تعامل اتاق بازرگانی با تشکل‌های اقتصادی استان لرستان ضعیف است

مردم نهاد رئیس تشکل‌های اقتصادی استان لرستان گفت: سازمان مردم نهادی زیر نظر مجلس شورای اسلامی تشکیل شود تا تشکل‌ها با تغییر دولت‌ها، دچار ضعف و قدرت نشوند و اصل نظارت مردم بر مردم نیز محقق شود.

علی کردی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، اظهار داشت: تشکل‌ها به‌ دلیل نقشی که در توسعه سیاسی و اقتصادی هر کشوری دارند در تمام دنیا جایگاه ویژه‌ای دارند و به‌ عنوان بازوی مشاوره دولت و نظام عمل می‌کنند.

وی افزود: تشکل‌ها به‌ عنوان یک سنسور، نارسایی‌های یک کشور را شناسایی کرده، به بخش‌های متولی آن‌ها اطلاع‌رسانی می‌کنند و بدین ترتیب در راستای رفع موانع و مشکلات تلاش می‌کنند.

رئیس تشکل‌های اقتصادی شمال لرستان عنوان کرد: یک تشکل تا زمانی که از پشتیبانی و حمایت اعضای خود بی‌بهره باشد، قدرتی ندارد بنابراین در وهله اول باید استیفای حقوق صنفی اعضای خود را موردتوجه قرار دهند و در راستای رفع موانع و چالش‌های پیشروی آن‌ها تلاش کنند.

وی با انتقاد از ناکارآمدی برخی از تشکل‌های اقتصادی استان، بیان کرد: متأسفانه بسیاری از تشکل‌ها فقط به پایگاهی برای افراد بیکار و یا کسانی که نیاز به پست و مقامی دارند، تبدیل‌شده است؛ درنتیجه در استان ما، تشکل‌ها به معنای واقعی نتوانسته‌اند جایگاه خود را حفظ کنند.

کردی خاطرنشان کرد: برخی از افراد درصدد این هستند که به‌ واسطه تشکل‌ها به منافع مادی و معنوی خود دست پیدا کنند و یا عنوانی را در رزومه خود ثبت کرده باشند تا به اهداف بعدی خود برسند که این نوع نگرش سبب می‌شود که تشکل‌ها کارایی لازم را نداشته باشند و نتوانند تعامل مناسبی با دولت و اعضای خود، در جهت رفع مشکلات هر دو طرف داشته باشند.

وی با اشاره به کمرنگ بودن انسجام در تشکل‌های اقتصادی، گفت: وقتی در یک تشکل، فقط تعداد محدودی از افراد تصمیم گیر باشند و رأی و نظر همه اعضا در تصمیم‌سازی‌ها لحاظ نشود، زمینه سوءاستفاده فراهم می‌شود، به‌ طور مثال برخی از مدیران که نمی‌خواهند زیر سؤال بروند، از در دوستی با رؤسای برخی از تشکل‌ها وارد می‌شوند.

مدیر عامل تعاونی تولید کنندگان و صادر کنندگان لرستان پرسشگری را یکی از مهم‌ترین وظایف تشکل‌ها برشمرد و اظهار داشت: مسئولان نباید از پرسشگری تشکل‌ها رنجیده شوند و یا آن را به معنی مخالفت با بخش دولتی تلقی کنند، زیرا ماهیت تشکل‌ها می‌طلبد که پرسشگر و مطالبه گر باشند و هدف آن‌ها از این کار هم رفع موانع و مشکلات و ایجاد پویایی و بالندگی در جامعه است.

وی افزود: برخی از مشکلات تشکل‌ها به خود آن‌ها برمی‌گردد، به‌طور مثال امروز بسیاری از تشکل‌های استان  دچار روزمرگی شده‌اند زیرا اعضای آن‌ها اعتقادی به تشکل‌ها ندارند و مسیر موفقیت خود را از این راه نمی‌دانند که باید در این رابطه اقدامات آموزشی و ترویجی انجام می‌شد و دولت در رابطه با نقش مهم تشکل‌ها در پیشرفت و رونق کشور در تمام زمینه‌ها اطلاع‌رسانی می‌کرد.

کردی با اشاره به سفر رئیس اتاق بازرگانی ایران به استان لرستان، گفت: قرارگیری در شرایط پساتحریم  و نیز انتخاب استان لرستان به‌عنوان پایلوت اقتصاد مقاوتی، اخیراً مدیران کشوری زیادی را به استان کشانده است که باید از این فرصت در راستای شکوفایی استان بهره‌ گرفته شود.

وی عنوان کرد: همه شهرستان‌های استان لرستان، باید از مزایای سفر مدیران کشوری به استان، بهره‌مند شوند و در معرفی ظرفیت‌های استان برای جذب سرمایه‌گذار، با عدالت رفتار شود، نه اینکه مرکز استان، کانون توجه و تمرکز فعالیت‌ها و فرصت‌ها باشد.

رئیس تشکل‌های اقتصادی لرستان بیان کرد: رئیس اتاق ایران در سفری که اخیراً به لرستان داشت؛ برخلاف دوران گذشته هیچ جلسه‌ای با تشکل‌ها و اعضای اتاق بازرگانی خرم‌آباد نداشت و غیر از رئیس و معاون اتاق بازرگانی خرم‌آباد، هیچ‌کدام از اعضای اتاق بازرگانی خرم‌آباد و تشکل‌ها با رئیس اتاق بازرگانی ایران دیداری نداشتند که بتوانند مطالبات و پیشنهاد‌ات خود را با وی مطرح کنند.

وی خاطرنشان کرد: اینکه تشکیل جلسه رئیس اتاق بازرگانی ایران در خرم‌آباد، فقط به جلسه شورای گفت‌وگو ، که در آن پیرامون یک موضوع بحث می‌شود - محدود شد، سبب نارضایتی تشکل‌های استان شده است.

کردی بابیان اینکه تعامل اتاق بازرگانی با تشکل‌های اقتصادی استان ضعیف است، تصریح کرد: از رئیس اتاق بازرگانی خرم‌آباد که یک فرد اقتصادی و برخاسته از بطن جامعه اقتصادی است، انتظار نمی‌رود که با تشکل‌های اقتصادی بیگانه باشد.

وی بیان کرد: اتاق بازرگانی به‌ عنوان تشکل تشکل‌ها و یا پارلمان بخش خصوصی، باید تعامل خود را با اعضای خود و تشکل‌های اقتصادی استان، تقویت کند و به آن‌ها احترام بگذارد و اگر این خودخواهی‌ها ادامه داشته باشد، رغبت تشکل‌ها نیز برای همکاری با اتاق بازرگانی کاهش پیدا می‌کند و تشکل‌ها نیز اتاق بازگانی را قبول نخواهند داشت.

رئیس تشکل‌های اقتصادی شمال لرستان گفت: ما قصد داشتیم که در ملاقات با رئیس اتاق بازرگانی ایران مسائلی از قبیل ضرورت بازنگری در برخی از قوانین و اساسنامه‌ها، چگونگی تشکیل کمیته‌های تصمیم گیر، انتخاب اتاق‌های بازرگانی و بودجه‌ها و هزینه‌های آن‌ها را مطرح کنیم ونیز به تبیین مشکلات مربوط به بیمه، قانون کار، مالیات بر ارزش‌افزوده و تعطیلی کارخانه‌ها بپردازیم.

وی افزود: از طرفی بنا داشتیم که با شفاف‌سازی پیرامون عدم سو مدیریت‌ها، وی را از فضای حاکم بر کسب‌وکار استان مطلع کنیم ولی متأسفانه با درخواست ملاقات ما با رئیس اتاق ایران، که به نمایندگی از صدها فعال اقتصادی ارائه شد، موافقت نکردند و این به‌دور از ادب و ادبیات اقتصادی ماست.

کردی بابیان اینکه تشکل‌های دولتی کارایی لازم را ندارند، عنوان کرد: تشکل‌های مردم‌نهاد برای اینکه بتوانند، رسالت خود را به‌درستی انجام دهند باید به معنای واقعی، مردمی باشند، نه اینکه با حمایت و نظارت دولت فعالیت کنند.

وی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم که تشکل‌های کشور از سردرگمی خارج شوند، پیشنهاد ما این است که سازمانی در مجلس شورای اسلامی تحت عنوان سازمان‌های مردم‌نهاد تشکیل شود تا تمام مورد مربوط به تشکل‌‌ها از قبیل صدور مجوز، نظارت عالیه و اعطای بودجه، زیر نظر مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد.

مدیرعامل تعاونی تولید کنندگان و صادر کنندگان لرستان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مجلس برآمده از مردم است، وقتی  سازمان‌های مردم نهاد زیر نظر مجلس قرار بگیرد، کار نظارت بر تشکل‌ها به منتخبان مردم سپرده می‌شود؛ درنتیجه هم اصل حکومت مردم بر مردم محقق می‌شود و هم با تغییر دولت‌ها، تشکل‌ها دچار ضعف و قدرت نمی‌شوند و به ثبات می‌رسند.

وی بیان کرد: یکی دیگر از مزایای تشکیل سازمان سمن‌ها این است که تشکل‌ها می‌توانند جمع‌بندی فعالیت‌ها، مشکلات و پیشنهاد‌ها خود را به مجلس ارائه دهند و نمایندگان مجلس نیز می‌توانند از کانال سازمان‌های مردم‌نهاد به اطلاعات روز دسترسی داشته باشند و بر اساس آن، قوانین لازم را تصویب کرده، به دولت برای اجرا ابلاغ کنند.

کردی تصریح کرد: اجرای این سیاست می‌تواند گام مهمی در جهت دستیابی به دموکراسی و رونق و توسعه همه‌جانبه کشور باشد، این پیشنهاد، نتیجه 20 سال کار تحقیقاتی و حاصل تجربه و فعالیت در دولت‌های گوناگون بوده است که توسط این‌جانب، همکاران در سایر تشکل‌ها و دانشگاه علمی کاربردی بروجرد یک، مطرح‌شده است که آمادگی خود را نیز برای ارائه مشاوره، تحقیق و مطالعه جهت عملی شدن این پیشنهاد، اعلام می‌کنیم.

وی بابیان اینکه اگر به تشکل‌ها درست نگاه می‌شد شاید تا این حد در استان مشکل بیکاری نداشتیم، خاطرنشان کرد: استان لرستان سرزمین نعمت‌ها و منابع خدادادی است که متأسفانه آن‌طور که باید مورد بهره‌برداری قرار نگرفته است که باید از ظرفیت تشکل‌ها در راستای توجه به این منابع در جهت توسعه استان استفاده شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تعامل اتاق بازرگانی با تشکل‌های اقتصادی استان لرستان ضعیف است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات