رشد 2 برابری خریداران کتاب در استان فارس در طرح‌های خانه کتاب ایران

کتاب/ث نگرانی‌های فعالان نشر و فروش کتاب نشان از بحرانی بودن وضعیت کتاب در استان فارس می‌دهد اما اجرای طرح‌های خانه کتاب ایران برای گسترش کتابخوانی نشان از علاقه مردم استان فارس به کتابخوانی دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، « بحران در وضعیت کتاب و کتابخوانی» نخستین جوابی است که داریوش نویدگویی، مدیر انتشارات بین‌المللی نوید و عضو انجمن خیران کتابخانه‌ساز استان فارس در پاسخ به سوال وضعیت کتاب و کتابخوانی در استان فارس می‌دهد.

وی در گفت‌وگویی با خبرگزاری تسنیم از تعطیلی 10 کتابفروشی در سال 93 در شیراز خبر داده است. غلامحسین امامی، مدیر کتابفروشی اسفند نیز از شدت رکود در زمینه فروش کتاب از ماه رمضان سال گذشته سخن گفته که منجر به تعطیلی 5 کتابفروشی در شیراز شده است.

این امر که کمابیش در دیگر استان‌های کشور نیز وجود دارد، سبب شد که از آبان 94 از سوی خانه کتاب ایران طرح‌هایی برای گسترش کتابخوانی مطرح و در استان‌های کشور اجرا شود. طرح‌هایی که ابتدا «کتابفروشی به وسعت ایران» و پس از آن «عیدانه کتاب» نام گرفت.

چندی پیش از سوی مجید غلامی، مدیرعامل خانه کتاب ایران خبری مبنی بر ادامه این طرح در تابستان با عنوان «تابستانه کتاب» مطرح شده که زمان ثبت نام در این طرح نیمه خردادماه اعلام شد.

به گفته بهاره شفیعی، معاون فرهنگی ارشاد استان فارس هنوز ابلاغ این طرح به استان‌ها صورت نگرفته است و به احتمال زیاد در هفته سوم خردادماه این ابلاغ انجام و ثبت نام در این طرح برای کتابفروشی‌های استان‌ها آغاز می‌شود.

آمارهای خانه کتاب از وضعیت استان فارس نشان می‌دهد که با وجود رکودی که فعالان عرصه نشر و فروش کتاب بیان کرده‌اند اما اجرای این طرح‌ها سبب رشد کتابخوانی در استان فارس شده است.

براساس آمارهای خانه کتاب تعداد کتابفروشی‌های استان فارس درطرح «کتابفروشی به وسعت ایران» 7 کتابفروشی بوده است که نسبت به کل کتابفروشی‌های ثبت نامی در این طرح 2.9 درصد از میزان شرکت‌کنندگان را به خود اختصاص داده است.

در صورتی که در سال 95 در طرح عیدانه کتاب از استان فارس 20 کتابفروشی در این طرح شرکت کرده بودند که نسبت به کل کتابفروشی‌های شرکت‌کننده 4.9 درصد از میزان شرکت‌کنندگان را به خود اختصاص داده که این امر رشد 2 برابری را نشان می‌دهد.

علاوه بر آن در آبان ماه 94 تعداد خریداران استان فارس 715 نفر بوده که 4.9 درصد از کل خریداران شرکت‌کننده در این طرح را به خود اختصاص دادند اما در بهار 95 تعداد خریداران استان فارس 6559 نفر بوده که 6.3 درصد از کل خریداران را به خود اختصاص دادند.

علاوه بر رشد تقریبا 2 درصدی در زمینه تعداد خریداران استان فارس با این تعداد خریدار شرکت‌کننده در طرح عیدانه کتاب موفق شد رتبه پنجم را در میان استان‌های کشور به خود اختصاص دهد.

مدیر کتابفروشی اسفند شیراز طرح عیدانه کتاب را طرحی موفق دانسته که سبب جذب مخاطبان و مردم برای خرید کتاب شده اما بر این باور است که اگر بتوان در مناسبت‌های مختلفی چون زمان برگزاری نمایشگاه‌های استانی، این طرح را در این استان‌ها به اجرا گذاشت، ضمن حمایت از کتابفروشان محلی، به گسترش فرهنگ مطالعه نیز کمک می‌شود.

اما در مقابل داریوش نویدگویی، مدیر انتشارات بین‌المللی نوید شیراز معتقد است که اجرای این طرح‌ها مسکنی برای بازار کتاب است و برای ترویج کتابخوانی باید اقدامات موثرتر و کاراتری انجام داد.

وی با بیان اینکه باید هزینه‌ها حساب شده و در مسیر درست باشد، گفت: سرمایه‌گذاری را باید روی نوجوانان انجام داد  و ترویج کتابخوانی در مدارس و توسعه کتابخانه‌های عمومی می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

اجرای طرح‌های مختلف کتابخوانی و آمار موجود در سال‌های مختلف نشان از علاقه مردم به کتابخوانی دارد بنابراین تداوم طرح‌های کوتاه مدتی مانند طرح‌های تخفیف خرید کتاب و مهم‌تر از آن بسترسازی و فراهم کردن زیرساخت‌ها می‌تواند در ترویج کتابخوانی موثر باشد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رشد 2 برابری خریداران کتاب در استان فارس در طرح‌های خانه کتاب ایران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات