برنده جنگ شیعه و سنی صهیونیسم خواهد بود

به گزارش ایرنا، حسین موسویان دیپلمات و مذاکره کننده هسته ای سابق ایران در مقاله ای در هافینگتون پست با عنوان عربستان تهدید جدید امنیت ملی جدید ایران یادآور شد: آمریکا دیر یازود از منطقه خواهد رفت و کشورهای حاشیه خلیج فارس باید خودشان بار امنیت را بدوش بکشند و این هم یک راه بیشتر ندارد و آن هم ایجاد یک سیستم همکاری و امنیت مشترک است.
این مقاله را در ذیل می خوانید:
روابط ایران و شورای همکاری خلیج فارس روند تخاصمی بسیار خطرناکی را طی میکند که میتواند به تقابل تمام عیار ختم شود. اخیراً در سمیناری در اروپا بودم که یک دیپلمات اروپایی که با ریاض در مورد ضرورت بهبود روابط با ایران گفتگو کرده بود، به من گفت که مااحساس میکنیم منطقه شما باتوجه به روند تقابلی سعودی و ایران شرایطی مشابه وضعیت اروپا قبل از جنگ جهانی اول را طی میکند.
قبل از قطع روابط سعودی با ایران، سه تهدیدات اصلی امنیت ملی عبارت بودند از امریکا، اسراییل وتروریسم. ریاض بعد از قطع روابط باتهران استراتژی تقابلی تمام عیار علیه ایران را حداقل در ٧ محور زیر برگزیده است:
١- تشکیل جبهه متحد مخفی با صهیونیسم بین الملل شامل تل اویو علیه ایران،
٢- احیاء ملی گرایی عربی این بار نه علیه اسراییل بلکه علیه ایران،تصمیمات نشستهای ماههای اخیر شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب درراستای این سیاست است،
٣-تشکیل جبهه متحد هلال سنی علیه ایران شیعی، تلاش برای همکاری مشترک ریاض، انکارا و قاهره پیگیری چنین سیاستی است،
٤- تشکیل جبهه متحد عربی-اسرائیلی علیه حزب الله لبنان،
٥- ممانعت از کاهش خصومت و دشمنی واشینگتن علیه تهران و به بن بست کشاندن هر گونه پیشرفت در روابط ایران وغرب ،
٦- تقویت گسترده مالی و تسلیحاتی و اطلاعاتی گروههای تروریستی ایرانی همچون سازمان منافقین خلق برای انجام عملیات تروریستی در ایران،
٧- طراحیهای جدید برای ایجاد اشوب در مناطق سنی نشین ایران.
معنی این استراتژی هفتگانه برای ایران این است که عربستان به لیست تهدیدات اصلی امنیت ملی ایران اضافه شود.
در عین حال نکات مورد ابهام این است ایا شورای همکاریهای خلیج فارس در این مسیر شریک تمام عیار ریاض خواهد شد یاخیر؟ عاقبت این روند تقابلی سعودی-ایران چه خواهد شد؟وراه برون رفت از این روند خطرناک چیست؟
اخیرا درنشستی در مورد روابط ایران و اعراب در دوحه قطر شرکت کردم و روشن بود که عربستان و سایر أعضاء شورا در یک نگرانی مشترک هستند و ان اینکه نفوذ و حضور ایران درمنطقه وکشورهای عربی عراق و لبنان وسوریه ویمن را یک تهدید تلقی میکنند و به معنی استراتژی هژمونی ایران تلقی نموده و اصرار دارند که تحمل نخواهند کرد. اما چهار کشور عمان، إمارات، کویت و قطر نگرانیهای خود در استراتژی محمد بن سلمان فرمانده جوان و جدید نیروهای مسلح عربستان علیه ایران را دارند و بهمین دلیل هم حاضر به پذیرش دعوت ریاض برای قطع روابط دیپلماتیک با تهران نبودند.
حقیقت این است که ریاض دربرجسته کردن تهدید ایران دلیلهای خود را دارد. ریاض از تغییر استراتژی منطقه ای امریکا عصبانی است در حالی که ایران بیگناه است. امریکا از انرژی منطقه بی نیاز شده و خسارتهای تاریخی وحشتناکی بابت حملات نظامی به عراق و أفغانستان داده اند که تکرار نخواهند کرد.لذا امریکا میخواهد هزینه و خون را کشورهای متحدش بدهند ونه امریکا.
شورای همکاری خلیج فارس از تحولات أفغانستان بعد از سقوط طالبان خرسند نیست منتهی فراموش میکند که حمله به برجهای دوقلو ی نیویورک موجب حمله نظامی امریکا به افغانستان بود که ١٥ نفراز ١٩ نَفَری که این جنایت را مرتکب شدند، اهل سعودی بودند و حتی یک ایرانی هم دخیل نبود .
شورای همکاری خلیج فارس از حمله نظامی امریکا به عراق بعد از سقوط صدام ناراحت هستند اما فراموش کرده اند که انها از تجاوز نظامی ١٩٨٠ صدام به ایران حمایت کرد ند درحالیکه ایران تجاوز نظامی ١٩٩١صدام به کویت را محکوم کرد .امریکا صدام را نه بخاطر تجاوز به ایران بلکه بخاطر تجاوز صدام به کویت ساقط کرد و بعد از سقوط صدام هم تداوم سلطه اقلیت سنی بر اکثریت شیعه غیرممکن بود.
عربستان از سقوط مبارک و بن علی ناراحت است اما ایران نقشی در ایجاد بهار عربی و سقوط متحدین امریکا نداشت. شورای همکاری و ناتو به لیبی حمله نظامی کردند و یک کشور عربی را از حیّز انتفاع خارج کردند و ایران با این حمله موافق نبود.
شورای همکاری خلیج فارس از قدرت حزب الله لبنان عصبانی است منتهی فراموش کرده اند که پیدایش حزب الله بخاطر تجاوز اسراییل به لبنان است. در أوائل دهه 80 اسراییل تا بیروت را اشغال کرد ،لبنان را به خاک و خون کشید ، کشورهای عربی عاجز از نجات لبنان بودند و حزب الله با کمک ایران بوجود امد و تا امروز قدرت اصلی مقاومت در مقابل تجاوزات اسراییل بوده بطوریکه در غیاب حزب الله، لبنان عربی تا کنون یکی از ایالتهای اسراییل شده بود .
به هر صورت جهان عرب مشکلات ریشه ای دارد که به فساد و دیکتاتوری وبیکاری وفقر مربوط میشود که بابزرگ کردن تهدید ایران، این مشکلات حل نخواهد شد و منصفانه نیست که ایران بخاطر این مصیبتهای چند دهه گذشته حکام عرب سرزنش شود بلکه شرایط جهان عرب روزبروز پیچیده تَر خواهد شد. ضمنا همه درک میکنند که ریاض با مشکلات داخلی بزرگی روبروست که با بزرگ کردن تهدید ایران حل نخواهد شد.
اما نهایتا سیاست سرزنش متقابل شورای همکاری و ایران راه حل نیست. ضروری است ایران نگرانیهای کشورهای عضو شورای همکاری را درک کند و برای رفع ان اقدام کند. ایران همچنین باید درک کند که آلترناتیو حکومت آل سعود، حکومت آل وهاب در عربستان خواهد بود که برای منطقه فاجعه آمیز خواهد بود.
شورای همکاری خلیج فارس هم باید درک کنند که استراتژی جاری هفتگانه ریاض علیه ایران، تخم خصومت دائمی بین ایران و کشورهای عضوشورا خواهد کاشت.شورای همکاری نباید همه پلهای پشت سر راخراب کند بلکه سایر أعضاء باید برای مصالحه تهران و ریاض و شورای همکاری وارد عمل شوند. اتحاد با اسراییل نیز در درازمدت پاشنه آشیل آنها خواهد شد.
آمریکا دیر یازود از منطقه خواهد رفت و کشورهای حاشیه خلیج فارس باید خودشان بار امنیت را بدوش بکشند و این هم یک راه بیشتر ندارد و آن هم ایجاد یک سیستم همکاری و امنیت مشترک است.
کشورهای عضو شورا و ایران محکوم به همسایگی هستند و چه بهتر که همسایگانی دوست و همکار باشند تا دشمن. جنگ سنی و شیعه نه به نفع اسلام است ونه به نفع جهان اهل سنت ، نه جهان تشیع ، نه به نفع قدرتهای جهانی بلکه تنها برنده ان صهیونیسم خواهد بود.
من معتقدم ایران و کشورهای عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس باید هرچه سریعتر اقدام به تشکیل یک فورومی (نشست) برای گفتگو در مورد امنیت و همکاری مشترک تشکیل دهند شامل:
1-درک مشترک و همکاری در مورد معضلات،
2-کنترل تسلیحات، درگیریهای منطقه ای و تماسهای نظامی،
3-تقویت عدم اشاعه سلاحهای کشتار جمعی،
4-ایجاد منطقه عاری از سلاحهای کشتارجمعی،
5-نهایی کردن معاهده عدم تجاوز به خاک یکدیگر،تشکیل تیمهای مشترک همکاری در زمینه هایی همچون: امنیت،اقتصاد،فرهنگ،علم،محیط زیست و توسعه آن
چنین ابتکاری موجب خواهد شد که ایران و شورای همکاری و عراق وارد یک گفت و گوی صمیمانه به قصد نتیجه شوند و همه نگرانیهای متقابل را برطرف و وارد همکاریهای امنیتی و سیاسی و اقتصادی و فرهنگی شوند.
من اطمینان دارم که آغوش ایران برای این همکاری با شورای همکاری خلیج فارس باز است.
سیام**7261 ** 1336

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برنده جنگ شیعه و سنی صهیونیسم خواهد بود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات