640 میلیارد ریال از بدهی ذرت کاران خوزستان باقیمانده است

«حسین خرازی» روز شنبه درگفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: پارسال دو محصول ذرت خوزستان و جو کرمانشاه به شکل آزمایشی در تابلو بورس کالا به فروش رسید که به دلیل کمبود حجم خرید جو منابع مالی آن به موقع تامین و به حساب کشاورزان واریز شد.
طبق ماده 33 قانون افزایش بهره وری مصوب سال 1389 دولت محصولات کشاورزی را خرید تضمینی می کند اما در طرح قیمت تضمینی کالا در تابلو بورس کشاورز به طور مستقیم کالای خود را به فروش می رساند که 65 درصد مبلغ فروش پس از دو روز به حساب کشاورز واریز می شود و مابه التفاوت 35 درصدی آن پس از دو هفته باید محاسبه تامین و پرداخت شود.
مدیرعامل کارگزاری بانک کشاورزی گفت: پارسال دولت با میانگین قیمت کیلویی 6250 ریال، 190 هزار تن ذرت به ارزش یک هزار و820 میلیارد ریال از کشاورزان خرید که از این مبلغ یک هزار و180 میلیارد ریال معادل 65 درصد به حساب کشاورزان واریز شد.
وی اضافه کرد: طلب کشاورزان خوزستان ناشی از مابه التفاوت خرید ذرت در تابلو بورس، 640 میلیارد ریال (معادل 35 درصد) است که حدود چهار تا 6 ماه تامین منابع مالی آن به تعویق افتاده و هنوز دولت قول مساعدی برای پرداخت آن نداده است.
وی همچنین درباره عرضه جو در بورس کالا گفت: پارسال حدود 300 تن جو کرمانشاه در تابلو بورس به فروش رسید که مابه التفاوت آن 600 میلیارد ریال بود و از سوی سازمان مدیریت برنامه ریزی تامین و بموقع پرداخت شد.
به گزارش ایرنا بر پایه برآوردها، امسال سه میلیون و 500 هزار تن جو در کشور تولید می شود.
ازآنجا که نیازداخلی به این محصول چهار میلیون و 500 هزار تا پنج میلیون تن در سال است، بقیه نیاز کشور از طریق واردات تامین می شود.
طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی، در سال های گذشته یک میلیون و 700 هزار تن ذرت در کشور تولید می شد. پارسال در مجموع نزدیک به 570 هزار تن ذرت در قالب خرید تضمینی و بورس کالا خریداری و عرضه شد.
اقتصام**9186**1961**1724

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «640 میلیارد ریال از بدهی ذرت کاران خوزستان باقیمانده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات