اقتصاد آمریکا زیر سایه سنگین گزارش وضعیت اشتغال

به گزارش خبرگزاری رویترز، اداره آمار کار آمریکا روز جمعه اعلام کرد که تعداد فرصت های شغلی ' نان فارم پی رول '( که فعالیت های کشاورزی، خانگی و سازمان های غیرانتفاعی را شامل نمی شود)درماه می (اردیبهشت – خرداد)تنها 38 هزار واحد افزایش یافته است که پایین ترین میزان رشد آن در پنج و نیم سال اخیر است.
دراین گزارش آمده است که نرخ بیکاری در این ماه با کاهش سه درصدی نسبت به ماه گذشته به رقم 4.7 درصد رسیده است که گرچه پایین ترین سطح آن از نوامبر سال 2007 به شمار می رود ؛ اما کارشناسان آن را تحت تاثیر کاهش مشارکت نیروی کار در این کشور توصیف می کنند.
گزارش اخیر درشرایطی منتشرشده که انتظار می رفت ایجاد 168 هزار فرصت شغلی جدید در آمریکا درماه گذشته میلادی، بانک مرکزی این کشور (فدرال رزرو) را در مسیر افزایش نرخ سود سپرده همراهی کند. اما آمار اخیر، شوک بزرگی به اقتصاد آمریکا وارد کرد.
شاخص سهام داو جونز روز جمعه با اعلام این خبر 31.5 واحد معادل 0.18 درصد سقوط کرد و در رقم هفده هزار و هشتصد و هفت ممیز شش دهم واحد بسته شد.
شاخص اس اند پی 500 متشکل از 500 سهام برتر در بورس نیویورک و نزداک نیز با 0.29 درصد کاهش در رقم دو هزار و نود و نه ممیز 13 دهم بسته شد و شاخص نزداک کامپوزیت نیز با 0.58 درصد کاهش ارزش به چهار هزار و نهصد و چهل و دو ممیز پنجاه و دو واحد رسید.
فدرال رزرو آمریکا در ماه دسامبر برای نخستین بار در ده سال گذشته نرخ بهره سپرده های بانکی را افزایش داد و مقام های بانکی این کشور با توجه به آشکار شدن نشانه های بهبود وضعیت اقتصاد پس از بحران مالی سال 2008، قصد افزایش تدریجی نرخ بهره را داشتند و این تصمیم که قرار بود در نشست های آتی در ماه های ژوئن و ژوئیه مورد بحث وتبادل نظر قرار گیرد، با اما و اگر های بسیاری مواجه شده است.
درپی انتشاراین گزارش،«دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوریخواه آمریکا که روزگذشته زیر ضربه سخنان تند و آتشین «هیلاری کلینتون» نامزد پیشتاز حزب دموکرات در انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور قرار گرفته بود، فرصت مناسبی یافت تا با حضور در جمع هواداران خود در ایالت کالیفرنیا، پاسخگوی سخنان کلینتون باشد.
ترامپ در این رابطه گفت:گزارش وضعیت کار ثابت می کند که سیاست های اقتصادی دمکرات ها، آمریکا را در مسیر نادرستی قرار داده است. آن ها خودشان را مسخره کرده اند.
«هیلاری کلینتون» نامزد پیشتاز حزب دمکرات نیز در گفت وگو با پایگاه خبری «سی.ان.ان» گفت : من فکر می کنم که اوباما یک شرایط بغرنج]اقتصادی[ را تحویل گرفت و من بارها در طی سال گذشته آن را خاطر نشان کرده ام. ما در تلاش برای بیرون آمدن از باتلاق سیاست های ناکارآمد جمهوریخواهان یک مسیر طولانی را پیموده ایم.
با نزدیک شدن به موعد انتخابات ریاست جمهوری و پایان رقابت های داغ درون حزبی آمریکا، گزارش های آینده وزارت کار آمریکا در مرکز توجه رسانه ها قرار گرفته است و در صورت ادامه عملکرد ضعیف وضعیت اقتصاد آمریکا و چشم انداز تیره و تار آینده بزرگترین اقتصاد جهان، ترامپ یک برگ برنده بزرگ برای مقابله با دمکرات ها در اختیار خواهد داشت.
آساق ** 9386*1590

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اقتصاد آمریکا زیر سایه سنگین گزارش وضعیت اشتغال» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات