ژاپن به کشورهای جنوب شرق آسیا برای افزایش توانایی دفاعی مقابل چین کمک می کند

به گزارش ایرنا، 'ژن ناکاتانی' وزیر دفاع ژاپن که در نشست امنیتی 'شانگریلا' سنگاپور که بزرگترین نشست امنیتی آسیا محسوب می شود سخن می گفت، بدون نام بردن صریح از چین، تصریح کرد 'ما شاهد احیای سریع زمین و ساخت ساختمان و پایگاه برای مقاصد نظامی در دریای جنوبی چین هستیم'.
وی گفت که هیچ کشوری نمی تواند از این موضوع خارج بماند.
ژاپن در حال توسعه مناسبات نظامی خود با فیلیپین و ویتنام دو عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا است که با چین بر سر مالکیت بخش هایی از دریای جنوبی چین اختلاف دارند. برونئی و مالزی نیز با پکن در خصوص این پهنه آبی اختلاف دارند، اما نوع برخورد این دو کشور با این موضوع با دیدگاه های فیلیپین و ویتنام متفاوت است.
ژاپن طی چند ماه گذشته تلاش کرده است مناسبات نظامی نزدیکی با فیلیپین در مقابل چین برقرار کند و نخستین زیردریایی و دو ناوشکن ژاپنی فروردین ماه امسال پس از 15 سال وارد آبهای فیلیپین شدند و در یک پایگاه سابق نیروی دریایی آمریکا در این کشور جنوب شرق آسیا پهلو گرفتند.
ژاپن و فیلیپین اسفند ماه سال گذشته نیز با امضای توافقنامه ای، انتقال تجهیزات و فناوری ها را مورد موافقت قرار دادند که براساس آن ژاپن می تواند سلاح ها و سایر تجهیزات خود را بدون کمک از گروه سومی در اختیار فیلیپین قرار دهد.
توکیو نگران است که چین با کنترل یک آبراه در دریای جنوبی که از طریق آن سالانه حدود 5 هزار میلیارد دلار تجارت جهانی جابجا می شود، امنیت ملی ژاپن را تهدید کند.
پکن تاکید دارد بسیاری از پهنه آبی دریای جنوبی که منطقه ای غنی از انرژی با صدها صخره دریایی و جزایر کوچک پراکنده است متعلق به این کشور بوده و حق ساخت 'تجهیزات دفاعی' در این قلمرو را دارد.
به نوشته تارنمای شبکه سنگاپوری خبر آسیا، وزیر دفاع ژاپن گفت که به فیلیپین و دیگر کشورهای جنوب شرقی آسیا برای مقابله با توسعه طلبی چین با انجام رزمایش های مشترک و در اختیار قراردادن تجهیزات جدید کمک خواهد کرد.
وی گفت من فکر می کنم بهبود توانایی کشورهای منطقه با آموزش مشترک و افزایش ظرفیت آن ها و ارائه تجهیزات دفاعی و همکاری ها در بخش فناوری مهم خواهد بود.
ژاپن را می توان پس از آمریکا، دومین کشوری دانست که مناسبات سیاسی و نظامی خود را با فیلیپین و ویتنام افزایش داده و در تلاش است ضمن استفاده از تنش های موجود جهت تامین منافع اقتصادی حاصل از فروش تجهیزات نظامی، مخالفان سیاست های پکن در دریای جنوبی را تقویت کند.
ژاپن نیز اختلافات تاریخی و دیرینه ای با چین دارد و تلاش می کند در این جبهه بندی دوستانی از جنوب شرق آسیا بیابد.
آساق**1611

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ژاپن به کشورهای جنوب شرق آسیا برای افزایش توانایی دفاعی مقابل چین کمک می کند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات