کنترل فرآیندهای سلولی بدون تغییر کد ژنتیکی برای اولین بار

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، اسید ریبونوکلئیک مسئولیت انتقال پیام ها را از هسته سلول به سایر اجزای آن برعهده دارد. در واقع اسید ریبونوکلئیک نقشه جامعی است که ژن ها با استفاده از آن فرآیندهای سلولی را تنظیم می کنند.
در حالی که دی ان ای دربرگیرنده کد ژنتیکی بدن است، اسید ریبو نوکلئیک حامل دستورالعمل های به کارگیری این کد ژنتیکی است و قادر است فرآیند تولید انواع پروتئین ها را در سلول کنترل کند.
محققان به منظور ویرایش دستورالعمل های موجود در اسید ریبونوکلئیک از یک ساختار مولکولی موسوم به C2c2 استفاده می کنند که درون نوعی باکتری کشف شده است. این ساختار عملکردی شبیه به یک قیچی مولکولی دارد که امکان جدا کردن اسیدریبونوکلئیک را از پاتوژن های مهاجم فراهم می کند و البته کاری به ساختار دی ان ای ندارد. بدین ترتیب محققان می توانند بدون تغییر کدژنتیکی، فرآیندهای درون سلولی را کنترل کنند.
علاوه بر این ساختار C2c2 قادر است بدون ایجاد تغییر در اسید ریبو نوکلئیک به آن بچسبد و امکان ردگیری حرکات آن را درون سلول و ردگیری تاثیرات تغییر اطلاعات ژنتیکی را درون یک سلول یا کل بدن فراهم کند.
ویرایش اطلاعات اسید ریبونوکلئیک بر خلاف اطلاعات ژتیکی دی ان ای، موقتی است و امکان تغییر آن در طول فرآیند درمان وجود دارد و فرصت بیشتری را برای مقابله با بیماری ها فراهم می کند.
این اولین بار نیست که محققان به جای دی ان ای به سراغ اسید ریبونوکلئیک رفته و با استفاده از تکنیک های ویرایش ژن، آن را دستکاری کرده اند. اما شیوه C2c2 با استفاده از یک راهکار طبیعی و جامع تر، کاربردهای بیشتری را برای ویرایش اطلاعات ژنیتیک فراهم می کند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science منتظر شده است.
علمی (6)**9259**1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کنترل فرآیندهای سلولی بدون تغییر کد ژنتیکی برای اولین بار» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات