آمادگی ایران برای اتصال شبکه برق به اروپا

به گزارش خبرگزاری مهر، حمید چیت‌چیان در دیدار با «اربان راسناک» دبیر کل منشور جهانی انرژی در تهران با بیان اینکه ظرفیت انرژی خوبی در ایران وجود دارد که به‌راحتی می‌توان آن را به شبکه برق اروپا متصل کرد، گفت: مسئولیت منشور انرژی ایجاب می‌کند که روابط بین کشورها را در زمینه انرژی تسهیل کند.

وزیر نیرو در خصوص امکان برقراری ارتباط شبکه برق ایران و اروپا و صادرات گاز به اروپا تصریح کرد: موضوع گاز طبیعی در حوزه وزارت نفت است و در تماس با مسئولان نفت مورد تاکید قرار گرفته، ولی در زمینه برقراری ارتباط الکتریکی با اروپا، وزارت نیرو آمادگی دارد تا در صورت نیاز اروپا، این ارتباط را برقرار کند.

این عضو کابینه دولت با اشاره به اینکه ایران در حال حاضر با ۷ کشور همسایه خود در زمینه صادرات و واردات و تبادل برق همکاری دارد، اظهار داشت: هم اکنون حجم صادرات برق ایران بیش از میزان واردات است.

این مقام مسئول با اعلام اینکه میزان صادرات برق ایران ۱۱ گیگاوات ساعت و میزان واردات ۴ گیگاوات ساعت است، با اشاره به اینکه اخیراً توافق شده با استفاده از خطوط انتقال برق ارمنستان، گرجستان و روسیه، شبکه برق ایران و روسیه به هم متصل شوند، اظهار داشت: هم اکنون با ارمنستان از طریق دو خط انتقال ارتباط داریم و خط سوم ارتباطی در حال احداث است تا خط گرجستان و ارمنستان نیز تقویت شده و از این طریق این ارتباط برقرار شود.

وی با یادآوری اینکه به غیر از این‌ها با جمهوری آذربایجان توافق شده تا از طریق این کشور نیز به شبکه برق روسیه متصل شویم، تبیین کرد: حداقل با دو کشور از حوزه جنوب خلیج فارس مذاکراتی در حال انجام است تا از طریق کابل‌های دریایی بتوانیم شبکه‌های برق کشورمان را به آن‌ها نیز متصل کنیم.

«اربان راسناک» دبیر کل منشور جهانی انرژی هم در این نشست با بیان اینکه ارتباط برقی بین کشورها امر ضروری است که ضمن مدیریت در شبکه، کمک می‌کند تا بار شبکه نیز متعادل و در زمان پیک مصرف برق، کمبودها جبران شود، گفت: در صورت دریافت پیشنهادی از جانب ایران، در شرایط کنونی برق ایران، ‌ نیازها و نگاه آینده شما بررسی خواهد شد تا بتوانیم شریک اروپایی مناسبی را پیدا کنیم و در این زمینه مذاکراتی را انجام دهیم.

وی با اشاره به این مطلب که کشورهای اروپایی به شدت دنبال برقراری ارتباط الکتریکی با سایر کشورها هستند، افزود: قیمت برق در مرکز و شمال اروپا بسیار ارزان است و با استفاده از اطلاعات جامع‌تر از سوی شما تلاش می‌کنیم تا این ارتباط ایجاد شود.

راسناک با تاکید بر اینکه، روند تأیید امضای منشور جهانی در ایران در حال انجام است اظهار داشت: از حضور کارشناسان ایرانی و پیشنهادات آن‌ها در خصوص منافع و علائق کشورهای علاقمند در خصوص منشور انرژی صحبت‌های خود را ادامه خواهیم داد.

دبیرکل منشور جهانی انرژی تاکید کرد: تمام هزینه کارشناسان ایرانی از سوی دبیرخانه منشور جهانی انرژی پرداخت خواهد شد تا مذاکرات خود را در خصوص عناصر مختلف منشور جهانی انرژی ادامه دهند تا به نتایج خوبی برسند.

[ منبع این خبر سایت مهر-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آمادگی ایران برای اتصال شبکه برق به اروپا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات