فکر می کنید هر ایمیل و پیامک چقدر هوا را آلوده می کند؟ -آکا

سایت سرگرمیخواندنی ها و دیدنی ها

,ایمیل,آلودگی هوا,اثرات صنعتی,[categoriy]

فکر می کنید هر ایمیل و پیامک چقدر هوا را آلوده می کند؟

فکر می کنید هر ایمیل و پیامک چقدر هوا را آلوده می کند؟ -آکاایمیل,آلودگی هوا,اثرات صنعتی,آلودگی هوا,مطالب خواندنی,سرگرمی

آکاایران: فکر می کنید هر ایمیل و پیامک چقدر هوا را آلوده می کند؟


آکاایران: شاید عجیب به نظر برسد اما ارسال هر ایمیل و پیامک باعث ایجاد آلودگی هوا می شود.


به گزارش آکاایران: آلودگی هوا با ارسال ایمیل و پیامک


به گزارش آکا ایران سازمان بهره وری انرژی های ارتباطی (CEET) اعلام کرده است صنعت جهانی ارتباطات و فناوری اطلاعات که سرورهای اینترنتی و مراکز ارائه دهنده خدمات پردازش ابری را تحت پوشش قرار می دهد، هر سال به طور میانگین ۸۳۰ میلیون تن دی اکسیدکربن تولید می کند.


دی اکسیدکربن یکی از نخستین انواع گازهای گلخانه ای محسوب می شود که طی چند سال اخیر باعث افزایش میانگین دمای کره زمین شده است. این گاز که با نام CO2 هم شناخته می شود به صورت طبیعی در جو زمین موجود است و البته میزان آلایندگی آن با میزان فعالیت های کاربران جهانی ارتباط مستقیم دارد و به عبارت دیگر هرچه فعالیت های صنعتی روی کره زمین بیشتر می شود، تولید دی اکسیدکربن هم افزایش می یابد. محققان در بررسی جدید خود به این نتیجه رسیده اند که تا سال ۲۰۲۰ میلادی حجم دی اکسیدکربن تولید شده توسط صنعت جهانی ICT دوبرابر می شود که این موضوع کره زمین را به صورت جدی تهدید می کند و باید فکری به حال آن کرد.


ردپای مخرب فناوری

بسیاری از فعالیت های روزمره ما با وجودی که به نظر نمی رسد هیچ تهدیدی برای محیط زیست ایجاد کند، گاه بسیار خطرناک بوده و اثرات جبران ناپذیری برجا می گذارد. بررسی های جدید نشان داده است بخش اعظم فعالیت های روزمره ما می توانند در تولید دی اکسیدکربن مؤثر باشند و تغییرات جوی در کره زمین را باعث شوند به عبارت دیگر، بدون آنکه متوجه باشیم هر روز به تولید و انتشار هرچه بیشتر CO2 کمک می کنیم. همه افراد بخوبی می دانند که فعالیت هایی مانند استفاده از خودروها، استفاده از اجاق گاز یا روشن کردن لامپ می تواند به نوعی با انتشار دی اکسیدکربن در ارتباط باشد ولی بد نیست بدانید حتی ارسال یک پیامک کوتاه یا باز کردن در بطری هم در این زمینه مؤثر است.


بر اساس بررسی های جدیدی که محققان انجام داده اند مشخص شد ارسال یک پست الکترونیکی کوتاه حدود ۴ گرم گاز CO2 وارد هوا می کند. به همین ترتیب اگر یک کاربر به طور میانگین در طول روز ۶۵ پست الکترونیکی کوتاه بفرستد، دی اکسیدکربن تولید شده ناشی از آن با حرکت یک اتومبیل در شهر به فاصله یک کیلومتر برابری می کند. توجه داشته باشید که گازهای گلخانه ای در حجم وسیع توسط رایانه ها، سرورها و روترها تولید می شود که البته هرگز به آنها توجه جدی نداشته و نداریم.


اگر هم در پست الکترونیکی،یک فایل حجیم ضمیمه شده باشد، برای ارسال آن ۵۰ گرم گاز سمی CO2 تولید خواهد شد و بر این اساس می توان محاسبه کرد که ارسال پنج پست الکترونیکی با این حجم، معادل سوزاندن ۱۲۰ گرم زغال، دی اکسیدکربن تولید می کند. پست های الکترونیکی ناخواسته یا هرزنامه ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و حتی اگر آنها را باز نکنید بازهم اثر مخرب خود را برجا می گذارند. هر پست الکترونیکی، ناخواسته معادل ۰٫۳۰ گرم دی اکسیدکربن را وارد هوا می کند. حجم دی اکسیدکربن تولید شده از هرزنامه ها در طول یک سال بسیار زیاد است و می توان گفت این حجم معادل میزان دی اکسید کربنی است که ۳٫۱ میلیون دستگاه خودروی شهری در طول یک سال از سوزاندن ۷٫۶ میلیارد لیتر بنزین تولید می کنند.


با این توضیحات باید برای انجام هر فعالیت در دنیای فناوری دقت بیشتری کرد. جست وجوی یک کلیدواژه در سایت اینترنتی گوگل از طریق یک دستگاه لپ تاپ کم مصرف، ۰٫۲ گرم CO2 وارد هوا می کند و اگر همین جست وجو به کمک یک رایانه رومیزی انجام شود، حجم دی اکسیدکربن تولید شده به ۴٫۵ گرم می رسد. این فرآیند برای پیام های موبایلی نوشتاری هم محاسبه شده است و به گفته محققان به ازای هر پیامکی که می فرستیم ۰٫۰۱۴ گرم دی اکسیدکربن وارد هوا می شود.


اثرات زیانبار صنعتی

صنعت جهانی ارتباطات و فناوری اطلاعات در طول یک سال به طور میانگین ۸۳۰ میلیون تن گاز CO2 تولید می کند که این رقم ۲ درصد از کل دی اکسیدکربن منتشر شده در طول یک سال را شامل می شود. اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) وابسته به سازمان ملل متحد پیش بینی کرده است که تا پایان دهه جاری صنعت جهانی ICT بین ۲ تا ۲٫۵ درصد از حجم سالانه دی اکسیدکربن را به خود اختصاص می دهد که ۴۰درصد آن را رایانه های شخصی و مانیتورها تولید می کنند، ۲۳ درصد آن به مراکز داده اختصاص می یابد و سیستم های مخابراتی و ارتباطات موبایلی نیز عامل تولید ۲۴درصد از این گاز مخرب خواهند بود.


نگرانی دانشمندان از انتشار CO2 در اثر فعالیت های فناورانه، از این هم فراتر رفته است. اتحادیه جهانی مخابرات به این نتیجه رسیده است که طی ۱۲ سال آینده، کارخانه ها و رایانه های شخصی دو برابر بیشتر از امروز دی اکسیدکربن تولید می کنند و هرچه دنیای پیرامون ما دیجیتالی تر می شود، این حجم هم افزایش می یابد. پیش بینی شده است در سال ۲۰۲۰ میلادی، میزان تولید دی اکسیدکربن ناشی از دستگاه های موبایلی فعال در سراسر جهان سه برابر افزایش یابد که بخش اعظم آن هم به دلیل مصرف بیش از اندازه سیلیکون و فلزات نادر است.


ولی دلیل اصلی آلایندگی صنعت جهانی فناوری و تأثیرات مخرب آن بر جو کره زمین به مراکز داده مربوط می شود که سرعت انتشار دی اکسیدکربن توسط آن بیش از دیگر بخش ها محاسبه شده است. بر اساس آخرین بررسی ها پیش بینی شده است که بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۲۰ میلادی، میزان انتشار CO2 ناشی از فعالیت مراکز داده در کره زمین پنج برابر افزایش می یابد. زیرا در این دوره سازمان ها بیش از هر زمان دیگر سراغ مراکز داده می روند و سرورها به یکی از ارکان اصلی برای پاسخگویی به نیاز شرکت های خصوصی و دولتی تبدیل می شوند.


روزنه های امید

اگرچه صنعت جهانی فناوری به میزان قابل ملاحظه ای بر آلوده کردن هوا تأثیر می گذارد، ولی نگرانی دانشمندان طی سال های اخیر باعث شده است استفاده از سوخت های فسیلی در کارخانه های تولیدکننده تجهیزات الکترونیکی به حداقل برسد و چشم انداز بهتری پیش رو باشد. محققان پیش بینی کرده اند که در سال ۲۰۲۰ میلادی، تجهیزات و دستگاه های مرتبط با صنعت جهانی فناوری بتوانند میزان انتشار دی اکسیدکربن در هوا را تا ۱۵ درصد کاهش دهند که این رقم بیشتر از خروجی گاز CO2 توسط این صنعت محاسبه می شود.


ساخت کارخانه های سبز مبتنی بر منابع سوختی تجدیدشدنی از جمله اهدافی است که این روزها مورد توجه قرار می گیرد و به عنوان مثال، شرکت اپل پیش بینی کرده است طی یک دهه آتی ۱۰۰ درصد انرژی مورد نیاز خود را از منابع تجدیدشدنی تأمین کند. محصولات و تجهیزات ساخته شده در حوزه فناوری بتوانند بر صنایع مختلف از جمله خودروسازی، کشتیرانی، حمل ونقل هوایی، ساخت و ساز و… تأثیر بگذارد و به همین خاطر کاهش آلایندگی ICT می تواند بهبود شرایط دیگر صنایع را هم باعث شود. مرکز تحقیقاتی McKinsey پیش بینی کرده است که با این رویه، صنعت فناوری تا سال ۲۰۲۰ میلادی می تواند با کاهش وابستگی به منابع سوختی، ۳۶۳ میلیون یورو در هزینه های منطقه اروپا صرفه جویی کند و ۴٫۵ گیگاتن از حجم دی اکسیدکربن منتشر شده در هوا را بکاهد. با وجود این در اختیار گرفتن راهکار مناسب از مهم ترین اتفاقاتی محسوب می شود که می تواند کاهش انتشار دی اکسیدکربن ناشی از فعالیت های فناورانه را باعث شود.


گردآوری: آکا ایران

[ منبع این خبر سایت آکاایرام-سرگرمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فکر می کنید هر ایمیل و پیامک چقدر هوا را آلوده می کند؟ -آکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات