اولویت مجلس دهم باید معیشت مردم باشد

در ادامه این مطلب آمده است: با شروع به کار مجلس دهم و رأی‌گیری برای انتخاب هیات ‌رئیسه نتیجه آن انتخاب آقای لاریجانی با بالاترین رأی به‌عنوان رئیس مجلس بود. انتخاب ایشان حامل پیام مهمی برای همه احزاب و جناح‌های سیاسی به‌ویژه اصلاح‌طلبان است.
درحالی‌که جناب آقای عارف با توجه به ارزیابی‌های جناحی و سیاسی و به‌نوعی با اتکا به وزن و گرایش سیاسی نمایندگان خود را به ‌طورجدی برای ریاست مجلس نامزد نمود اما نتیجه رأی‌گیری انتخاب دکتر لاریجانی به ریاست مجلس بود که قاعدتاً و با همین ارزیابی به ریاست دائم نیز ختم شد.
بدون شک اصلاح‌طلبان باتوجه به خط‌ مشی دیرینه خود که در تبعیت از مطالبات سیاسی دوم خرداد است، مجموعه رایزنی‌ها و تلاششان را در مجلس و نشست‌ها در جهت رئیس شدن دکتر عارف به کار بردند اما با همه خوش‌بینی‌ها و احساس گرایش مشترکی که به طیف نمایندگان مستقل و امید داشتند این امر حاصل نگردید.
آنچه می‌توان از نتیجه انتخاب دکتر لاریجانی ارزیابی و برداشت کرد اینکه غالب نمایندگان دکتر لاریجانی را منتخبی در جهت گرایش‌های دولت و به‌نوعی با توجه اساسی و نیل به اولویت‌های اقتصادی که مطالبه‌ اکثریت بدنه جامعه را شامل می‌شود می‌دیدند.
از سوی دیگر می‌توان نکته حائز اهمیت را، مدیریت اعتدال‌گرایانه ایشان طی دوره‌ گذشته‌ مجلس در قامت ریاست و همچنین هدایت امورات آن در جهت مطالبه‌ مردم به‌ویژه توصیه و تصویب سریع برجام و پرهیز از سیاست‌زدگی‌های زودگذر اقلیتی تندرو از نمایندگان دانست.
به همین دلیل رأی آنان به ایشان دور از انتظار نمی‌بود. این در حالی است که در صورت توفیق و انتخاب دکتر عارف به‌عنوان رئیس مجلس با توجه به منشأ و خاستگاه مطالبه‌ اصلاح‌طلبان که اولویت توسعه‌ سیاسی است، ممکن بود مجلس را به سمت‌و سوی اولویت تاثیرگذاری‌های سیاسی و مجادلات گذشته سوق دهد. هرچند این بار اصلاح‌طلبان در طرح اولویت‌ها از تجربه و پختگی‌های بیشتری برخوردار بودند.
علی‌ای‌حال پیام انتخاب لاریجانی به‌عنوان رئیس مجلس حاکی از تعیین اولویت‌ها و مطالبه اجتماعی است که نمایندگان غالباً جدید راه‌یافته به مجلس در ایام انتخابات و سفرهای بین مردم به آن نائل آمده بودند.
بی‌شک تجربیات گذشته بعد از دو دوره حاکمیت دولت اصلاح‌طلبان و تلاش‌های آنان در جهت توسعه سیاسی که قاعدتاً می‌بایست استمراربخش همین اولویت و حاکمیت مجدد اصلاح‌طلبان باشد، در کمال تعجب در سال 84 منجر به اقبال و گرایش مردم بخصوص اقشار فرودست جامعه به شعارهای پوپولیستی و اقتصادی احمدی‌نژاد به‌عنوان رئیس‌جمهور شد.
این امر نشان‌دهنده این است که غالب بدنه جامعه، علیرغم هوشمندی‌های برجسته‌ سیاسی و حتی واقف بودن به بعضی ریسک‌ها و اولویت‌ها، آنچه برایشان مهم می‌نماید به‌جای اصلاحات سیاسی، اصلاحات ملموس و توجه واقعی به ترمیم قدرت خرید است.
مردم گاهاً برایشان فرقی ندارد که چه کسی رئیس باشد و یا از چه جناحی باشد؛ مهم برایشان تأمین نان روزانه‌شان است. به همین دلیل و در کمال تعجب بعد از هشت سال تلاش و توجه اصلاح‌طلبان در جهت توسعه سیاسی، غالب بدنه جامعه به شعارهای پوپولیستی احمدی‌نژاد در جهت حل معضلات اقتصادی خود رأی دادند و این موضوع هم‌اکنون تجربه و درسی است که قاعدتاً غالب نمایندگان مستقل و حتی اصلاح‌طلب مجلس آموخته‌اند که گرچه توسعه سیاسی موجب صیانت از حقوق مردم، افزایش آگاهی‌ جامعه، پایه‌گذاری بنیان‌های اقتصادی پایدار و شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی را در پی دارد؛ لیکن در اولویت توسعه سیاسی، اقشار غالب جامعه که در این روند دچار آسیب‌پذیری کمرشکن می‌شوند، ناچاراً در پای صندوق‌های رأی برایشان مهم توجه به اولویت‌های روزمره زندگی به‌ویژه تأمین معاش است.
پس تعجب‌برانگیز نیست که اولویت توسعه سیاسی به لحاظ نارس بودن با شکست روبرو شده و مولودش انتخاب احمدی‌نژاد می‌شود، همان‌گونه که پس از تحمیل هشت سال تنگناهای اقتصادی منبعث از تفکر دولت احمدی‌نژاد، مردم مجدداً به نمایندگان مستقل و اصلاح‌طلب روی و اقبال نشان می‌دهند.
لذا امروز می‌توان انتخاب لاریجانی را که ماحصل تشخیص اکثریت نمایندگان مجلس و با نگاه و اتکا به مطالبات مردم در این مرحله است به فال نیک گرفت و قاعدتاً تلاش آینده‌ مجلس می‌بایست برای رضایت‌مندی مردم و حل معضلات اقتصادی کشور و بازسازی نحوه‌ی روابط ما با جهان خارج را در پی داشته باشد، آن‌هم مشروط به اینکه نمایندگان وکیل الدوله نشوند.
متأسفانه بخشی از مدیران تاکنون نتوانسته‌اند خواسته‌های مردم و شعارهای انتخاباتی دولت به‌ویژه کاهش تصدی دولت، حذف بروکراسی‌های زائد، اجرایی شدن اصل 44 قانون اساسی، نامحرم نپنداشتن مردم در تصمیم‌سازی‌های منطقه‌ای و ایجاد زمینه‌های مشارکت واقعی مردم در اداره امور را تحقق بخشند که بدون شک موجب پویایی اقتصاد و کاهش فساد اداری و روان‌سازی حصول مطالبات مردم خواهد شد.
این خواسته‌ها می‌بایست در صدر اهداف و برنامه‌های نمایندگان مردم قرار گیرد. البته مشکل اساسی جامعه ما عدم ساختارهای سیاسی غیر حاکمیتی مانند احزاب قوی است که به‌طور مستمر عملکرد نمایندگان و دولت را تحت رصد و حساب کشی قرار داده و تجزیه‌وتحلیل نماید، درحالی‌که به لحاظ ریسک‌پذیری فعالیت‌های شفاف سیاسی آنچه امروز تحت نام جناح‌ها و احزاب فعالیت دارند تجمیع اندکی از چهره‌ها و نخبگان سیاسی جامعه می‌باشد که در قالب نشست‌های سیاسی جایگزین احزاب مترقی شده‌اند در‌حالی‌که احزاب می‌بایست بر اساس آرا و نظرات مردم و در قالب کنگره‌ها از پایین به بالای جامعه تشکیل یابند. و این نقص موجب می‌شود تا مطالبات جامعه و اولویت‌بخشی آن در پیچ‌وخم‌های اداری و سیاسی نابالغ حزبی امروز نمود واقعی نیافته و یا نادیده گرفته شود.
6045

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اولویت مجلس دهم باید معیشت مردم باشد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات