خمینی‌ها بعد از امام خمینی چه میکنند؟

امام خمینی یک نام ویژه در تاریخ ایران است. روحانی یی که در کنار مرجعیت دینی مردم، عهده دار رهبری سیاسی آنان نیز بود و با این رهبری توانست انقلاب آنان را هدایت کند و به ثمر برساند. همین امر موجب شد مردم نگاه ویژه‌ای به زندگی ایشان و بیت رهبر فقید انقلاب داشته باشند. به گزارش نامه نیوز، بعد از رحلت امام خمینی اداره بیت ایشان بر عهده سید احمد خمینی بود. حاج احمد آقا تا 5 سال و 9 ماه  پس از ارتحال حضرت امام زندگی کرد و در روزهای پایانی سال 73 از دنیا رفت. احمد خمینی بعد از ارتحال امام لقب «یادگار امام» به خود گرفت. سید احمد خمینی جایگاه ویژه ای نزد امام داشت و بسیاری او را صندوقچه اسرار رهبر فقید انقلاب می‌دانستند.

 

سیدحسن؛ نوه‌ای در مسیر پدربزرگ

 

بعد از وفات یادگار امام در سال 73 ، بیت امام خمینی،توسط فرزند ارشد سید احمد خمینی یعنی سید حسن خمینی اداره می‌شود. سید حسن خمینی بنا بر وصیت پدر خود عهده دار این وظیفه شده‌ است. سید حسن خمینی فرزند بزرگ سید احمد خمینی، متولد سال 1351 در شهر قم است. او با دختر آیت‌الله سید محمد موسوی بجنوردی ازدواج کرده است. حاصل این ازدواج 4 فرزند با نام‌های احمد، نرگس ، فرشته  و هادی است.

خمینی‌ها بعد از امام خمینی چه می‌کنند؟

بسیاری سید حسن را شبیه ترین فرد از خاندان خمینی‌ها به امام می‌دانند. کسی که از هم از نظر چهره کاریزماتیک هم از نظر بیان و هم قدرت علمی شباهت فراوانی به پدربزرگ خود دارد.

 او در عین حال در رفتار و گفتار داییِ دایی خود را نیز الگو قرار داده است؛ امام موسی صدر.

تولیت حرم امام خمینی که در اوج جوانی از یک طلبه تبدیل به یکی از اساتید حوزه علمیه قم شده است، روزهای خود را به تدریس، تعلیم و تحقیق می‌گذراند و هرچه بیشتر به جایگاه ممتاز دینی نزدیک می‌شود.

او از سال 90 تدریس خارج فقه را آغاز کرده است. وی در طول دوره تحصیل خود از محضر استادانی چون مرحوم آیت الله  فاضل لنکرانی، مرحوم آیت الله سلطانی طباطبایی و مرحوم آیت الله پایانی و آیات  وحید خراسانی، سید موسی شبیری زنجانی، جوادی آملی، موسوی اردبیلی، محمد مؤمن، گرامی قمی، سید علی محقق داماد، میرزا یدالله دوزدوزانی،رضا استادی و یحیی انصاری شیرازی تلمذ کرده است.

سال 94 برای حسن خمینی سال ویژه‌ای بود. او تصمیم گرفت در انتخابات مجلس خبرگان شرکت کند اما صلاحیت وی مورد تایید نهایی قرار نگرفت. علت رسمی اعلام نشد اما گویا چون در آزمون شورای نگهبان شرکت نکرده بود صلاحیت او تایید نشد. این نیز روشن نشد که به عمد شرکت نکرده یا دعوت رسمی صورت نپذیرفته بود.

آیت الله محمد یزدی عضو  شورای نگهبان و رییس وقت مجلس خبرگان رهبری هم درباره گواهی های اجتهاد چند تن از مراجع درباره سیدحسن گفته بود: « این گواهی ها مربوط به امور آخوندی است نه حکومتی»

علی و یاسر، برادران کوچک سید حسن

سید حسن خمینی دو برادر دیگر نیز دارد. یاسر و علی دیگر فرزندان سید احمد خمینی هستند. سید یاسر خمینی، برعکس برادران دیگر خود کمتر رسانه‌ای است اما در عین سکوت رسانه‌ای، او سیاسی تر از برادران دیگر خود است. سید یاسر، با سیده حورا صدر، دختر سید محمد صدر -معاون کمال خرازی، وزیر امور خارجه در دولت اصلاحات، ازدواج کرده است.

سید محمد صدر، پسرخاله فاطمه طباطبایی، مادر سید یاسر خمینی و زهره صادقی -همسر سید محمد خاتمی- و در واقع خواهرزاده امام موسی صدر و آیت الله سید محمدباقر صدر است.

 

خمینی‌ها بعد از امام خمینی چه می‌کنند؟

سید علی خمینی آخرین فرزند سید احمد خمینی است. او هم راه پدر بزرگ، پدر، عمو وبرادارن خود را رفته است و همچون آنان معمم شده است. سید علی خمینی، برخلاف یاسر حضور پررنگی در فضای اجتماعی دارد.

در غیاب حسن خمینی، او مسئول اداره بیت حضرت امام است. علی سعی می‌کند خود را در قامت یک تئوریسین و نظریه پرداز معرفی کند، و این را می‌شود در سخنان او مشاهده کرد. او داماد سید جواد شهرستانی است که خود داماد آیت الله سیستانی، مرجع عالی شیعه مقیم نجف است.

سیدعلی بسیار مورد توجه امام بود تا جایی که حضرت امام در اهدای یک جلد صحیفه سجادیه درباره او می نویسد: «در صورت او نور علی می بینم.» علی خمینی همان علی کوچولوی امام است که تصویر امام در حالی که او را می بوسد در آغاز کتاب های درسی دبستان ها قرار دارد.

 

فرزند آیت الله سید مصطفی

 

نواده دیگر که در سال‌های آغازین جمهوری اسلامی مورد توجه بود و این سال ها در سکوت کامل زندگی می‌کند، سید حسین است. سیدحسین تنها فرزند پسر سیدمصطفی خمینی است. مصطفی خمینی فرزند ارشد امام خمینی بود که قبل از انقلاب به طرز مشکوکی از دنبا رفت.

مصطفی خمینی، جایگاه ویژه ای  نزد امام داشت و حتی ایشان او را امید آینده خود و اسلام می‌دانستند. سیدحسین خمینی که بنا بر توصیه امام خمینی معمم شده بود، علاقه فراوانی به سیاست داشت و بعد از پیروزی انقلاب به طور رسمی وارد فضای سیاسی کشور شد. حضور او در فضای سیاسی کشور با حاشیه‌های زیادی همراه بوده است.

خمینی‌ها بعد از امام خمینی چه می‌کنند؟

 برخی از اصول گرایان رادیکال هر از گاهی یادی از سید حسین می کنند نه که به او علاقه داشته باشند بلکه برای این که به سید حسن یادآور شوند صرف نسبت خانوادگی با امام کفایت نمی کند. 

در کنار نوه‌های پسری امام خمینی که سعی در ادامه دادن راه ایشان به ویژه در حوزه‌های علمیه داشته اند، نوه‌های دختری رهبر فقید انقلاب مسیر متفاوتی را طی کردند. خانم ها زهرا، فریده و صدیقه سه دختر امام هستند که فرزندان آنان در بعضی مواقع خبر ساز شده اند. .

زهرا مصطفوی، فعال ترین دختر امام و شاید  سیاسی ترین چهره خاندان رهبر فقید انقلاب باشد. او دبیرکل تشکل جمعیت زنان جمهوری اسلامی و همسر مرحوم دکتر محمود بروجردی است. جمعیت متبوع در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۷۶ از سید محمد خاتمی حمایت کرد. پسر او مسیح بروجردی، ملبس به لباس روحانیت است. او در حوزه علمیه قم مشغول تحصیل بوده و به امور سیاسی ورود نکرده و تحصیلات دانشگاهی هم دارد..

خانم  مصطفوی در سال 92 پس از رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم با انتشار نامه ای سرگشاده از این اقدام انتقاد کرده بود. او و تشکل متبوعش در همان انتخابات از حسن روحانی حمایت کردند.

اشراقی‌های خبرساز

رسانه ای ترین خانواده منتسب به خاندان امام خمینی متعلق به دختر ایشان- خانم صدیقه مصطفوی- است. همسر او مرحوم آیت الله شهاب الدین اشراقی بود که در سال 61 بر اثر سکته درگذشت و در هیات حل اختلاف رییس جمهوری وقت با سران حزب جمهوری اسلامی و نخست وزیر رجایی از جانب ابوالحسن بنی صدر نمایندگی داشت تا همراه آیت الله مهدوی کنی که نماینده امام بود و آیت الله یزدی که نماینده اقایان رجایی و هاشمی و بهشتی بود اختلاف را حل کنند و به نتیجه نرسیدند.

از مرحوم اشراقی چهار دختر و سه پسر باقی مانده  است. دختران  زهرا، عاطفه، نفیسه و نعیمه نام دارند و پسران محمد تقی، علی و مرتضی.

خمینی‌ها بعد از امام خمینی چه می‌کنند؟

از میان فرزندان آیت‌الله اشراقی زهرا و نعیمه چهره‌های شناخته شده تری هستند و نام آنها بارها و بارها در رسانه‌های مختلف شنیده شده است.

زهرا اشراقی همسر دکتر سید محمدرضا خاتمی است. پزشک، سیاست مدار و جانباز جنگ تحمیلی. خانم اشراقی از استقبال امام از این ازدواج گفته خاصه این که فرزند آیت الله سید روح الله خاتمی دوست نزدیک امام بوده است و برادر او - سید محمد خاتمی - نیز با خانواده امام نسبت سببی و رفت و آمد داشت و شناسایی قبلی وجود داشته است. .

 

 نعیمه اشراقی در کنار زهرا دیگری نوه خبرساز امام خمینی است. او با مشکلاتی که به دنبال فعالیت های فیس بوکی اش ایجاد شده بیشتر شناخته شد. اولین ماجرا مربوط به تصویر دخترش(نعیما طاهری) بود، زمانی که در کانادا در حال دریافت جایزه بود. دستکاری مادرش روی عکس او حاشیه های زیادی را برای نعیمه اشراقی ایجاد کرد. او عروس مرحوم آیت الله طاهری امام جمعه فقید اصفهان است.

در کنار این دو دختر، علی و مرتضی اشراقی دیگر فرزندان مشهور این خانواده اند. علی علاقه فراوانی به فعالیت‌های سیاسی دارد و در اکثرمواقع در مراسم‌های رسمی در کنار فرزندان دایی خود یعنی حسن، یاسر و علی حضور دارد. وی پس از سال ها فعالیت در شهرداری در انتخابات مجلس هشتم قصد ورود به عالم سیاست را داشت، اما با رد صلاحیت شورای نگهبان روبه رو شد.

خمینی‌ها بعد از امام خمینی چه می‌کنند؟

 

مرتضی اشراقی که ملبس به لباس روحانیت است  فعالیت زیادی در فضاهای مجازی دارد نیز همچون برادر خود تصمیم گرفت وارد فضای سیاسی شود و در انتخابات مجلس دهم حضور پیدا کرد. مرتضی اشراقی نیز از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد و نتوانست به عنوان نامزد در انتخابات حضور پیدا کند.

کم حاشیه‌ها

فرشته اعرابی دیگر نوه امام خمینی و تنها فرزند فریده مصطفوی است. فریده مصطفوی دومین دختر امام است. او در سال 1333 با حاج محمد حسن اعرابی ازدواج کرد. خانواده اعرابی کوچکترین و کم حاشیه‌ترین را در بین نوادگان امام به خود اختصاص داده اند.

خمینی‌ها بعد از امام خمینی چه می‌کنند؟

با همه تنوع فکری و سیاسی که در خانواده امام وجود دارد سید حسن را می توان برآیند همه دانست. چندان که پس از اهانت به او در سال 89 صادق طباطبایی که معمولا کمتر وارد مجادلات سیاسی می شد به صراحت موضع گرفت و سید حسن را نماد و سخنگوی بیت امام معرفی کرد.

منبع: عصر ایران مطالب مرتبط علم الهدی: انگلیسی‌ها فکر کردند مردم مقلد بی بی سی هستند/ عده‌ای می‌خواهند امام(ره) را در هاله‌ای تاریخی و اساطیری قرار دهند رحیمیان: امام (ره) با قاطعیت گفت آقای خامنه‌ای را داریم/ اصحاب انقلاب بعد از 14 خرداد در «راه امام» پایدار ماندند عضو خبرگان رهبری: امام(ره) همه را از نگاه متحجرانه بر حذر می‌داشت/ آرمان‌های امام کوتاه‌مدت نبود اختلال در سخنرانی سیدحسن خمینی در حرم امام / هیاهو و بی نظمی برای ممانعت از سخنرانی یادگار امام سیدحسن خمینی: امام انقلاب اسلامی را به عنوان یک ودیعه الهی به مردم ارائه کرد/ انقلاب اسلامی موجب ایجاد مودت و برادری در جامعه ایران شد برچسب ها: امام خمینی ، بیت امام خمینی ، سیدحسن خمینی چندرسانه‌ای محمدعلی کلی، قهرمان افسانه‌ای جهان/ تصاویر عکسی از سفر محمدعلی کلی به تهران در دهه 70 بختیار رحمانی به استقلال تهران پیوست/ عکس تفریح خاص این روزهای رونالدو/ عکس عکس معنادار بختیار رحمانی در اینستاگرام رحمتی عکسی از بازداشت داعشی‌ها در فلوجه تیپ متفاوت کی‌روش در مقدونیه/ عکس رقص مازنی والیبالیست‌ها در ژاپن/ عکس نظر شمانام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید های ورزشی منصوریان در آستانه استقلالی کردن گزینه برانکو پیام جدید کی‌روش درباره تیم ملی/ عزت فوتبال ایران را به خطر انداختید موافقت با درخواست قدیمی بختیار؛ شماره 7 برای رحمانی اظهارات بختیار رحمانی پس از قرارداد با استقلال سلیمی: شرایط مالی خوب نیست، بد هم نیست تازه ترین رده بندی فیفا اعلام شد/صعود3 پله‌ای تیم ملی فوتبال ایران ترکیب تیم ملی ایران مقابل مقدونیه مشخص شد جهانیان شایعه مدیرعاملی اش در استقلال را تکذیب کرد لوزانو:حالا به المپیک نزدیک تر شدیم محمدعلی کلی درگذشت پربازدید های کل اخبار استقبال وزارت‌خارجه آمریکا از پیام آیت‌الله سیستانی منصوریان در آستانه استقلالی کردن گزینه برانکو امام جمعه اصفهان: در کشور اصلاح‎طلب و اصول‎گرا نداریم، بلکه ضد انقلاب و انقلابی داریم / کدام روحانی حقوق 150 میلیونی گرفته؟ خط و نشان پاکستان برای چابهار موافقت با درخواست قدیمی بختیار؛ شماره 7 برای رحمانی خمینی‌ها بعد از امام خمینی چه میکنند؟ مصطفی تاج زاده آزاد شد اوباما کنار تهران ایستاده و نمی خواهد ایرانیان را عصبانی کند / نبرد فلوجه چه تاثیری بر روابط تهران و واشنگتن دارد؟ عکسی از سفر محمدعلی کلی به تهران در دهه 70 جلیلی: در مذاکرات هسته ای تنها به دنبال این نبودند که ایران سانتریفیوژ نداشته باشد/ 18 روز مذاکره هسته ای با ابرقدرت‌ها یعنی قدرت ایران پربازدید ها پربحث ترین عناوین اختلال در سخنرانی سیدحسن خمینی در حرم امام / هیاهو و بی نظمی برای ممانعت از سخنرانی یادگار امام واکنش جدید علی مطهری به ابطال آراء مینو خالقی/ بهائیت حق تبلیغ ندارد نخست‌وزیر چین به «موافقتنامه چابهار» واکنش نشان داد استقبال وزارت‌خارجه آمریکا از پیام آیت‌الله سیستانی سیدعلی خمینی: مذاکره امکانپذیر است اما... وزیر دادگستری: رهبری در ماه‌های اخیر دو جلسه با حضور سران برای حل مشکلات اجتماعی، تشکیل دادند/ داعش از هر راهی برای نفوذ و ترور در ایران استفاده می‌کند نادر قاضی پور باز هم خبر ساز شد اسارت بولدوزر داعش توسط نیروهای ارتش سوریه شغل جدید 45 نماینده سابق مجلس رضاضراب خواهان حبس خانگی شد احمد خاتمی: چند خانم در «خندوانه» می‌خندند تا مردها را بخندانند، اسم این را چه بگذارم؟  (۶۵ نظر) نماینده‌ای که با یک میلیارد تومان دریافتی خود قصد سرگرم کردن مردم را دارد  (۵۱ نظر) پشت‌پرده حمله تندروها به حوزه علمیه كماليه خرم‌آباد / حسین‌الله کرم حاضر به پاسخگویی نشد  (۴۸ نظر) از خان‌طومان تا خان تومان!  (۴۷ نظر) مصباحی مقدم: احمدی‌نژاد گزارشی به رهبری داد که به آخر خط رسیدیم/ احمدی نژاد به رهبری گفت اگر این دیدگاه را قبول ندارید، دیگر مسئول پرونده نیستم  (۴۶ نظر) شرط احمدی نژاد برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری 96  (۴۵ نظر) مسئله احمدی‌نژاد بحرانی تمام‌عیار بود که به روی کار آمدن دولت دکتر روحانی منجر شد  (۴۵ نظر) رقبای احتمالی حسن روحانی در سال 96  (۳۶ نظر) رقباي روحانی

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خمینی‌ها بعد از امام خمینی چه میکنند؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات