تشریح اهداف حضور نظامی آمریکا در سوریه و ارتباط آن با رژیم صهیونیستی

نقشه سوریه کارشناسان و پژوهشگران سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سوریه به تشریح علل حضور نظامی تازه آمریکا در شمال این کشور و اهداف و مقاصد پنهانی آن و تاثیراتش در منطقه پرداختند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم در دمشق، تردیدهای زیادی درباره حمایت نظامی و لجستیکی آمریکا از یگان های کرد در شمال سوریه وجود دارد؛ به گونه ای که سخن از تقسیم سوریه و تشکیل "ساختار فدرالی کرد" مطرح است که سران رژیم صهیونیستی آن اینگونه توصیف کرده اند که باعث خواهد شد "اسرائیل" نقشی منطقه ای فراتر از محدوده جغرافیایی خاورمیانه بازی کند و عمقی راهبردی به آن خواهد داد؛ بعد از اینکه به خاطر حضور مقاومت و ایجاد وضعیت بازدارندگی راهبردی، قدرتش محدود شده است.

تحول اخیر ایجاد شده در شکل دخالت آمریکا در سوریه از طریق حضور عملی نیروهای آمریکایی در خاک این کشور که در کنارل نیروهای کرد می جنگند، با پیروزیهای ارتش سوریه علیه گروههای تروریستی بویژه گروه تروریستی داعش همزمان شده است. این امر همچنین با اظهارات چند مسئول روس همزمان شده است که گفته اند تنها طرف در سوریه که علیه داعش پیروزی کسب می کند، همان ارتش سوریه است. این وضعیت، سوالات زیادی را پیرامون حضور آمریکا در این برهه زمانی در سوریه مطرح می کند که این سوالات بدنبال پاسخ   روشنی درباره انگیزه ها و نقش های آتی طرح آمریکا در سوریه است.

در این راستا، دکتر احمد حاج علی کارشناس سیاسی به خبرنگار تسنیم گفت: آمریکا نمی خواهد از تروریسم خلاصی یابد زیرا اگر در این امر صداقت داشت با طرف سوری برای رهایی از این وبای داعش هماهنگی می کرد.

وی افزود: ممکن است که نگاه آمریکا به سمت ایجاد یک پایگاه آمریکایی در شمال سوریه باشد. همچنین ممکن است که داعش رقه را تحویل آمریکا بدهد زیرا داعش اساسا یک سازمان سیاسی است که اصلیت آمریکایی دارد.

طرح آمریکا برای تقسیم سوریه، با نقشه ای که روزنامه نیویورک تایمز آمریکا منتشر کرد، درحال نمایان شده است. این نقشه تقسیم پنج کشور خاورمیانه به 14 کشور را نشان داده است که یکی از آنها سوریه است؛ به گونه ای که این کشور را به سه دولت کوچک با رنگ و بوی طائفه ای تقسیم کرده است و اولی را "دولت علوی" در ساخح سوریه و دومی را "کردستان سوریه" در شمال و سومی را "دولت سنی" نامیده است که می توانند جدا شده و سپس با استان هایی درعراق متحد شوند. رابرت رایت تحلیلگر آمریکایی مطلب فوق را در تشریح این نقشه بیان کرده است.

تحلیلگران معتقدند: یکی از انگیزه های دخالت آمریکا در سوریه و حمایت از یگان های کرد در مقابله با داعش، رساندن پیامی به روسیه است که چند بار از زبان سرگئی لاوروف وزیر خارجه خود تاکید کرد تنها طرفی که با داعش در خاک سوریه می جنگند و این گروه را متحمل شکست می کند، همان ارتش سوریه و لاغیر. روسیه با این اظهارات خواست تا مشروعیت ارتش سوریه را تقویت کند و از هریک از طرف های منطقه ای که می خواهد با تروریسم مبارزه کند، دعوت کند که با دولت سوریه هماهنگی کنند.

این اظهارات روسیه آمریکا را به چالش برد زیرا با چشم خودش دید که نبردهای ارتش سوریه علیه گروه تروریستی داعش را دید. آخرین مورد اقدام ارتش سوریه در بیرون راندن کامل داعش از شهر تدمر و بازپس گیری این شهر باستانی در مرکز سوریه بود. از این رو، آمریکا به فکر ایجاد یک نیروی جایگزین - به غیر از ارتش سوریه- افتاد تا در سوریه از آمریکا حمایت کند و این نیروی جایگزین را تنها در یگان های کرد یافت که به نظر می رسد با دولت سوریه و هم پیمانانش هماهنگی نکرده اند. این کار را به این امید صورت گرفت که آمریکا پیروزی را در راستای مبارزه ظاهری با تروریسم با گروهی غیر از ارتش سوریه کسب کند.

در این راستا، خالد العبود عضو مجلس مردم سوریه گفت:  فکر می کنم که "نیروهای سوریه دموکراتیک" (کردهای سوری) بعد از خروج داعش از آن زیر چتر و حمایت آشکار آمریکا وارد شهر رقه خواهند شد. این امر باید در سطح سیاسی مورد بهره برداری (آمریکا) قرار گیرد و اینگونه وانمود گردد که آمریکا در سطح منطقه با تروریسم مقابله کرده و دستاورد مهمی را از طریق این پیروزی بر داعش و شکست آن کسب کرده است.

العبود تصریح کرد: این سناریوی آمریکا از چشم و محاسبات سوری ها و هم پیمانان آنها دور نخواهد بود. درک می کنیم که سوری ها می دانند با این سناریو چطور برخورد کنند زیرا نه تنها حس می کنند که آمریکا در سوریه گیر افتاده و بدنبال یک پیروزی می گردد بلکه بالاتر از آن می دانند که آمریکا نمی تواند زیر چتر مستقیم سوریه و هم پیمانانش کار کند لذا نیاز به این دستاورد دارد که امکان ورود به یک "ائتلاف بین المللی" را که با تروریسم در سطح منطقه بویژه در سوریه مقابله کند، برایش فراهم نماید.

ظاهر طرح آمریکا در سوریه همان مبارزه با تروریسم است که در گروه داعش تجلی یافته است اما اهداف پنهانی آن همان تقسیم سوریه از طریق ایجاد یک ساختار تحت عنوان "اداره خودگردانی" است؛ به گونه ای که انگار خاک سوریه مایملک آمریکایی ها است و آن را به این و آن می بخشد.
چه بسا هدف آمریکا در سوریه، مرتبط کردن "ساختار کری" شمال سوریه با منطقه کردستان عراق و در مرحله بعدی جنوب شرقی ترکیه است؛ جائیکه نبردهای روزانه بین ارتش ترکیه و جنگجویان حزب کارگران کردستان این کشور "پ.ک.ک" درحریان است و در نتیجه چه بسا هدف همان ایجاد "کردستان بزرگ" و گشودن روابط با "اسرائیل" باشد.

بسام ابو عبدالله کارشناس سیاسی و مدیر مرکز مطالعات دمشق درباره حضور آمریکا در سوریه گفت: وقتی ما از حضور نظامی و اطلاعاتی  آمریکا با این سطح بالا در شمال سوریه صحبت می کنیم این به معنای حضور اتومات اسرائیل است.

وی افزود: "نقش آمریکا و اسرائیل در اینجا همان پل زدن بین کردهای عراق و سوریه است تا در یکدیگر پیوند خورد و هسته کشور کردی بزرگ را تشکیل دهد که مصطفی بارزانی در دهه پنجاه قرن گذشته از آن سخن گفت". شکی نیست که "اعلام یک جانبه به اصطلاح ساختار فدرالی کرد" دقیقا مطابق با آن چیزی است که سران رژیم صهیونیستی معتقدند که باعث خواهد شد تا "اسرائیل" نقشی منطقه ای فراتر از محدوده جغرافیایی منطقه خاورمیانه ایفا کند و ائتلاف ها و شراکت های راهبردی را با کشورهای غیر عربی که از این هویت های قومی و طائفه ای شکل می گیرند، برقرار کند که انتظار می رود دشمن اعراب باشند.

این وضعیت به "اسرائیل" عمقی راهبردی می بخشد؛ بعد از اینکه به خاطر حضور مقاومت و ایجاد وضعیت بازدارندگی راهبردی، قدرتش محدود شده است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تشریح اهداف حضور نظامی آمریکا در سوریه و ارتباط آن با رژیم صهیونیستی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات