مسجدی که از دل یک قلعه بیرون آمد + تصویر

عکس هیات باستان شناسی در نخستین فصل از کاوش قلعه امام مریوان توانست، مسجد و مدرسه یک قلعه را که قریب ۳۰۰ سال از مهمترین مراکز آموزشی غرب ایران بود را از دل خاک خارج کنند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حسن کریمیان - رییس هیأت کاوش در قلعه امام مریوان در معرض تخریب و نابودی قرار گرفتن این محوطه به واسطه فعالیت‌های مخرب معدن سنگ و تصرفات دانشگاه آزاد، اهمیت و اعتبار قلعه امام در ایجاد ارتباطات تمدن‌های ایران و شمال بین النهرین و نقش و عملکرد این قلعه در اعمال اراده سیاسی فرمانروایان ایران بر قلمرو غربی کشور را از ضرورت‌های انجام کاوش در این محوطه تاریخی ارزشمند عنوان کرد.

وی گفت: از شاخصه‌های این قلعه شهر که آنرا از سایر قلعه های حکومتی متمایز می کند وجود مدرسه و مسجدی است که قریب 300 سال از مهمترین مراکز آموزشی غرب ایران و شمال عراق محسوب می‌شده و علمای شهیرفراوانی از آنجا فارغ التحصیل شدند.

به گفته این باستان شناس، هیات باستان شناسی درطول انجام کاوش در قلعه امام توانست، در نخستین فصل از کاوش، این مسجد و مدرسه را از دل خاک خارج کند.

وی افزود: اقدامات اولیه حفاظتی برای حفاظت آثار مکشوفه از آفتهای محیطی به انجام رسیده است.

به گفته این باستان شناس، قلعه امام مریوان که بر فراز استقرارگاهی وسیع (یک شهر) در مجاور شهر فعلی مریوان قرار دارد، قرن‌ها یکی از مهمترین مراکز حکمرانان ایران در سرحدات غربی کشور به شمار می آمد و تا سال 1066 هجری حیات در آن جریان داشت.

وی افزود: شواهد باستان شناسانه موید آن است که این قلعه شهر در اثر زلزله ویران شده و در شرایط حاضر هم قلعه و هم استقرارگاه مرتبط با آن به تپه ای باستانی تبدیل شدند.

کریمیان اقدامات پیش از کاوش، بررسی‌های مقدماتی، معرفی محوطه، تأمین اعتبار، نقشه برداری، حفاظت و مرمت ، مطالعات ژئوفیزیک، مطالعه مصالح و مواد سازنده، مطالعات قوم باستان شناسی و ... را از اقدامات انجام گرفته  پیش و حین کاوش اعلام کرد.

به گفته او  بر اساس تفاهم نامه ای میان دانشگاه تهران و شهرداری مریوان قرار شد دانشگاه تهران تا 10 سال دیگر بر انجام کاوش در شهر باستانی یاد شده استمرار ورزد و شهرداری مریوان نیز تمامی هزینه‌های آن را تامین کند.

به گزارش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ وی افزود: براین اساس مقرر است در پایان کاوش‌ها این سایت باستانی منحصر به فرد به عنوان پایگاه پژوهشی غرب کشور و یک پارک موزه مورد استفاده قرار گیرد.

سرپرست هیأت کاوش  قلعه امام مریوان (قلعه شهر حکومتی غرب کشور) اظهار امیدواری کرد: این محوطه غنی منحصر به فرد، در پایان کاوشها، به عنوان پایگاه پژوهشی غرب کشور و یک پارک موزه مورد استفاده قرار گیرد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مسجدی که از دل یک قلعه بیرون آمد + تصویر» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات