نشست پاریس درباره فلسطین؛ فرصت طلبی غرب برای امتیازگیری از اعراب

عبد الباری عطوان با نگاهی به اوضاع متشنج و سراسر ضعف کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به خوبی می‌توان متوجه شد که نشست غیرمنتظره پاریس برای بررسی قضیه فلسطین فرصت مغتنمی برای امتیازگیری هرچه بیشتر از آنان است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رای الیوم با اشاره به نشست غیرمنتظره پاریس برای بررسی قضیه فلسطین نوشت: نشست وزیران خارجه 30 کشور دنیا از جمله آمریکا در پاریس برای بررسی قضیه فلسطین و روند صلح بر اساس تشکیل دو کشور را می توان بر اساس سه احتمال اصلی مورد ارزیابی قرار داد:

اول: جهان غرب احساس می کند که اسرائیل به دلیل سیاست های اشتباه و ندانم کاری در معرض خطر بزرگی قرار گرفته است از همین رو به تکاپوی نجات آن افتاده است.

دوم: متقاعد شدن به اینکه عرب ها در شرایط کنونی در تمام سطوح در ضعیف ترین وضعیت خود قرار دارند و این فرصت مناسبی برای گرفتن بیشترین امتیازات از آنان یا تحمل کردن راه حل ها بر آنان است.

سوم: بازگشت به قضیه فلسطین نشان می دهد که نقشه ای بزرگ برای جنگ های گسترده در منطقه طراحی شده است که هدف از آن از هم پاشیدگی و تقسیم هر چه بیشتر منطقه بر اساس اصول نژادی و طایفه ای است.

عملی کردن این نقشه ی نیازمند یک پوشش و ایجاد  بمب های دود زا است تا  سرپوشی برای این نقشه فراهم شود و این سرپوش از طریق توسل به قضیه فلسطین صورت می گیرد درست شبیه زمانی که جرج بوش پدر و پسر برای ادامه جنگ ویرانگر علیه عراق و تحریم و اشغال آن با همدستی و تبانی کامل عربها موضوع تعهد به تشکیل دولت مستقل فلسطین را مطرح کردند.

به هر حال این طرح ابتکاری غیر منتطره فرانسه و سرازیر شدن عربها به پاریس تردید برانگیز و البته نگران کننده است و در طول بیش از 40 سال گذشته بارها چنین ابتکار عمل هایی را تجربه کرده و شاهد  نتایج گفت وگوها و توافق های صلح حاصل از آن بوده ایم که در نهایت به عادی سازی روابط با اشغالگران اسرائیلی و تامین امنیت و ثبات برای آن و نیز بالا رفتن پرچم اسرائیل در قلب پایتخت چند کشور عربی منتهی شده است.

علاوه بر این چنین نشست هایی افزایش روند شهرک سازی و جنگ های اسرائیلی و یهودی سازی مقدسات عربی واسلامی را به دنبال داشته است.

نکته قابل توجه اینکه 22 سال است که سازمان آزادیبخش تحت عنوان «تشکیل دو کشور» با اسرائیلی ها گفت وگو می کند و نتیجه آن اینکه یک کشور غیرعلنی اسرائیل در کرانه باختری با 800 هزار شهرک نشین تشکیل شده است و در مقابل شاهد دسته بندی فلسطینی ها هستیم.

اکنون سوال این است که وزیران خارجه عرب با دولت فرانسه و همراهی جان کری وزیر خارجه آمریکا در حال فراهم کردن چه چیزی برای قضیه فلسطین هستند؟

آیا به دنبال اصلاحات جدید ابتکار صلح ننگ آور عربی یا همان عادی سازی روابط عربستان و سایر عربهای خلیج فارس با اسرائیل وهمکاری امنیتی و اقتصادی با آن هستند بدون اینکه به شرط عقب نشینی اسرائیل از سرزمین های اشغالی و تشکیل کشور مستقل فلسطین پایبند باشند؟

اگر بگوییم هدف اصلی نشست غیرمنتظره پاریس قانونمند کردن عادی سازی روابط با فلسطین و آشکار کردن روابط و دیدارها و همکاری های امنیتی است گزاف نگفته ایم و البته همه این اقدامات با تصمیم اتحادیه عرب صورت می گیرد که این روزها عربستان و کشورهای عرب خلیج فارس بر آن تسلط یافته اند.

مخالفت ظاهری اسرائیل با طرح ابتکاری فرانسه

نکته دیگر اینکه مخالفت اسرائیل با طرح ابتکاری فرانسه فقط «بمب دودزا» است تا از این طریق اینگونه القا کند که این ابتکار به نفع عربها و فلسطینی ها است.

سوال دیگری اینکه زمانی که کشورهای عربی مانند عراق، سوریه و مصر ارتش های قدرتمندی در اختیار داشتند و قضیه فلسطین از اهمیت زیادی برخوردار بود و  اشغالگر اسرائیلی از یک وجب از خاک اشغال شده کوتاه نیامد آیا اکنون که عربها در ضعف به سر می برند و ارتش های آّن در حال فروپاشی هستند و جنگ های طایفه ای بین آنان به اوج رسیده و کشتار بین عربها در جریان است، اسرائیل کوتاه خواهد آمد؟

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نشست پاریس درباره فلسطین؛ فرصت طلبی غرب برای امتیازگیری از اعراب» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات