خوش‌خلقی عربستان عامل صلح در اوپک بود؟/ اوپک دوباره زنده شد

بین وزیر جدید عربستان سعودی و بقیه اعضای اوپک فضای صلح باقی مانده است. آفتاب : به دلیل خوش خلقی و  رقتار دلپذیر در نشست وین، صلح در وضعیت شکننده باقی می ماند.
خالد الفالح که حدود یک ماه گذشته جایگزین علی النعیمی شد، با یک تنش پنهان در ۱۶۹ امین نشست اوپک مواجه شد که توانست با خوش خلقی هایی که نشان داد، این تنش های پنهان را کمی خاموش کند.
بر همین اساس، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران نیز در مصاحبه خود گفت که نشست بسیار خوبی داشتیم و به نظر من وحدت بسیار خوبی در میان اعضای اوپک وجود داشت و هیچ گونه نشانه مقاومتی در میان کشورهای عضو اوپک برای اقدام علیه یکدیگر یا بی ثبات کردن بازار، مشاهده نکردم. نشستی با آرامش و بدون تنش را گذراندیم.
نکته قابل توجه این است که تهران و ریاض عقیده های متفاوت خود را کنار گذاشتند و بر سر دبیرکلی اوپک توانستند موافقت کنند. بلومبرگ به نقل از یک منبع آگاه حاضر در این نشست گزارش داده است که گزینه نیجریه برای دبیرکلی این سازمان توانسته رای بیاورد، وی زمانی رییس شرکت ملی نفت این کشور و بیش از یک دهه پیش دبیرکل اوپک بوده است.
 اعضای اوپک محمد بارکیندو از نیجریه را به عنوان دبیرکل جدید این سازمان انتخاب کردند.
پس از برگزاری این نشست، به دلیل اظهار نظر وزیر نفت عربستان در جلسه درباره قیمت نفت و گفته وی در این باره که ما به هیچ عنوان به بازار نفت شوک وارد نخواهیم کرد، بر قیمت نفت تاثیر گذاشت. باعث شد که قیمت نفت توانست به نزدیکی ۵۰ دلار برسد.
خوش‌خلقی عربستان عامل صلح در اوپک بود؟/ اوپک دوباره زنده شد
برخی کارشناسان قبل زا نشست اوپک به مرگ اوپک و بی نقشی این سازمان در قیمت نفت اشاره داشتند که الفالح خلاف این موضوع را ثابت کرد. گمانه زنی های مختلفی می شد که عربستان دیگر نیازی به اوپک ندارد، ولی به نظر می آید عربستان هنوز برای بازار نفت و شیل نفتی نیاز به جایگاه خود در اوپک دارد. 
به گزارش خبرآنلاین، برخی کارشناسان معتقدند که در این نشست، کشورهای عضو اوپک بار دیگر برای توافق جهت تعیین سیاست واحد درباره سقف تولید کشورهای عضو شکست خوردند؛ به همین دلیل نشست اوپک دوباره با شکست مواجه شد. 
اما به نظر می رسد که با توافق بر دبیرکل و افزایش قیمت نفت در روز بعد از جلسه وین، ۱۶۹ امین نشست اوپک، نشست خوبی بوده و برای نقش دوباره اوپک در بازار نفت موثر بوده است.
منبع: بلومبرگ

[ منبع این خبر سایت آفتاب نیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خوش‌خلقی عربستان عامل صلح در اوپک بود؟/ اوپک دوباره زنده شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات