فرشته نجاتی که خود قربانی شد/تصادف آمبولانس باعث مرگ پرستار شد

به گزارش خبرنگار مهر، آمبولانسی که از مرکز درمانی بیمارستان توحید سنندج کودک دو ساله ای که  دچار سوختگی شده بود را به تبریز انتقال داده بود بامداد روزجمعه حین بازگشت از این ماموریت در سه راهی تکاب- دیواندره تصادف کرد و در این سانحه پرستار و راننده خودروی مقابل جان خود را ازدست دادند و راننده آمبولانس هم زخمی و روانه بیمارستان شد.

دو معاون درمان و پرستاری وزیر بهداشت در پیام های جداگانه ای درگذشت این پرستار دلسوز کردستانی را به جامعه پزشکی تسلیت گفتند.

در تصادف آمبولانس بیمارستان توحید سنندج پرستاری به نام مسعود حیدری که دو سال از آغاز به فعالیت او در این بیمارستان می گذرد، کشته شد، پرستاری که به گفته همکاران او بارها در ارتباط با اعزام پرستاران همراه بیماران به دیگر مراکزدرمانی در خارج از استان اعتراض کرده بود.

کودک دو ساله سنندجی برای دریافت خدمات فوق تخصصی به تبریز اعزام شد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: اعزام بیماران به مراکز درمانی خارج از استان که دارای تجهیزات پیشرفته تری هستند، امری عادی و طبیعی است.

هومن قصری بیان کرد: براساس سطح بندی های انجام شده مرکز درمانی تبریز قطب درمانی استان های کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، ایلام و اردبیل در حوزه سوختگی است.

وی با بیان اینکه این اعزام به منظور ارائه خدمات فوق تخصصی انجام شده است، ادامه داد: این کودک دوساله نیاز به بستری شدن در آی سی یو سوختگی و جراحی اطفال داشت بنابراین به تبریز اعزام شد.

وی عنوان کرد: بعضی از اقدامات درمانی را نمی توان در هر استانی انجام داد لذا تعدادی از بیمارستان ها به عنوان پشتیبان انتخاب می شوند تا از امکانات و تجهیزات آنها برای سایر استان های کشور مورد استفاده قرار گیرد و در امر سوختگی هم تبریز پشتیبان کردستان است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان در ارتباط با اینکه علت اعزام پرستاران از مهرماه سال گذشته همراه بیماران انتقال پزشکی به مراکز درمانی خارج از استان چیست، گفت: در گذشته فوریت های پزشکی این کار را انجام می داد که براساس قانون وظیفه فوریت های پزشکی اعزام بیمار از صحنه حادثه به بیمارستان است و اعزام بین بیمارستانی کار تکنسین فوریت های پزشکی نیست.

وی ادامه داد: اصولا تکنسین فوریت های پزشکی آموزش اقدامات اولیه برای اعزام فوری تا بیمارستان را دیده ولیکن برای بیمار بدحالی که در بیمارستان بستری است و نیاز به مراقبت پرستاری دارد باید پرستار همراه بیمار در زمان اعزام حضور داشته  باشد.

قصری ادامه داد: چون تکنسین ها و آمبولانس ها باید در پایگاه ها حضور داشته باشند چراکه در صورت اعزام بیماربین شهرها، نقاط شهری با جمعیت ۵۰ هزار نفری از خدمات فوریت ها محروم می شوند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان اضافه کرد: با توجه به اینکه معمولا موارد اعزام بیشتر از یک مورد در یک بیمارستان پیش می آید کماکان فوریت های پزشکی استان اعزام های دوم مراکز بیمارستانی را پوشش می دهد چراکه در شرایط اضطرار نجات جان بیمار از همه چیز مهمتر است.

قصری  با بیان اینکه خدمت به بیمار در هر شرایطی وظیفه جامعه پزشکی است، بیان کرد: در دوره ای پرستاران و پزشکان در جبهه های جنگ زمانی در حوادثی هم چون زلزله و سیل، زمانی  در نقاط محروم و زمانی هم در اعزام بیماران خدمت کرده و می کنند.

وی در پایان ضمن تسلیت به خانواده پرستار بیمارستان توحید سنندج عنوان کرد: به راستی که ما نیز از وقوع این سانحه تصادف و مرگ این همکارانمان متاثر شدیم و امیدواریم که روزی زیرساخت های کردستان به شرایطی برسد که دیگر شاهد وقوع هیچ گونه تصادفی نباشیم.

انحراف به چپ راننده آمبولانس عامل اصلی تصادف بوده است

رییس پلیس راه استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه این حادثه در ساعت یک و ۴۰ دقیقه بامداد روز جمعه در سه راهی تکاب دیواندره روی داده است، گفت: آمبولانس در مسیر سقز به دیواندره و تویتا از دیواندره به سقز در حال حرکت بودند که در سه راهی تکاب به دیواندره با هم برخورد می کنند.

عیسی گوهری ادامه داد:  براساس کارشناسی های انجام شده انحراف به چپ راننده آمبولانس منجر به این تصادف شده است.

پرستاران برای ارائه خدمات پزشکی به بیماران در آمبولانس‌ها آموزش ندیدند

یکی از پرستاران بیمارستان توحید سنندج در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در ارتباط با اعزام پرستاران همراه بیمارانی که از یک مرکز درمانی به مرکز درمانی خارج استان انتقال داده می شوند، گفت: بیمارانی که نیازمند انتقال به سایر مراکز درمانی در استان های دیگر کشور هستند علاوه بر امکانات و تجهیزات متناسب با نیاز بیمار در آمبولانس ها نیازمند کادری مجرب و آموزش دیده هستند.

وی با بیان اینکه این سخنان، نظر و عقیده دیگر همکاران او هم هست، عنوان کرد: ما پرستاران مراکز درمانی برای ارائه خدمات موردنیاز بیماران اورژانسی که به سایر مراکز درمانی انتقال داده می شوند، آموزش ندیده ایم و حضور ما همراه بیمار ظلم بزرگی به آنها هم محسوب می شود.

این پرستار بیمارستان توحید سنندج بیان کرد: علاوه بر موارد مذکور در شرایط انتقال بیمار، یک نفر پرستار هم نمی تواند به بیماری که وضعیت و شرایط جسمی مناسبی ندارد، خدمات ارائه کند.

وی افزود: بارها بوده که بیماران قلبی را هم علارغم وجود مرکز جراحی قلب در سنندج، به کرمانشاه اعزام و ما را مجبور به همراهی کردن این بیماران کردند.

این پرستار بیمارستان توحید سنندج که خود هم چندین بار همراه بیمارانی به دیگراستان های کشور اعزام شده است، ادامه داد: رانندگان آمبولانس ها از پرستار همراه بیمار می خواهند نخوابد و مدام با او گفت‌وگو داشته باشد تا مبادا خوابش ببرد واین درحالی است که وظیفه پرستار مراقبت از بیمار است نه ممانعت از خوابیدن راننده.

وی با اشاره به اینکه از دیگر مواردی که در اعزام بیماران به آن توجه نمی شود، وجود راننده آمبولانس است، افزود: متاسفانه رانندگان آمبولانسی که از مراکز درمانی استان به خارج استان بیماران را منتقل می کنند در ارتباط با فوریت های پزشکی هیچ آموزشی ندیده اند و فقط راننده هستند و علاوه براین هم هیچ گاه به تذکرات ما مبنی بر رعایت سرعت و قوانین و مقررات رانندگی توجهی نمی کنند.

تصادف آمبولانس در جاده های درون و برون شهری همواره در دنیا اتفاق می افتد و بارها در رسانه ها شاهد انعکاس و انتشار اخباری در این خصوص  بوده و هستیم،   و از جمله آنها می توان به تصادف آمبولانس در حین ماموریت در زنجان و کشته شدن دوتن از سرنشینان خودروی مقابل دراواخر فروردین ماه امسال که بدلیل سرعت بیش از حد و تجاوز به چپ راننده آمبولانس روی داد، اشاره کرد.

همواره خبر درگذشت افرادی که خود ناجی جان انسان های دیگری بودند، برای جامعه بسیارناراحت کننده است؛ خبر مرگ پرستار کردستانی در سانحه تصادف هم دل مردم استان را به درد آورد.

آنچه باید در این رابطه پیگیری و به آن هم توجه ویژه ای شود تا دیگر شاهد وقوع چنین حوادثی نباشیم، این است که سرعت بیش از حد آمبولانس ها یکی از عوامل وقوع تصادفات آنها بوده است که باید در این ارتباط تدبیری اندیشیده شود.

انتشار خبر مرگ این پرستار در فضای مجازی منجر به بیان سوالات فراوانی از سوی مردم از جمله اینکه چرا باید استانی با جمعیت بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت و مرزی بودن و حضور بیمارانی از خارج کشور در این استان، هنوز از امکانات و تجهیزات لازم برخوردار نباشد و همواره مجبور به اعزام بیمار به خارج از استان باشد.

[ منبع این خبر سایت مهر-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فرشته نجاتی که خود قربانی شد/تصادف آمبولانس باعث مرگ پرستار شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات