لغو امتیاز هفت نشریه در کردستان و یادآوری چند نکته

به گزارش ایرنا، نهاد رسانه مانند هر نهاد اقتصادی و اجتماعی دیگر جهت تحقق اهداف و برنامه های تدوین شده، نیاز به برنامه ریزی، اشراف بر قانون های موجود ، استفاده از شیوه های علمی و کارآمد مدیریت دارد تا با حداقل هزینه ها، حداکثر کارایی را داشته باشد.
علاقه مندان به کار در این نهاد به ویژه افرادی که خواستار گرفتن مجوز هستند باید از قبل با قانون های موجود آشنا و برای شیوه و نحوه انتشار، برنامه ریزی لازم را انجام داده باشند.
تعطیلی این تعداد نشریه که بر اساس ماده 16 قانون مطبوعات تعطیل شده اند بیانگر این امر است که صاحبان امتیاز یا بعد از گرفتن مجوز نتوانسته اند آن را منتشر کنند و یا به صورت منظم نشریه منتشر نشده است.
بر اساس ماده 16 قانون مطبوعات 'صاحب امتیاز موظف است ظرف شش ماه پس از صدور پروانه، نشریه مربوطه را منتشر کند و در غیر این صورت با یک بار اخطار کتبی‌و دادن فرصت 15 روز دیگر در صورت عدم عذر موجه اعتبار پروانه از بین می‌رود، عدم انتشار منظم نشریه در یک سال نیز اگر بدون عذر موجه (‌به‌تشخیص هیأت نظارت) باشد، موجب لغو پروانه خواهد بود'
لغو امتیاز هفت نشریه در کردستان - که آمار بالایی است - برای مطبوعاتی ها باید به عنوان یک تجربه و درس در سرلوحه کارها قرار گیرد زیرا، نباید نشریه داری را به عنوان فقط امری تفننی و غیر حرفه ای در نظر گرفت.
خارج شدن این نشریات از گردونه نشر یا چرخه مجوز اگر چه سخت و ناخوشایند بود ولی قابل پیش بینی بود و گویای این واقعیت است که احتمال وقوع چنین رویداد هایی در استان هست زیرا تعدادی دیگر از نشریات نیز به صورت منظم منتشر نمی شوند که یا باید تلاش بیشتری انجام دهند و یا دوره انتشار را از هفته نامه به دو هفته نامه یا ماهنامه و یا از فصلنامه به دو فصلنامه و...تغییر دهند.
آنچه روی داده است و باید دوباره بر آن تاکید کرد آن است که اهمیت و نقش و کارکرد مطبوعات برای دست اندرکاران مشخص تر شود، هدف از انتشار و گرفتن مجوز، معلوم کردن طیف مخاطبان، مشکلات مدیریت نشریه و تغییرات مدیریتی در گستره های زمانی مختلف، به کار گرفتن شیوه های علمی و کارآمد مدیریت، توجه کردن به نیازهای واقعی مخاطبان و پیگیری سیاست مشخص در ارائه محتوا را باید مرور کرد.
اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی نیز باید در راستای تذکر و یادآوری موارد قانونی، تهیه و تنظیم استاندارهای فنی و حرفه‏ای مطبوعات و نظارت بر حفظ این استانداردها در مطبوعات داخلی که در شرح وظایف و ماموریت های این اداره کل وجود دارد بهتر و بیشتر اقدام کند.
فراهم آوردن زمینه‏های گسترش و توسعه فعالیت‏های مطبوعاتی در چارچوب قوانین و مقررات جاری، پشتیبانی و حمایت از مطبوعات کشور و دست‏اندرکاران مطبوعاتی در زمینه‏های حقوقی، مادی، معنوی، فرهنگی، اجتماعی و آموزش حرفه‏ای از دیگر مواردی است که اداره کل مطبوعات داخلی – که در شرح وظایفش آمده است- برای تحقق آنها باید بیشتر تلاش کند.
ارزیابی عملکرد مطبوعات باید در راس امور این اداره کل باشد و با برگزاری کارگاه های آسیب شناسی مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه‏های خبری الکترونیکی داخلی و ارایه گزارش‏های دوره‏ای مورد نیاز، راه را بر انتشار مستمر فراهم تر کند.
اگر چه دست اندرکاران و فعالان امر باید علاج واقعه را قبل از وقوع انجام می دادند و این متن مرهمی بر زخم نیست؛ ولی قبلا نیز در یادداشت هایی اعلام کرده بودم که مطبوعات در استان مانند یک شغل و فن و صنعت به آن نگریسته نمی شود و تا چنین دیدگاهی باشد مطبوعات ما نیز کم رونق و در آستانه تعطیلی اقتصادی، سیاسی و یا صنفی قرار خواهند گرفت.
1904/7249
یاداشت از ابراهیم محمد حسینی

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «لغو امتیاز هفت نشریه در کردستان و یادآوری چند نکته» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات