بزرگترین سد برق آبی افغانستان با حضور نخست وزیر هند به بهره برداری رسید

به گزارش ایرنا، کار ساخت سد «سلما» که به دلیل تامین هزینه آن توسط هند به نام دوستی شهرت یافته، سرانجام بعد از40 سال در دولت وحدت ملی افغانستان با هزینه 300 میلیون دلاری در شهرستان «چشت شریف» استان هرات به پایان رسید.
ساخت سد سلما در سال 1355 خورشیدی شروع شد، اما به دلیل درگیری های افغانستان،متوقف شد وسپس درسال 2006 میلادی ، هند کار ساخت آن را از محل کمک های توسعه ای به کابل از سرگرفت و بعد از 10 سال به پایان رساند.
هند یکی از بزرگترین کشورهای کمک کننده به افغانستان است و ساختمان مجهز و پارلمان افغانستان نیز که توسط هند ساخته شده، سال گذشته به بهره برداری رسید.
روابط افغانستان و هند درسال های اخیر در زمینه های مختلف گسترش یافته وپاکستان، رقیب دیرینه هند، از نزدیک شدن کابل به دهلی نو ناخرسند است. ایران، افغانستان و هند دو هفته قبل نیز توافق نامه چابهار را برای ایجاد دالان بین المللی تزانزیت کالا در منطقه امضاء کردند.مسئولان اقتصادی افغان گفته اند که بندر ترانزیتی چابهار، بدیلی برای بندرکراچی پاکستان خواهد بود.
سد سلما با 20کیلومتر طول و 3.7 کیلومتر عرض، دارای ظرفیت ذخیره بیش از 500 میلیون مترمکعب آب و تولید 42 مگاوات برق است و پیش بینی می شود آب مورد نیاز 80 هکتار از اراضی کشاورزی استان هرات را تامین کند. با بهره برداری از این سد، کمبود برق در این استان و استان های اطراف آن برطرف خواهد شد.
حدود هفت سال پیش، بر اثر حمله افراد مسلح به محافظان امنیتی این سد، 11 تن کشته و دو تن دیگر زخمی شدند. پیش از آن نیز فرمانده محافظان امنیتی این سد از سوی افراد مسلح کشته شده بود.
پس از بروز این حوادث، دولت وحدت ملی تدابیر امنیتی را برای حفاظت از آن، تشدید کرد.
معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفته است که گروه طالبان برای تحت الشعاع قرار دادن بهره برداری ازیکی از بزرگترین طرح های عمرانی کشور بر تحرکات خود افزوده و ربودن 185 مسافر در جاده قندوز – تخار و نیز کشتن شماری از آنان، به گفته وی در همین راستا صورت گرفت.
مودی صبح امروز برای انجام یک سفر دوره ای وارد کابل شد، وی بعد از افغانستان به ترتیب به قطر، سوییس ، آمریکا و مکزیک هم سفر خواهد کرد.
آساق**1610**1590

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بزرگترین سد برق آبی افغانستان با حضور نخست وزیر هند به بهره برداری رسید» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات