازی:ادوین فن درسار دروازه بان تیم ملی هلند و لیلیان تورام دفاع تیم ملی فرانسه با 16بازی.

جوانترین بازیکن:انزو شیفو بلژیک (18سال 151روز)در مسابقات 1984.

مسن ترین بازیکن:لوتار ماتئوس: با 39سال و 91روز در مسابقات یورو 2000 .

موفق ترین مربی خارجی:اوتوری هاگل مربی آلمانی تیم ملی یونان در سال2004و تنها مربی تاریخ تمام ادوار بازی هاست یورو است که با تیمی به جز کشور خودش به قهرمانی این رقابت ها نائل شده است.

پرافتخارترین بازیکن:راینر بونهوف بازیکن اسبق تیم ملی آلمان غربی تنها کسی است که دو بار قهرمانی و یک عنوان دومی با کشورش در این رویداد معتبر رکورد دار است.

پرگل ترین بازی:دیدار دوتیم فرانسه و یوگسلاوی سابق در نخستین دوره این از رقابت ها با نتیجه پنج بر چهار به سود یوگسلاوی.

شگفتی ساز ترین تیم: دانمارک در سال ۱۹۹۲ به عنوان تیم دوم گروه در مرحله مقدماتی، جایگزین یوگسلاوی شد که به مسابقات نهایی راه یافته بود، اما به دلیل جنگ داخلی از حضور در بازی ها باز ماند. دانمارکی ها با غلبه بر آلمان در فینال برای نخستین بار جام را به خانه بردند. در سال ۲۰۰۴ هم یونان، در عین شگفتی تمام و با حضور دیگر تیم های ابرقدرت برای نخستین‌بار به قهرمانی این مسابقات دست یافت.

طولانی ترین فینال:در پنج دوره از این مسابقات بازی ها به وقت اضافی کشیده شده است(1960،1968،1976،1996 و 2000) و تنها در سال 1976بود که بازی آلمان غربی و چک اسلواکی به ضربات پنالتی کشیده شد در نهایت چک اسلواکی سابق به مقام قهرمانی رسید.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت باشگاه خبرنگاران-ورزش می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تاریخچه بازی های یورو از سال 1960 تا 2012» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات