پیوند با آموزه های دینی علت اجرایی شدن اندیشه های امام راحل است

محمدمهدی فرقانی روزشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا به باور و اندیشه امام خمینی(ره) در موضوع نیروی انسانی، خود باوری، آموزش، فرهنگ و توسعه و ارتباطات اشاره کرد و افزود:تاکید اصلی و مکرر امام از نخستین سال های دهه 1340 به بعد تقریبا در همه سخنرانی ها و آثار مکتوب ایشان همواره بر ارج نهادن به توانایی های بالقوه و ظرفیت های بالای نیروی انسانی کشور است.
این استاد علوم ارتباطات خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) در واقع متفکری اسلامی است که زندگی مادی و معنوی انسان، کار، سعادت، پیشرفت، رشد، فرهنگ، سیاست، اقتصاد، روابط انسانی همه و همه برای او در چارچوب دین معنا پیدا می کند و به موضوعی برای بحث و تفکر بدل می شود.
فرقانی اظهار داشت: امام (ره) همچنین عارفی است که هر حرکتی را تنها در صورتی که برای خدا و رضای او باشد، معنی دار و هدفمند می داند.
رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه حضرت امام راحل همواره حکومت را برای مردم، با مردم و در خدمت مردم می خواستند و تأکید فراوان بر استقلال و خودباوری داشتند؛ اظهار داشت: مهم ترین عامل مؤثر در جهت قطع ایادی شرق و غرب و دست یابی به حاکمیت و استقلال چیزی جز خودباوری نیست و این روحیه وقتی به وجود خواهد آمدکه تحولی عظیم را درجان و درون خود به وجود آوریم.
فرقانی تاکید کرد که منظور حضرت امام استقلال در تمام جنبه ها و شؤون بود. در عین حال خودباختگی را مانعی در راه استقلال می دیدند و خودباوری و خودکفایی را شرط استقلال حتی استقلال فکری.
وی ادامه داد: ایشان در ضمن سخنان خود می فرمایند:ما بایدسال های طولانی زحمت و مشقت بکشیم یا از فطرت ثانی خود متحول شویم و خود را بیابیم و روی پای خویش بایستیم و مستقل گردیم و دیگر احتیاجی به شرق و غرب نداشته باشیم...
استاد علوم ارتباطات و روزنامه نگاری در ادامه و بخشی دیگری از سخنان خود گفت: حضرت امام خمینی(ره) به توسعه تنها به عنوان امری مجرد و انتزاعی و در جهت تامین سعادت دنیایی و زندگی انسان نگاه نمی کند بلکه او توسعه را حرکت در مسیر کمال جویی انسان برای دستیابی به بالاترین ظرفیت رشد و زندگی سعادتمندانه می داند که طبعا نمی بایست نسبت به ملزومات دنایی آن نیز غفلت ورزید.
استاد دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد امام (ره) بی آنکه به نظریه های رایج توسعه کاری داشته باشد، انسان را محور توسعه می داند.
فرقانی می افزاید: از نظر امام (ره) انسان خدا گونه که به نفی ظلم و ظالم می اندیشد، آموزش و تعلیم و تربیت را بهایی مضاعف قائل است؛ به خود باور و اعتماد دارد، فقر و محوریت را مذموم می شمارد و سرمایه و تولید را در مسیر رفاه عمومی به کار می اندازد و به آگاه شدن دیگران ارج نهاده و بنیاد های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی لازم را برای تحقق این هدف ها پی می ریزد.
به گفته فرقانی، امام بارها به دولتمردان رژیم سابق هشدار داده بودند که جوانان و نیروهای داخلی را دست کم نگیرند و برای هر کار و برنامه ای، نگاه به خارج نداشته باشند.
این استاد دانشگاه ادامه داد: اگر امام از دانشگاه های قبل از انقلاب و نظام فکری حاکم بر آنها انتقاد می کند، از این جهت است که جوانان را شیفته و فریفته فرهنگ غرب و دستاوردهای علمی آنها و از خود بیگانه می ساختند و اصالت را به باورهای غربی و شرقی می دادند. شاید یکی از مهم ترین تاثیرات اندیشه های امام خمینی (ره) را بتوان در ایجاد و تقویت زمینه های خود باوری و بر حذر داشتن جامعه به ویژه جوانان از یاس و ناامیدی نسبت به توانایی های خود دانست.
وی افزود: در این تردید نیست که استعمار با ترفندهای مختلف و طی سالیان متمادی کوشیده است که مردم جهان سوم را از این حیث خلع سلاح کند.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: امام بارها تاکیدکرده بود که خارجی ها کوشیده اند روحیه یاس و ناتوانی را به ما القا کنند و این رسالت وسایل ارتباط جمعی، گویندگان، نویسندگان، روشنفکران، مراکز علمی و فرهنگی است که این باور دروغین را بشکنند و روحیه اعتماد به نفس را بارور سازند.
فرقانی خاطر نشان کرد: در این راستا حضرت امام (ره) برای آموزش، دانشگاه و فرهنگ، نقش و اهمیتی ویژه قائل است اما وضعیت قبل از انقلاب این مراکز را در خدمت شست و شوی مغزی و وابسته سازی جوان ها می داند.
استاد علوم ارتباطات در ادامه اظهار داشت: امام (ره) یکی از مهمترین مسئولیت ها را در راستای توسعه ملی متوجه گویندگان، نویسندگان، روشنفکران و وسایل ارتباط جمعی می داند و به هر مناسبتی آنها را مخاطب قرار داده که نومید کردن مردم، القای یاس و ناتوانی درآنها، تبلیغ غربزدگی و شرق زدگی، ترویج فساد، منحرف ساختن افکار جوانان و... به شدت بر حذر می دارد و همواره وظایف و مسئولیت های آنان را یادآور می شود.
به گفته فرقانی، امام (ره) مطبوعات، رادیو و تلویزیون قبل از انقلاب را در خدمت استعمار و ایادی داخلی آن می داند و خصلت اصلی آنها را شیفتگی نسبت به غرب و بیگانگان ذکر می کند و پس از انقلاب نیز به مناسبت ها و در سخنرانی های مختلف به آنها نصیحت می کند که به خدمت و مملکت و رشد و پیشرفت آن درآیند.
این استاد دانشگاه افزود: روند توجه به نقش وسایل ارتباط جمعی، روشنفکران و نویسندگان و گویندگان نه تنها تا پایان عمر آن بزرگوار کمرنگ نمی شود که با توجه به واقعیات روز جهانی و مشاهده عملکرد پرقدرت تبلیغات وسایل ارتباط جمعی در عرصه بین المللی تاکیدی مضاعف نیز می یابد، تاجایی که فصلی مبسوط از وصیت نامه- الهی- سیاسی امام به بیان نقش، اهمیت عملکرد و وظایف وسایل ارتباط جمعی در قبال استعمارخارجی و ایادی داخلی آن و مقابله با تهاجم فرهنگی استعمارگران و ... اختصاص دارد.
فراهنگ**1355**1724

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پیوند با آموزه های دینی علت اجرایی شدن اندیشه های امام راحل است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات