تاریخچه بازیهای یورو از سال 1960 تا 2012

 به گزارش جهان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،در بازی های یورو، تیم آلمان تنها تیمی است که با کسب سه عنوان قهرمانی و سه نائب قهرمانی موفق ترین تیم تا به حال به شمار می رود.

تاریخچه بازی های یورو از بدو شروع تاکنون به این شرح است:

سال 1960

نخستین دوره مسابقات فوتبال جام ملت‌های اروپا، به میزبانی کشور فرانسه و به نوعی اولین میزبان این دوره از رقابت‌ها در سال ۱۹۶۰ بود، برگزار شد. در پایان این مسابقات و از میان شانزده تیم، اتحاد جماهیر شوروی، یوگسلاوی، چک اسلواکی و فرانسه، چهار تیمی بودند که به مرحله نیمه نهایی راه یافتند و سرانجام دو تیم چکسلواکی و فرانسه، برگزار کننده دیدار رده‌بندی و اتحاد جماهیر شوروی و یوگسلاوی، برگزارکننده دیدار پایانی بودند.

در دیدار پایانی تیم اتحادیه جماهیر شوروی ـ که در آن زمان به عنوان یکی از قطب‌های بزرگ اروپا شناخته می‌شد و بهترین دروازه بان آن زمان جهان یعنی لئو یاشین را در ترکیب خود می دید موفق شد به عنوان نخستین قهرمان این جام اروپایی شناخته شد و توانست با نتیجه دو بر یک بر یوگسلاوی سابق پیروز شود.

در دیدار رده‌بندی هم تیم ملی فرانسه که به عنوان نخستین میزبان این رقابت‌ها شناخته می‌شد، با شکست دو بر صفر مقابل چکسلواکی، رتبه‌ای بهتر از چهارم برای خود به دست نیاورد. این قهرمانی اولین و آخرین قهرمانی اتحاد جماهیر شوروی در این دوره از رقابت‌ها پیش و پس ازنابودی اتحاد جماهیر شوروی بود و دیگر این مقام را نتوانست تکرار کند و بهترین نتیجه‌ای که در این تورنمنت توانست به دست بیاورد، به دست آوردن سه عنوان قهرمانی در سال های (۱۹۶۴، ۱۹۷۲، ۱۹۸۸) بود.

سال 1964:

دومین دوره رقابت‌ها در سال ۱۹۶۴ به میزبانی سرزمین خرگوش کوهی، در کشور اسپانیا برگزار شد. در این دوره هم مانند دوره نخست شانزده تیم در این رقابت ها شرکت کرده بودند،‌ و چهار تیمی که در نهایت توانستند جواز صعود به مرحله نیمه نهایی این رقابت های معتبر را بدست آورند (تیم های اسپانیا، اتحاد جماهیر شوروی، مجارستان و دانمارک بودند ).
دو تیم ، مجارستان و دانمارک با شکست مقابل حریفان خود راهی دیدار رده بندی این دوره از مسابقات شدند و اسپانیایی که از حمایت تماشاگران پر شور خود برخوردار بود به همراه اتحاد جماهیر شوروی که دومین فینال متوالی خود را تجربه می‌کرد‌ برگزارکنندگان بازی فینال و پایانی این دوره از رقابت‌ها بودند.

در دیدار رده‌بندی تیم مجارستان که برای اولین بار به این مرحله از رقابت‌ها راه یافته بود، توانست تیم دانمارک را با نتیجه قاطع سه بر یک شکست دهد وجایگاه سوم را کسب کند.

در دیدارفینال هم تیم اسپانیا از تجربه اولین میزبانی خود در این رقابت‌ها بیشترین استفاده را کرد و توانست تیم اتحاد جماهیر شوروی را با‌‌ نتیجه دو بر یک شکست دهد و جام قهرمانی را در خانه خودشان حفظ کرده اولین قهرمانی خودشان را در این مسابقات جشن بگیرند.

سال1968:

سومین دوره رقابت‌های جام ملت‌های اروپا، این ‌بار در کشورچکمه ای برگزار شد. پس از برگزاری بازی‌ها در چهار گروه چهار تیمی، تیم های ایتالیا میزبان،یوگسلاوی سابق،انگلستان و اتحاد جماهیر شوروی کشورهایی بودند که توانستند به مرحله نیمه نهایی این رقابت ها صعود کنند.

در چهارچوب مرحله نیمه نهایی سومین دوره رقابت‌های جام ملت‌های اروپا، تیم‌های ایتالیا و یوگسلاوی بابرتری مقابل حریفان خود توانستند به فینال سومین دوره رقابت های یورو راه بیابند و تیم‌های انگلیس و اتحاد جماهیر شوروی، تا آماده مسابقه رده بندی برای کسب عناوین سوم و چهارم این دوره از مسابقات شوند.

در بازی رده‌بندی تیم انگلیس توانست تیم جماهیر شوروی را با نتیجه دو بر صفر مغلوب کند و برای نخستین بار مقام سوم این رقابت‌ها را از آن خود کند. در دیدار فینال این رقابت ها ، تیم ایتالیا که میزبان این رقابت‌ها بود، توانست از این امتیازمیزبانی بهترین استفاده ممکن را ببرد ودر حالی که بازی دوتیم در وقت‌ معمول با نتیجه مساوی یک بر یک خاتمه یافته بود، در ‌‌نهایت توانست در ضربات مرگبار پنالتی،تیم قدرتمند یوگسلاوی را شکست دهد تا نخستین قهرمانی خود را در این رقابت‌ها به همراه تماشاگران حاضر در ورزشگاه المپیکو رم جشن بگیرد و همانند دوره گذشته که اسپانیا توانسته بود به عنوان میزبان جام را در خانه حفظ کند، ایتالیا هم این کاررا تکرارکند و جام را درخانه نگه دارد.

سال1972:

در چهارمین دوره این رقابت ها تیم بلژیک بود که به عنوان میزبان این رویداد معتبر شناخته شد و این دوره از مسابقات همانند سه دوره پیش با حضور شانزده تیم و در چهار گروه تیمی انجام شود و در پایان دوره مقدماتی و رقابت بین این تیم ها در نهایت کشورهای (آلمان غربی،بلژیک،مجارستان و اتحاد جماهیر شوروی) چهار تیمی بودند که به مرحله نیمه نهایی این رقابت ها راه یافتند.

پس از برگزاری مرحله نیمه نهایی دو تیم مجارستان و بلژیک به دیدار رده‌بندی راه یافتند و آلمان غربی و اتحاد جماهیر شوروی هم دیدار پایانی را برگزار کردند.

در دیدار نیمه‌نهایی بلژیک میزبان که نتوانست همانند سه تیم دیگر جام را در خانه نگه دارد ، در دیدار رده بندی مقابل مجارستان با نتیجه دو بر یک پیروز شد و عنوان سوم این رقابت‌ها را به خود اختصاص داد. در بازی پایانی هم تیم آلمان غربی که در آن زمان بازیکنانی چون گرد مولر ،فرانتس بکن باوئر،پل براینتر و اولی هوینس را در ترکیب خود داشت توانست مقابل اتحاد جماهیر شوروی که در این دوازده سال خودش را به عنوان یکی از غول‌های اروپا معرفی کرده و همیشه جزو چهار تیم پایانی که یک پای فینال یا رده‌بندی بوده، با نتیجه سنگین سه بر صفر، این تیم را از پیش روی برداشته و نخستین قهرمانی خود را در این مسابقات تجربه کند.

سال1976:

پنجمین دوره مسابقات یورو در سال 1976 به میزبانی یوگوسلاوی برگزارشد. ولی این تیم همچون بلژیک، دومین میزبان ناکام بود و در مرحله نیمه نهایی با نتیجه‌ چهار بر دو مقابل آلمان غربی تن به شکست داد. در دیگر دیدار این مرحله، چک اسلواکی با نتیجه‌ سه بر یک هلند را شکست داد تا در فینال به مصاف آلمان غربی برود.

آلمان در دیدار فینال که با حضور ۳۳ هزار بیننده در ورزشگاه بلگراد برگزار شد، تلاش می‌کرد تا اولین تیمی باشد که از عنوان قهرمانی خود دفاع می‌کند. در این دیدار ابتدا چک و اسلواکی با دو گل پیش از حریف خود پیش افتاد، اما تیم‌ آن زمان آلمان که به سختکوشی مشهور بود، توانست توسط دیتر مولر در دقیقه 28وبرند هولنستاین در ثانیه آخر بازی گل تساوی را به ثمر برساند تا کار به وقت‌های اضافی کشیده شود. در وقت‌های اضافی هم توپی از خط دروازه‌های دو تیم عبور نکرد و کار به ضربات حساس پنالتی که تازه قانون آن تصویب شده بود، بکشد. در ضربات پنالتی، چک و اسلواکی با نتیجه‌ پنج بر سه به پیروزی رسید. پنالتی پنجم آلمان را اولی هوینس، پشت ضربه پنالتی قرار گرفت اما نتوانست آن را تبدیل به گل کند تا ناکام بزرگ آلمان در این جام لقب بگیرد.

سال1980:

در سال ۱۹۸۰ اتحادیه فوتبال اروپا برای نخستین بار تصمیم گرفت که بازی‌ها تنها در یک کشور برگزار شود و ایتالیا برای دومین بار به میزبانی این رقابت ها نائل شد. در این دوره هشت تیم شرکت داشتند و به دو گروه چهار تیمی تقسیم شدند و قرار شد، از هر گروه تنها تیم اول به دور بعد راه یابد. در گروه اول، آلمان که بهترین تیم آن زمان اروپا بود، با اقتدار به فینال راه یافت تا تنها تیمی باشد که برای سومین دوره پیاپی به فینال این رقابت‌ها صعود می‌کند. در دیگر گروه هم بلژیک همه را شگفت زده و در میان ناباوری همگان اول شد و به فینال راه یافت.

دیدار فینال در ورزشگاه المپیک رم با حضور 48هزار تماشاگر برگزار شد که المان با درخشش هورست دو بر یک توانست تیم بلژیک را شکست دهد دومین قهرمانی خود را در این مسابقات تجربه کند.

سال1984:

در یورو 1984میزبان کشور خروس ها بود.

این دوره از رقابت ها در دو گروه چهار تیمی برگزار شد با این تفاوت که دو تیم برتر هر گروه جواز صعود به مرحله نیمه نهایی را از آن خود می کردند.

آلمان قهرمان دو دوره این رقابت‌ها در میان ناباوری همگان نتوانست از گروه خود جواز صعود را به مرحله نیمه نهایی کسب کند. در این گروه، اسپانیا و پرتغال به ترتیب به عنوان تیم‌های اول و دوم به دور بعد راه یافتند. در گروه دیگر، فرانسه و دانمارک کار راحتی را پیش ‌روی داشتند و به عنوان تیم‌های اول و دوم به دور بعد صعود کردند.

در این مرحله، فرانسه و پرتغال به هم خوردند. در این دیدار دو تیم درنود دقیقه به تساوی یک بر یک دست یافتند. در وقت‌های اضافی، پرتغال با گل روی ژوردائودو بر یک از فرانسه پیشی گرفت ، اما در حالی که همگان منتظر پایان بازی با همین نتیجه‌ بودند، فرانسه دو گل به ثمر رساند تا نخستین 

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تاریخچه بازیهای یورو از سال 1960 تا 2012» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات