رکود در به روز رسانی آمار طرح جامع مسکن

رکود دربه روز رسانی آمار طرح جامع مسکنبه گزارش مشرق، دولت یازدهم در خیلی چیزها رکورددار است، در رکود اقتصادی بین تمام دولتهای سی و چند سال سپری شده از پیروزی انقلاب اسلامی نظیر ندارد. آمار تعطیلی واحدهای صنعتی بیداد می‌کند. در عین حال مسئولان دولت در یک مورد دیگر گوی سبقت را با سرعتی سرسام‌آور از تک تک مسئولان سابق دولتی ربوده‌اند و آن چیزی نیست جز "وعده".
 
وعده بهبود معیشت مردم، وعده حل مشکل واحدهای صنعتی، وعده کنترل تورم، وعده تکمیل طرح‌های نیمه تمام مانند مسکن مهر، وعده اجرای طرحهای جایگزین مسکن مهر مانند طرح جامع مسکن و... . اما تا امروز هیچکدام از وعده‌های مذکور محقق نشده است. هنوز مشخص نیست برنامه دولت برای خانه‌دار کردن اقشار کم درآمد جامع به‌عنوان یک وظیفه قانونی چیست.
 
در این راستا همان ابتدای فعالیت دولت یازدهم، مسئول مستقیم مسکن و ساختمان از بازنگری در آمار طرح جامع مسکن با هدف اجرای سیاستهای مسکنی در کشور خبر داد. بازنگری این طرح حدود 700 میلیون تومانی هزینه در برداشت، بی‌آنکه امروز کسی ثمره‌ای از این تلاش قابل تقدیر ببیند.
 
بر اساس وعده‌های داده شده قرار بود طرح مسکن اجتماعی در راستای قانون تولید ساماندهی و عرضه مسکن همان سال اول فعالیت دولت یازدهم عملیاتی شود، اما حدود سه سال از عمر دولت تدبیر می‌گذرد و تنها رهاورد این وعده سردرگمی مردم به واسطه اظهارات ضد و نقیض معاونان و مشاوران آخوندی بوده است.
 
حامد مظاهریان معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اواخر ماه گذشته با اشاره به آماده شدن برنامه مسکن اجتماعی درباره زمان اجرای آن گفته بود: این طرح بلافاصله پس از اتمام مسکن مهر اجرا می‌شود، توافقات این طرح انجام شده و بودجه‌ مسکن مهر صرف آن می‌شود.
 
این در حالی بود که مشاور وزیر راه و شهرسازی چند روز بعد از صرف بودجه مسکن اجتماعی در طرح مسکن مهر خبر داد و گفت: دولت بودجه مسکن اجتماعی را که از ابتدا آن را مطرح کرد خرج اتمام طرح مسکن مهر می‌کند. به‌دلیل انتخاب مکان نامناسب مسکن‌های مهر در دولت گذشته این دولت هرچه بودجه داشته برای ایجاد زیرساخت‌های این مناطق هزینه کرده و مجبور است بقیه را از پول مردم هزینه کند.
 
دولت نشان داده در خرج کردن بودجه کشور دست و دل باز است،‌ نمونه بارز آن نیز به بازنگری آمار طرح جامع مسکن بازمی‌گردد که که طی دو مرحله حدود 700 میلیون تومان هزینه در برداشت.
 
سرنوشت بسیاری از طرحها در دولت یازدهم از جمله طرح مسکن اجتماعی همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، مشخص نیست این طرح قرار است چگونه اجرا شود؟ منابع مالی طرح مذکور از محل منابع طرح مسکن مهر تامین می‌شود؟ یا این‌که مسکن اجتماعی پس از اتمام طرح مهر اجرا خواهد شد؟ ضد و نقیضهای فراوانی در حوزه مسکن کشور وجود دارد که نه عالی‌ترین مقام ساختمان دادمان و نه معاونان مربوطه پاسخ روشنی به آن می‌دهند.
 
وزارت راه و شهرسازی چند وقتی است دچار برنامه‌های دیگری از جمله تغییرات مدیریتی شده است، تغییرات تامل‌برانگیزی که شواهد نشان می‌دهد خواسته وزیر نیست.
 
فردین یزدانی مسئول بازنگری طرح جامع مسکن آذر 92 درباره مسکن اجتماعی گفته بود: حدود چهار ماه اخیر خوشبختانه مقداری درایت و تفکر بیشتری در دولت دیده شده و تأکیداتی در خصوص مسکن کم‌درآمدها و مسکن اجتماعی می‌شود، هرچند باید دید که این طرح به‌چه‌صورت و مکانیسمی تعریف خواهد شد.
 
وی با یادآوری این‌که مسکن اجتماعی یک بحث ضروری است، گفت:‌ مسکن اجتماعی بحث بسیار خوبی است که به دقت آن بستگی است. باید این نکته را فراموش نکرد که مسئله مسکن فقط با مسکن حل نمی‌شود، بلکه محیط سکونت‌گاهی نیز در آن تأثیر به‌سزایی دارد. به نظر می‌رسد دوباره تأکیداتی برای فعال شدن سیاست‌های شهرسازی می‌شود که این موضوع گام مثبتی در بخش مسکن به شمار می‌آید.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رکود در به روز رسانی آمار طرح جامع مسکن» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات