فرمانداری کنگاور درباره وضعیت معبد آناهیتا اخطار داد

شریف خسروی فرماندار کنگاور درباره وضعیت معبد آناهیتا در این شهرستان که در فهرست میراث پیشنهادی یونسکو نیز قرار دارد به خبرنگار مهر گفت: مدیر پایگاه معبد آناهیتا و میراث فرهنگی استان را سازمان کل میراث انتخاب می‌کند. در یکی دو سال گذشته، مدیریت میراث فرهنگی  استان کرمانشاه ثبات نداشته است و از مدیرانی بهره گرفتند که تجربه‌ای نداشتند ولی الان مسئولیت پایگاه معبد آناهیتا را مدیرکل ثبت آثار تاریخی بر عهده گرفته است.

وی گفت: در معبد آناهیتا به دلیل نداشتن متولی کار خاصی انجام نشده است. سال مالی ۹۴ تا روز ۳۱ تیر ماه امسال به پایان می‌رسد اگر در مدت باقی مانده اقداماتی که اعلام کرده و به خاطر آن یک میلیارد تومان اعتبار گرفته بودند را انجام ندهند دیگر اعتباری برای  سال ۹۵ به مسئولان پایگاه معبد آناهیتا نمی‌دهیم.

خسروی گفت: در سال مالی ۹۳ نیز یک میلیارد تومان با حمایت استاندار وقت به معبد آناهیتا اختصاص داده بودیم. وقتی بودجه‌ای اختصاص داده می‌شود، دستگاه‌های اجرایی با سازمان مدیریت مبادله و موافقتنامه انجام می‌دهند اداره میراث فرهنگی استان در این مبادله مواردی را مطرح کرده بود از جمله اینکه ۶۰۰ میلیون تومان برای تهیه طرح گذاشته بودند ولی ما زیر بار نرفتیم. اکنون می‌بایست تا پایان سال مالی ۹۴ به ساماندهی محوطه، چیدمان، مبلمان و... بپردازند که البته دیگر وقتی باقی نمانده است.

خسروی ادامه داد: به مدیر جدید پایگاه اعلام کرده‌ایم که باید در انجام کارها سرعت داشته باشد چون دیگر مدیریت این پایگاه در صلاحیت اداره میراث فرهنگی استان نیست. مدیر پایگاه‌ها باید از تهران حمایت شوند بلکه کاری صورت گیرد. ولی اگر کاری نشود، ما هم در همکاری با میراث فرهنگی تجدید نظر می کنیم.

فرماندار کنگاور بیان کرد: اکنون معبد آناهیتا یک مخروبه است که برای گردشگران غیر متخصص هیچ جذابیتی ندارد. آسیب عمده آن نابه سامانی دیواره ها و ستونهاست. بهتر است برنامه نور و صدا و ساخت ماکت معبد براساس گمانه زنی ها انجام شود. مزیت نسبی استان کرمانشاه، میراث فرهنگی آن است اما میزان توجه به این میراث کم بوده و انتظارات ما را برآورده نمی کند. مردم ما باید بتوانند میراث فرهنگی شهرشان را ببیند نگاه صرف میراثی داشتن به پایگاهها، نگاه موفقی نیست.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فرمانداری کنگاور درباره وضعیت معبد آناهیتا اخطار داد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات