وضعیت رصدی هلال شامگاهی ماه رمضان/ امکان مشاهده هلال در ۱۷ خرداد

خسرو جعفری زاده، رئیس انجمن نجوم اهواز در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص رویت هلال ماه مبارک رمضان با بیان اینکه در ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه روز ۱۶ خردادماه ۱۳۹۵ ماه نو روی می دهد،  اظهار کرد: این رویداد به این معنی است که ماه و خورشید در این زمان در کنار یکدیگر قرار می گیرید و چرخه‌ ماه نجومی قبل که یا ۲۷ روز و ۷ ساعت و ۴۳ دقیقه بوده تمام شده است.

وی با بیان اینکه بعد از رویداد ماه نو باید یک مدت زمانی بگذرد تا هلال ماه تشکیل داده شود، ادامه داد: بر طبق محاسبات  باید ماه و خورشید ۷ درجه از یکدیگر فاصله بگیرند تا هلال ماه تشکیل شده و قابل مشاهده شود؛ در این زمان نور خورشید به لبه‌ ماه برخورد می کند و ماه به صورت هلالی تیکه تیکه یا یک دست دیده می شود.

جعفری زاده با اشاره به پارامتر های رصدی هلال ماه، گفت: بعد از رویداد ماه نو در صبح روز ۱۶ خرداد، خورشید و ماه به حرکت خود در آسمان ادامه می دهند و در این روند ماه از خورشید فاصله می گیرد.

به گفته وی، خورشید در ساعت ۲۰ و ۱۷ دقیقه به وقت مرکزی ایران غروب می کند که در این زمان ماه در فاصله ۸.۹ درجه ای از خورشید قرار دارد و هلال ماه بر اساس پارامترهای رصدی تشکیل  شده است.

وی ادامه داد: اما در این بین موضوع مهم دیگری مطرح است و آن مدت زمان مکث ماه یا همان اختلاف زمان غروب خورشید و ماه است؛ در این روز ماه در ساعت ۲۰:۳۰ دقیقه به وقت مرکزی ایران غروب می کند که مدت مکث ماه ۳ دقیقه است که این زمان برای دیدن هلال ماه با وجود نور بسیار زیاد خورشید مناسب نیست و هلال ماه دیده نخواهد شد.

رئیس انجمن نجوم اهواز در ادامه افزود : شامگاه روز ۱۷ خرداد هلال ماه به آسانی در افق غربی و با درصد بخش درخشانی در حدود ۳.۵ درصد دیده می شود. در این روز غروب خورشید در ساعت ۲۰ و ۱۸ دقیقه  و غروب ماه در ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه است.

[ منبع این خبر سایت مهر-دانش می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وضعیت رصدی هلال شامگاهی ماه رمضان/ امکان مشاهده هلال در ۱۷ خرداد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات