بارزترین ویژگی قیام 15خرداد، اسلامی بودن آن است

به گزارش ایرنا، آیت الله سید احمد میرعمادی روز شنبه به مناسبت گرامیداشت قیام 15خرداد در حوزه کمالیه خرم آباد، با بیان اینکه این قیام باید زنده بماند، گفت: از مهم ترین ویژگی های این قیام بر قیام های دیگر ، اسلامی بودن آن و اجرای قوانین اسلامی است.
وی ادامه داد: رهبری امام خمینی(ره)، روحانیت و مراجع ، مردمی بودن این قیام، اخلاص و قاطعیت رهبری، بیگانه ستیزی و مخالفت با اصل سلطنت از دیگر ویژگی های قیام 15 خرداد است.
وی با بیان اینکه نقش آفرینی مردم در نهضت 15خرداد، باعث پیروزی این قیام شد گفت: این نهضت، مایه درس و عبرت بوده و در مقابل نفوذ و هجمه های دشمن، باید حفظ شود.
آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه قیام 15 خرداد به عنوان آغاز نهضت اسلامی در 22بهمن 57 به نتیجه رسید، گفت: در سده های اخیر نهضت ها و قیام های متعددی به رهبری روحانیت شکل گرفته، که برخی به نتیجه رسید و برخی ناکام مانده اند و برخی دیگر مانند نهضت امام خمینی(ره) در حال حاضر ادامه دارد.
وی با توجه به امتیاز دادن دولت قاجار به بیگانگان برای اداره کشور، گفت: قیام تنباکو در اوضاع آشفته سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در دوره قاجار، اتفاق افتاد که وجود اختلافات قومی،طایفه ای و فرقه ای، استبداد و خشونت دولت قاجار، فساد و بحران اقتصادی و چاپلوسی اطرافیان شاه، از عوامل آن بود.
امام جمعه خرم آباد ادامه داد: از عوامل قیام مشروطه در زمان قاجار، بی کفایتی و ناتوانی شاهان قاجار، فساد اقتصادی و اخلاقی حاکم در دربار، عقد قراردادهای استعماری متعدد و از سوی دیگر از بین رفتن صنایع داخلی و کشاورزی در ایران و پافشاری علماذبود.
وی گفت: از عمده ترین دلایل شکست نهضت مشروطه نفوذ بیگانگان بود.
نماینده ولی فقیه در لرستان اضافه کرد: عوامل قیام 15خرداد اسلام زدایی، روحانیت زدایی و تقدس زدایی به دستور آمریکا و انگلیس توسط پهلوی بوده که از مهم ترین آن وحدت و انسجام اجتماعی مذهب و اسلام است.
وی از دیگر مشکلات در دوره پهلوی را اصلاحات ارضی، انجمن های ایالتی و ولایتی و انقلاب سفید خواند و گفت: تحمیل کاپیتولاسیون، اوج وابستگی ایران به آمریکا بوده و زمینه را برای خشم امام خمینی(ره)، به پشتوانه مردم فراهم کرد.
آیت الله میرعمادی با بیان اینکه خام فروشی یکی از دردهای جامعه است، گفت: هرچقدر زمان می گذرد، مصرف گرایی در جامعه بیشتر شده و با صادر کردن مواد اولیه، صنایع وابسته را به کشور وارد می کنیم.
3210/6060

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بارزترین ویژگی قیام 15خرداد، اسلامی بودن آن است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات