بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس -آکا

سایت بیوگرافی،زندگینامه مشاهیراخبار بازیگران،اخبار چهره ها،دنیای ستاره ها آکاایران: >

زمان زیادی از خبر ابتلا آتنه فقیه نصیری هنرمند سینما و تلویزیون ایران به بیماری ام اس نگذشته که خبر ابتلا بهناز جعفری به این بیماری، جامعه هنری و طرفدارانش را متاثر نموده است. 

به گزارش آکاایران: به گزارش آکا ایران، در مراسم روز جهانی ام اس که در سالن سبز مرکز همایش های پارک پردیسان برگزار شد بهاره رهنما از ابتلای بهناز جعفری به بیماری ام اس خبر داد و از او به عنوان دوست قهرمان و دوست داشتنی و بازیگر بسیار متفاوت سینما، تلویزیون و تئاتر ایران یاد نمود. بهاره رهنما در ادامه، حرف زیبای بهناز جعفری را نقل کرد، او گفته بود: در بیمارستان هنگام پالس تراپی، با دیدن قطرات سرم به فکر افتادم آنها چقدر شبیه دانه های تسبیح هستند و آن لحظه با دانه دانه ی هر قطره اسم خدا را بر زبان آوردم و در این فکر بودم چقدر بابت چیزهای خوبی که تا حالا وجود داشته یادم نبوده که بگویم حالم خوب است! 

بهاره رهنما با دعا و آرزوی سلامتی برای خانم بهناز جعفری گفت: می دانم او بسیار قوی است و امروز را هم یکی از شوخی های زندگی اش می داند. او در پایان به حاضرین توصیه کرد حال کنید با این عمر دو روزه!

آکا ایران برای این بازیگر ارزنده کشورمان آرزوی سلامتی دارد.

 

,[categoriy]

بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس

بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس -آکابهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس -آکا

آکاایران: بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس

عکس بهناز جعفری - بازیگر

 

اسکلروز متعدد یا ام اس یک بیماری مزمن است که به اعصاب در طناب نخاعی و مغز و نیز عصب بینایی آسیب می زند.


1- تعریف ام اس

ام اس (MS) مخفف کلمه "اسکلروز متعدد" (Multiple Sclerosis) است. اسکلروز به معنای ایجاد جوشگاه است، و افراد دچار ام اس نواحی متعدد بافت جوشگاهی در پاسخ به آسیب عصبی است. بسته به محل ایجاد آسیب، علائم ممکن است شامل اشکالات در کنترل عضلات، تعادل، بینایی، یا حرف زدن باشد.

2- علائم ام اس: ضعف یا بیحسی

آسیب عصبی ممکن است باعث ایجاد این علائم شود:

 ضعف در دست یا پا

 بیحسی

 از دست رفتن تعادل

 اسپاسم عضلانی

این علائم ممکن است به لکنت زبان یا اشکال راه رفتن مکرر بینجامد


3-    علائم ام اس: مشکلات بینایی  

بیش از نیمی از افراد مبتلا به ام اس مبتلا مشکل بینایی به نام "نوریت اپتیک" می شوند.

این التهاب عصب بینایی است ممکن است باعث محو شدن دید، از دست رفتن رنگ بینی، درد چشم ،نابینایی معمولا در یک چشم شود.

 

4-    علائم ام اس: مشکلات سخن گفتن

گرچه مشکلات گفتار از مشکلات بینایی کمتر شایع است، برخی از افراد مبتلا به ام اس لکنت زبان پیدا می کنند. این عارضه هنگامی رخ می دهد ام اس اعصابی را که پیام های گفتار را به مغز منتقل می کنند، تخریب می کند. برخی از افراد نیز دچار اشکال بلع می شوند.

 


5-    سایر علائم ام اس

ام اس ممکن است بر حدت ذهنی هم تاثیر بگذارد. برخی از افراد ممکن است به مدت بیشتری برای حل مسائل نیاز داشته باشند. دیگران ممکن است نقصان ملایم حافظه یا اشکال در تمرکز را تجربه کنند. اغلب افراد دچار ام اس همچنین ممکن است دچار درجاتی از دست دادن کنترل مثانه شوند، که به علت قطع ارتباط عصبی میان مثانه و مغز است.

نهایتا خستگی یک مشکل رایج در این بیماری است. ممکن است حتی پس از یک خواب خوب شبانه احساس خستگی کنید.


6-    سکته مغزی در برابر ام اس 

اختلال حواس، لکنت زبان، و ضعف عضلانی ممکن است علائم ام اس باشند، اما سکته مغزی هم ممکن است با همین نشانه ها بروز کند.

هر کسی که به طور ناگهانی توانایی صحبت کردن یا حرکت دادن اعضایش را از دست بدهد، باید فورا به اورژانس برده شود.

درمان سکته مغزی در ساعات اولیه احتمال بهبودی موفقیت آمیز را بالا می برد.

تفاوت سکته مغزی و ام اس را در تصویربرداری مغز با ام آر آی در عکس مقابل می بینید.


7- علت ام اس چیست؟

ریشه اصلی ایجاد ام اس معلوم نیست، اما پزشکان عواملی را یافته اند که با شیوع ام اس همراهی دارند. ام اس در نواحی دور از خط استوا از جمله کشورهای اسکاندیناوی و سایر بخش های اروپای شمالی بیشترین شیوع را دارد. در این نواحی نور آفتاب کمتر است، بنابراین برخی از پژوهشگران می گویند کمبود ویتامین D ممکن است نقشی در ایجاد این بیماری داشته باشد.

پژوهش ها بیانگر رابطه احتمالی میان کمبود ویتامین D و اختلالات خودایمنی (که ام اس هم جزء آنها محسوب می شود) بوده اند، اما هنوز نتیجه قطعی در این باره به دست نیامده است. به نظر می رسد ژنتیک هم در ایجاد ام اس نقش داشته باشد.


8- چطور ام اس به بدن حمله می کند؟

در افراد دچار ام اس، دستگاه ایمنی خود فرد به بافت های اطراف رشته های عصبی در مغز، نخاع، و رشته های عصب بینایی حمله می کند. این بافت پوشاننده رشته های عصبی از ماده چربی به نام میلین تشکیل شده است. 

میلین نقش عایق اعصاب را ایفا می کند و به انتقال پیام های عصبی که حرکت، سخن گفتن و سایر کارکردها را کنترل می کنند، یاری می رساند. 

هنگامی که میلین تخریب می شود، بافت جوشگاهی به وجود می آید، و پیام های عصبی درست منتقل نمی شوند.


9-    چه کسانی ام اس می گیرند؟

ام اس دست کم دو برابر در زنان شایع تر از مردان است. با اینکه افراد از همه نژادها ممکن است به این بیماری مبتلا شوند، اما افراد سفیدپوست بیشتر در معرض خطر ابتلا به آن هستند. احتمال دچار شدن به ام اس در فاصله سنین 20 تا 50 سالگی بیشتر است.

10-    تشخیص ام اس

علاوه بر گرفتن سابقه پزشکی و معاینه جسمی آزمایش های بر روی بیماران برای تشخیص ام اس و رد کردن سایر علل ایجاد کننده علائم انجام می شود. بیش از 90 درصد افراد مبتلا به ام اس دارای بافت جوشگاهی در مغز هستند که در اسکن مغزی با ام آر آی دیده می شود.

یک آزمایش تشخیصی دیگر گرفتن مایع مغزی نخاعی (مایعی که درون مغز و نخاع جریان دارد) از محل ستون فقرات کمری برای بررسی تغییرات آن است. آزمایش ها برای بررسی فعالیت الکتریکی اعصاب نیز ممکن است برای کمک به تشخیص به کار روند. همچنین آزمایش های برای رد کردن سایر بیماری های خود ایمنی و عفونت ها هم ممکن است انجام شود.

11-    پیشرفت بیماری ام اس

سیر بیماری ام اس در هر شخصی الگوی متفاوتی دارد، و در بسیاری از افراد می توان با درمان بیماری را کنترل کرد.

ام اس به چهار شکل ممکن است پیشرفت کند:

الف- عودکننده- فروکش کننده: حمله حاد بیماری و شعله ورشدن ناگهانی علائم رخ می دهد، سپس این علائم به طور کامل یا نسبی بهبود پیدا می کنند . سپس حملات بعدی به همین شکل با فواصل زمانی متفاوت ممکن است بروز کند. این شایع ترین شکل بیماری ام اس است.

ب- پیشرونده اولیه: علائم ام اس به آهستگی اما به طور مداوم بدتر می شود، بدون اینکه در طول زمان بهبودی رخ دهد یا شعله ور شدن ناگهانی بیماری رخ دهد.

ج- پیشرونده ثانویه: بیماری به شکل عودکننده- فروکش کننده شروع می شود، و بعد به شکل پیشرونده تبدیل می شود.

د- پیشرونده عودکننده: علائم زمینه ای به طور مداوم بدتر می شود. در عین حال بیمار حملات حاد را هم تجربه می کند که ممکن است فروکش کنند یا نکنند. این شکل بیماری از همه نادرتر است.

12-    ام اس و آب و هوا

پژوهش ها بیانگر آن است که بیماری ام اس در طول ماه های تابستان ممکن است فعال تر شود. گرما و رطوبت بالا ممکن است به طور گذرا باعث بدتر شدن علائم شود. آب و هوایی خیلی سرد و تغییرات ناگهانی در درجه حرارت نیز ممکن است علائم را بدتر کنند.

13-    درمان ام اس: داروها

گرچه علاجی برای ام اس وجود ندارد، اما "داروهای تغییردهنده سیر بیماری" وجود دارند که می توانند فراوانی و شدت حملات ام اس را کاهش دهند. مصرف این داروها می تواند میزان آسیب به مغز و نخاع در طول زمان را کاهش دهد و جلوی پیشرفت معلولیت را بگیرد.

تجویز دوزهای بالای داروهای کورتونی هنگام بروز حمله بیماری می تواند زمان حمله را کوتاه کند. داروهای بسیار دیگری هم برای کنترل علائم آزارنده ام اس مانند اسپاسم عضلانی، بی اختیاری ادراری، و درد وجود دارند.

14-    درمان ام اس: کنترل درد

حدود نیمی از مبتلایان به ام اس دچار شکلی از درد می شوند که یا ناشی از ایجاد مدار کوتاه در دستگاه عصبی است یا به علت اسپاسم و کشیدگی عضلانی رخ می دهد.

پزشکان برای تسکین این دارد ممکن است از داروهای ضدافسردگی و ضدتشنج (که خواص ضددرد هم دارند) استفاده کنند. داروهای مسکن و داروهای ضداسپاسم نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرند. درد عضلانی این بیماران اغلب به خوبی ماساژدرمانی و فیزیوتراپی هم تسکین پیدا می کند.

15-    درمان ام اس: فیزیوتراپی

اگر ام اس باعث شده است که تعادل، هماهنگی عضلات یا قدرت عضلانی تان مختل شود، باید یاد بگیرید چطور خودتان را با این وضعیت تطبیق دهید. فیزیوتراپی می تواند به قوی کردن عضلات، مقابله با سفتی عضلات و مفاصل و افزایش توانایی حرکتی شما کمک کند. کاردرمانی نیز می تواند به شما کمک کند هماهنگی عضلات دست های تان برای لباس پوشیدن و نوشتن را بازیابید. و اگر در صحبت کردن یا بلعیدن دچار اشکال هستید، می توانید از گفتاردرمانگر کمک بگیرید.

16-    درمان های طب مکمل برای ام اس

بسیاری از شیوه های درمانی طب مکمل یا جایگزین که برای ام اس به کار می روند، به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته اند. برخی از افراد می گویند طب سوزنی علائمی مانند درد و اسپاسم عضلانی را تخفیف می دهد، اما پژوهش ها برای ثابت کردن این ادعا نتایج قطعی به دست نداده است.

همچنین گزارش هایی درباره سودمندی تزریق سم زنبور عسل منتشر شده است، اما یک تحقیق معتبر 24 هفته ای در این باره هیچ بهبودی در معلولیت، خستگی و شمار حملات ام اس را با استفاده از این روش درمانی نشان نداد. اگر می خواهید مصرف مکمل ها، رژیم های غذایی خاص یا سایر روش های درمانی غیرمتعارف را امتحان کنید، حتما با دکترتان در این باره مشورت کنید.

17-    ام اس و بارداری

پزشکان عموما توافق دارند که بارداری برای زنان مبتلا به ام اس بی خطر است. پژوهش ها هیچ افزایشی در خطر عوارض در حین بارداری را نشان نداده اند. در واقع در بسیاری از زنان در حین بارداری علائم ام اس کاهش پیدا می کند.

میزان بالای هورمون ها و پروتئین ها در طول بارداری ممکن است باعث مهار دستگاه ایمنی شود و احتمال حمله جدید ام اس را کاهش دهد. بهتر است پیش از باردار شدن در این باره با دکترتان مشورت کنید، چرا که برخی از داروهای ام اس را نباید در حین بارداری یا شیردهی مصرف کرد. در ماه های اول پس از زایمان احتمال عود بیماری ممکن است افزایش یابد.

18 - متحرک ماندن با وجود ام اس

اکثریت افراد دچار ام اس می توانند به راه رفتن ادامه دهند ،گرچه ممکن است نیاز به وسائل کمکی داشته باشند. کفش های ارتوتیک یا بریس های ساق پا می تواند به افزایش پایداری فرد هنگام راه رفتن کمک کنند. اگر یک پای تان قوی تر از پای دیگر است،

استفاده از عصا می تواند به شما کمک کند.افرادی که دچار ضعف شدید در پاهای شان هستند ممکن است نیاز به استفاده از واکر داشته باشند. و برای افرادی که توانایی حفظ تعادل ندارند یا زود خسته می شوند، استفاده از صندلی چرخدار یا اسکوتر گزینه خوبی است.

19 - تغییرات در خانه برای بیماران ام اس

با انجام چند تغییر در خانه تان می تواند فعالیت های روزانه تان را راحت تر انجام دهید. درون حمام دستگیره نصب کنید. دستگیره ایمنی در توالت نصب کنید و نشیمنگاه آن را بالا ببرید. یکی از پیشخوان های آشپزخانه تان را پایین بیاورید تا بتوانید در حالت نشسته به دسترسی پیدا کنید. قالیچه یا فرش هایی را که ممکن است روی زمین لیز بخورند، جمع کنید.

20 - ام اس و ورزش

ورزش می تواند سفتی، خستگی و سایر علائم ام اس را بهبود بخشد. اما ورزش کردن بیش از حد ممکن است وضعیت را بدتر کند. بهتر است به آهستگی ورزش کردن را شروع کنید. ابتدا با 10 دقیقه ورزش شروع کنید و بعد به تدریج مدت هر وعده ورزش تان را افزایش دهید.

پیش شروع برنامه ورزشی تان درباره نوع و شدت مناسب فعالیت ورزشی با دکترتان مشورت کنید. چند گزینه محتمل شامل آئروبیک آبی، شنا، تای چی و یوگا است.

 

21- دورنمای ام اس

اغلب بیماران ام اس طول عمر طبیعی یا نزدیک به طبیعی خواهند داشت. با اینکه این بیماری ممکن است راه رفتن یا انجام برخی از کارها را مشکل کند، همیشه به معلولیت شدید منتهی نمی شود.

بسیاری از مبتلایان به ام اس با وجود درمان های موثر، شیوه های توانبخشی، وسائل کمکی فعال باقی می مانند، به شغل شان ادامه می دهند و می توانند از زندگی خانوادگی و فعالیت های محبوب شان لذت ببرند.

,[categoriy]

بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس


بیماری ام اسام اسبهاره رهنمابهناز جعفریآتنه فقیه نصیری

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید


برخی از مطالب مرتبط با موضوع حاشیه هنری : ,[categoriy]

بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس


جریان 5 سال ممنوع الکاری باربد بابایی چه بود؟
,[categoriy]

بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس


دغدغه این روزهای تهمینه میلانی
,[categoriy]

بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس


نگاهی به عکس های نوروزی هنرمندان
,[categoriy]

بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس


دانلود کلیپ بامزه و شاد تبریک رامبد جوان و جناب خان به عوامل فیلم فروشنده
,[categoriy]

بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس


عباس غزالی از گذشته تا خندوانه | بیوگرافی عباس غزالی + عکس های جدید 95دانلود خندوانه دانلود دورهمی دانلود ماه عسل 95 دانلود حالا خورشید دانلود شب کوک استیکر تلگرام تبریک تولد تم تولد مدل ابرو

  داغ ترین ها ,[categoriy]

بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس

1395/03/12 دانلود خندوانه 12 خرداد با حضور احسان علیخانی و جناب خان
,[categoriy]

بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس

1395/03/11 دانلود کلیپ بامزه و شاد تبریک رامبد جوان و جناب خان به عوامل فیلم فروشنده
,[categoriy]

بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس

1395/03/11 حاشیه های نشست خبری عوامل فیلم فروشنده + عکس
,[categoriy]

بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس

1395/03/10 احسان علیخانی مهمان خندوانه شد
,[categoriy]

بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس

1395/03/10 روز جهانی بدون دخانیات گرامی باد+روشهای کاربردی ترک سیگار
,[categoriy]

بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس

1395/03/10 علی دایی احمدرضا عابدزاده را غافلگیر کرد+عکس
,[categoriy]

بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس

1395/03/07 حاشیه های استقبال از عوامل فیلم فروشنده پس از بازگشت از کن + عکس
,[categoriy]

بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس

1395/03/07 دانلود کلیپ جناب خان در جشنواره کن 2016 (خندوانه 6 خرداد) + آخرین نامه عسل بدیعی
,[categoriy]

بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس

1395/03/06 آخرین وضعیت پخش برنامه ماه عسل در رمضان 95
,[categoriy]

بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس

1395/03/05 واکنش هواداران مرتضی پاشایی به رامبد جوان در خندوانه
,[categoriy]

بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس

1395/03/03 پیام تبریک و عکس العمل جالب هنرمندان به برندگان ایرانی جایزه جشنواره کن 2016+ عکس
,[categoriy]

بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس

1395/03/02 حاشیه های شب پرافتخار سینمای ایران در جشنواره کن 2016 + عکس
,[categoriy]

بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس

1395/03/02 شهاب حسینی و اصغر فرهادی برنده نخل طلا شدند
,[categoriy] 1395/03/02 برخورد ترانه علیدوستی با گلشیفته فراهانی در جشنواره کن!
  ببین و بخند ,[categoriy] ,[categoriy] ,[categoriy] ,[categoriy] ,[categoriy] ,[categoriy] ,[categoriy] ,[categoriy]
  پر بازدید ها   تصادفی ,[categoriy] دانلود فینال لباهنگ ارشا اقدسی ، اشکان خطیبی ، امیرعلی نبویان در خندوانه 19 فروردین
,[categoriy] مجموعه پیامک - اس ام اس تبریک روز پدر و روز مرد 1395
,[categoriy] واکنش سحر ولدبیگی به کچل شدن نیما فلاح بعد از برنامه دورهمی + عکس
,[categoriy] درباره امیرعلی نبویان چه می دانید؟
,[categoriy] کلیپ اجرای زنده پوریا حیدری در فینال شب کوک 12 فروردین + لینک دانلود
,[categoriy] مجموعه پیامک - اس ام اس تبریک روز مادر و روز زن 1395
,[categoriy] پایان سریال شهرزاد لو رفت/ شهرزاد با فرهاد ازدواج می کند! + نظرات سرمایه گذار
,[categoriy] قسمت 25 سریال شهرزاد | بزرگ آقا کوچک می شود
,[categoriy] دانلود استیکر تلگرام روز پدر و روز مرد + GIF تلگرام
,[categoriy] ارشا اقدسی و مهسا احمدی بدلکاران گروه 13، از گذشته تا خندوانه +بیوگرافی و عکس
,[categoriy] ویدیو اعلام نتایج شب کوک: رضا آبزین و سهیل سلیمانی + اجرای 2 نفره (10 فروردین)
,[categoriy] اعلام نتایج فینال نهایی شب کوک در 13 فروردین با اجرای زنده فریدون آسرایی و علی پورصائب + لینک دانلود
,[categoriy] طرفداری بهاره رهنما از خواننده عارف
,[categoriy] مجموعه تم تولد | تم تولد پسرانه بن تن
,[categoriy] دانلود خلاصه برنامه نود | آنالیز، داوری و حاشیه های دربی پرسپولیس و استقلال
,[categoriy] سریال پادری جایگزین علی البدل برای پخش در ماه رمضان شد
,[categoriy] ده نکته ی مهم برای داشتن خواب بهتر
,[categoriy] ویدیو اعلام نتایج برنامه شب کوک: محمد رضوان و مصطفی مهدی در نیمه نهایی (7 فروردین)
,[categoriy] اینستاگرامی ها
,[categoriy] وقتی جای انسان و حیوان عوض بشه! + عکس
,[categoriy] واکنش به حضور قباد و شهرزاد بر روی فرش قرمز کن!
,[categoriy] با دانستن 10 نکته طلایی، بدون رژیم و ورزش لاغر شوید!
,[categoriy] اجرای استند آپ کمدی علی اوجی در اولین قسمت خندوانه سری سوم
,[categoriy] بهاره رهنما نیز به چالش بدون آرایش پیوست+عکس

  تگ ها

[ منبع این خبر سایت آکاایران-بیوگرافی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بهناز جعفری هم به بیماری آتنه فقیه نصیری دچار شد | 21 نکته درباره ام اس -آکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات