نرخ تورم ترکیه به 6.6 درصد رسید

به گزارش ایرنا، موسسه آمار دولتی ترکیه مطابق با تقویم کاری اعلام داده های منظم اقتصادی، نرخ تورم این کشور در ماه می ، پنج ماه نخست سال جاری و یک سال منتهی به می سال 2016، میانگین 12 ماه منتهی به می سال جاری میلادی را اعلام کرد.
براساس این داده ها در ماه می نرخ تورم این کشور در شاخص قیمت های تولید کننده 1.48 درصد نسبت به ماه قبل از آن افزایش یافت. براساس همین داده ها در پنج ماه سال جاری تورم در ترکیه به 2.77 درصد، در یک سال منتهی به می سال جاری به 3.25 درصد و در میانگین 12 ماهه منتهی به می سال جاری به 6.98 رصد رسید.
به همین ترتیب نرخ تورم ترکیه در شاخص قیمت های مصرف کننده نیز به 0.58 درصد، درصد، 3.15 درصد و 6.58 درصد و 7.71 درصد رسید.
ناجی آکبال وزیر دارایی ترکیه در تحلیل داده های موسسه آمار دولتی ترکیه در جمع خبرنگاران عضو انجمن خبرنگاران اقتصادی ترکیه گفت: در ماههای اخیر نرخ تورم در میانگین یک ساله رو به کاهش است و چنین دیده می شود که سیاست های پولی بانک مرکزی ترکیه به رشد و ثبات اقتصادی در ترکیه کمک کرده است.
نرخ تورم عمومی و رسمی در ترکیه در حالی نزدیک به 6.6 درصد اعلام می شود که نرخ تورم در بسیاری از کالا و خدماتی که سهم قابل توجهی در هزینه های مردم دارند به ویژه مواد غذایی و ایاب و ذهاب و اجاره بها بسیار بالاتر از رقم اعلام شده است. نرخ تورم در مواد غذایی بطور متوسط بیش از 15 درصد است. در برخی از کالاها به ویژه گوشت، این نسبت تا 25 درصد نیز می رسد. نرخ گوشت در ترکیه بیش از دو برابر اروپا و سه برابر آمریکا می باشد. نرخ بسیاری از مواد غذایی در ترکیه نسبت به اروپا و آمریکا که از نظر سطح درآمد اختلاف فاحشی با ترکیه دارند، بسیار گرانتر است. کارشناسان اقتصادی یکی از مهمترین مشکلات در مهار تورم را مشکلات ساختاری در اقتصاد ترکیه ارزیابی کرده و می گویند در ترکیه در واقع «تورم قیمت تمام شد» وجود دارد.
به عنوان نمونه تورم قیمت تمام شد در بسیاری از کالاهای اساسی و خدمات بین 10 الی 16 درصد می باشد.
در سال 2015 میلادی نرخ تورم ترکیه در شاخص قیمت های مصرف کننده به 8.81 درصد رسید که فراتر از هدف تعدیل شده و تخمین های بانک مرکزی این کشور بود.
خاورم/2011**1566

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نرخ تورم ترکیه به 6.6 درصد رسید» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات