دورهمی به‌جای نمايش توانمندی‌ها/ويترين اقتصاد؛ محل دلالی سودجويان

به گزارش خبرنگار مهر، پنج ماهي مي شود كه برجام اجرايي شده است. رفت و آمدهاي تجاري ايران نسبت به چند سال اخير به اوج رسيده و همه فعالان اقتصادي متوجه فضاي پر تكاپوي اقتصاد ايران مي شوند. همه اينها در يك نگاه ظاهري آنقدر مهيج است كه تصور يك جهش اقتصادي از آن شود، اما پشت پرده، نه قراردادي بين بخش واقعي اقتصاد ايران امضا مي شود و نه تفاهم نامه هايي كه بين آنهايي به امضا مي رسد، تبديل به قرارداد مي شود.

حتي فضاي كسب و كار هم مساعد نيست تا برجام اثرات خود را در آن بنمايد و شايد هم وعده حسن روحاني در زمان انتخابات محقق شود. وعده هاي همان دفترچه اي كه از سوي بخش خصوصي با هزار اميد و آرزو از سوي فعالان اقتصادي براي بهبود فضاي كسب و كار تدوين شده بود. اكنون همه چيز منتظر يك معجزه است. معجزه اي كه اقتصاد ايران را متحول كند.

در اين ميان خارجي ها البته از هر راهي براي نفوذ و شناخت اقتصاد ايران استفاده مي كنند. از حضور در هياتهاي تجاري به همراه مقامات دولتي خود گرفته تا هيات هاي تجاري و حضور در نمايشگاهها. اما نمايشگاههايي هم كه قرار است ويترين اقتصاد ايران باشند براي خود حكايتي دارد. چه آنهايي كه مستقيم از سوي دولت برگزار مي شوند و چه آنهايي كه سالها است از سوي بخش خصوصي برپا مي شوند.  

هر نمايشگاهي كه برگزار مي‌شود يا نقش دورهمي فعالان اقتصادي را دارد يا محلي براي دلالي عده اي كه مجري برگزاري نمايشگاه شده اند؛ چه با رابطه و چه بدون رابطه. هر روز نمايشگاه‌هايي برگزار مي‌شوند كه قدم زدني در راهروهاي سالن‌هاي آن، غرفه هايي را نشان مي‌دهد كه رونقي كاذب دارند.  

يكي از فعالان اقتصادي در گفتگو با خبرنگار مهر مي گويد: نمايشگاهها به لحاظ محتوايي سود چنداني براي فعالان اقتصادي ندارند و تنها به محلي براي ديد و بازديدهاي اعضاي صنف تبديل شده اند، در حالي كه در نمايشگاههاي بزرگ دنيا، كافي است شركتي مجوز حضور يابد، همين اعتباري براي تداوم كسب و كارش مي شود. البته برگزاركنندگان نمايشگاه هم، شركتهايي معتبر هستند كه از چندين فيلتر حاكميتي و استانداردهاي سختگيرانه عبور مي كنند در حالي كه در ايران اين طور نيست.

وي مي افزايد: در نمايشگاههاي اخيري كه برگزار شد، حتي برخي از مجريان برگزاري نمايشگاه اين زحمت را به خود نمي دهند كه خدمات تعهد شده را به حاضران بدهند در حالي كه در تمام كشورهاي دنيا حداقل ٥٠درصد از مبالغي كه براي غرفه از فعالان اقتصادي دريافت مي شود، صرف ارائه خدمات بهتر مي شود اما در ايران اينطور نيست.

يكي ديگر از فعالان اقتصادي در گفتگو با خبرنگار مهر مي گويد: نمايشگاهها ويترين اقتصاد ايران هستند، به خصوص در دوران جديد اقتصاد بايد تغيير جديدي در برگزاري نمايشگاهها ايجاد شود در حالي كه در ايران روز به روز اوضاع بدتر مي شود و عليرغم اينكه تعداد شركت كنندگان خارجي بيشتر شده اما خدمات به شدت افت كرده و حتي در نمايشگاه اخيري كه در تهران برگزار شد، مجري حتي حاضر نبود خدمات مناسبي در قبال پولي كه از شركت كنندگان دريافت كرده بود، بدهد.  

او مي افزايد: در عين حال، مجريان نمايشگاهي گويا پولهايي كه از اين محل دريافت مي كنند صرف پر كردن چاله هايي مي كنند كه فضاي نامناسب كسب و كار نامساعد طي سالهاي اخير برايشان بوجود آورده است.

همين چند وقت پيش بود كه محسن جلالپور، رييس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران باز هم درخواست بخش خصوصي براي در اختيار گرفتن برگزاري نمايشگاهها را مطرح كرد. البته به شرط اينكه فعالان اقتصادي هم خودي نشان دهند و به صورت رقابتي خدمات عرضه كرده و نامي نيك از خود به جا بگذارند.

[ منبع این خبر سایت مهر-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دورهمی به‌جای نمايش توانمندی‌ها/ويترين اقتصاد؛ محل دلالی سودجويان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات