تحقق رویای 52 ساله؛ صعود مقتدرانه والیبال ایران به المپیک

ایران (3) لهستان(1)  25 بر 20 / 25 بر 18 / 20 بر 25 / 34 بر 32
تیم ملی والیبال ایران بعد از نیم قرن ، قاطعانه به المپیک 2016 ریودوژانیرو صعود کرد. در حالیکه صعود والیبالیست های باانگیزه و قدرتمند کشورمان با نتایج رقم خورده، بیش از98درصد قطعی شده بود، اما شاگردان لوزانو کار را به اما و اگرها محول نکردند و در مصاف با لهستان ، نخستین تیمی که صعودش را از این مسابقات قطعی کرده بود، به پیروزی رسیده و بلیت سفر به برزیل را به نام خود ثبت کردند. ست چهارم این مسابقه به اندازه انتظار طولانی ایرانی ها برای رسیدن به المپیک طول کشید اما سرانجام در امتیاز 34 این رویا به واقعیت پیوست. حالا کاروان ورزش ایران در ریو، در یک رشته تیمی نیز سهمیه دارد.
ست نخست* چهار امتیاز پیاپی با دفاع عالی روی تور موجب شد ایران وقت اول فنی را به سود خود پایان دهد.* تیم ایران وقت دوم فنی را نیز به قاطعیت به سود خود خاتمه داد. در حالیکه لهستانی ها در امتیاز 10، دو امتیاز از ایران پیش افتاده بودند اما در نهایت در امتیاز 16 - 12 شاگردان لوزانو برنده بودند.* شاگردان لوزانو با تداوم تسلط خود بر بازی و تمرکز روی دفاع روی تور، حریف قدرتمند اروپایی را در ست نخست شکست دادند.ست دوم* والیبالیست های پرانگیزه ایران با برنری در وقت نخست فنی تا اینجای کار اجازه ندادند حتی یک وقت فنی به لهستانی ها برسد.* پنجمین وقت فنی پیاپی به سود شاگردان سختکوش لوزانو به دست آمد. امتیاز های شیرین ناشی از سرویس های فنی معروف به این موضوع کمک کرد.* سرویس های بی نقص فرهاد قائمی و امتیازات پیاپی این بازیکن گنبدی باعث شد تا اختلاف هشت امتیازی در پایان این ست رقم بخورد و ایران دومین ست بازی را هم به سود خود رقم بزند.ست سوم* در حلی که لهستانی ها بالاخره خود را به فتح یک تایم فنی نزدیک کرده بودند، اما سرویس های میلاد عبادی پور ورق را برگرداند  و هفتمین وقت فنی نیز به سود بچه های خوب ایران رقم خورد.* سرانجام لهستانی ها موفق شدند یک وقت فنی را از ایران بگیرند و در امتیاز 16 - 15 به برتری برسند. در این وقت فنی، سرویس های خوب بازیکنان جوان لهستان کار را برای شاگردان لوزانو دشوار کرده بود.* لهستانی ها در حالی که تا امتیاز 20 شانه به شانه ایران پیش می آمدند اما با ورود کورک نامدار، وزنه بازی به سود حریف اروپایی سنگینی کرد و بالاخره یک ست به نام لهستان شد.ست چهارم* شروع قدرتمند بازیکنان ایران در این ست و امتیازات ناشی از سرویس های دقیق و هدفمند موجب شد تا اختلاف سه - چهار امتیازی حفظ شود و وقت فنی اول به سود ایران ثبت شود.*وقت استراحت فنی دوم در ست چهارم با اختلاف سه امتیازی در امتیاز ها به سود ایران شد تا تنها یک گام تا شکست لهستان باقی بماند.* اختلاف سه امتیازی باعث شد کمتر کسی تصور کند که برد ایران تا این حد طول بکشد اما لهستان با اشتباهات متوالی شاگردان لوزانو در توپ گیری بازی را در امتیاز 20 به تساوی کشاندند تا از این جا به بعد دو تیم گام به گام تا پایان مسابقه پیش بروند تا جایی که ایران برای رقم زدن پیروزی تا امتیاز 34 صبر کرد و سرانجام با پشتکار کم سابقه به المپیک رسید.
جدول رده بندی والیبال انتخابی المپیک بعد از بازی ایران - لهستان
ایران 3 - لهستان 1 / تحقق رویای 52 ساله؛ صعود مقتدارنه والیبال ایران به المپیک

تیم ملی والیبال ایران از ساعت 11 در ششمین دیدار خود از مسابقات انتخابی المپیک به مصاف لهستانی رفت که آنها نیز حضورشان را در ریو قطعی کرده بودند.
به گزارش تابناک ورزشی، شاگردان آنتیگا که در جام جهانی ژاپن تا مرز قهرمانی و کسب سهمیه المپیک پیش رفته بودند با شکست در روز آخر مقابل ایتالیا هم جواز حضور در ریو را از دست دادند هم قهرمانی جام جهانی را تا سرنوشت المپیکی شدن آنها به این مسابقات موکول شود.
روز پنجشنبه لهستان حضورش در ریو را در پنجمین بازی بدون شکست مسجل کرد تا دو بازی پایانی آنها تشریفاتی باشد.
در سوی دیگر اما و اگرهایی که روی کاغذ برای قطعی شدن صعود ایران باقی مانده بود، که با درخشش بلندقامتان ایران در این مسابقه پایان یافت تا دیگر هیچ شانسی برای رقبا باقی نماند.
چند نکته خواندنی از تیم ملی والیبال لهستان:
* لهستان هشت مدال از رقابت های المپیک و جهان دارد و یکی از پر افتخار ترین تیم های والیبال جهان محسوب می شود.* سه طلا، سه نقره و دو برنز مسابقات جهانی و مدال طلای المپیک 1976 از مهمترین افتخارات این تیم است.* لهستان جایگاه دوم رده بندی جهانی والیبال را به خود اختصاص داده است. * رائول لوزانو، سرمربی آرژانتینی تیم ملی والیبال ایران از سال ٢٠٠٥ سرمربیگری این تیم را برعهده داشت.
* لهستان که سه دوره پیاپی است به مقام پنجم المپیک می رسد، جمعا هشت دوره حضور در این بازی ها را تجربه کرده که عبارتند از: 1968 مقام پنجم، 1972 رده نهم، 1976 مقام اول، 1980 مقام چهارم، 1996 رده یازدهم، 2004 مقام پنجم، 2008 مقام پنجم و 2012 مقام پنجم.
* این تیم در جام جهانی و در حالیکه تا روز پایانی به عنوان یکی از دو تیم برتر مسابقات صعودش به المپیک قطعی نشان داده می شد، ناباورانه مقابل ایتالیا شکست را پذیرفت تا تلخ ترین مدال برنز جهان را کسب کند. مدالی که بر گردن آویختنش نشانی از المپیکی شدن نداشت.
* این تیم مجددا در انتخابی المپیک قاره اروپا بخت خود را آزمود که با شکست در دیدار نیمه نهایی مقابل فرانسه از صعود به فینال و امکان قهرمانی و تصاحب بلیت ریو 2016 دور ماند. ولی موفق شد در دیدار رده بندی آلمان را مغلوب کند تا به عنوان تیم سوم اروپا قادر باشد که یک بار دیگر شانس المپیکی شدن خود را بیازماید.
* بارتوش کورک، میکا، کوبیاک،  نُواکوفسکی، بی یِنی یِک، دِژیسکا، بوشِک و سایر ستارگان لهستان (غیر از کوبیاک؛ که در ترکیه است) در لیگ داخلی این کشور توپ می زنند.
جدول رده بندی مسابقات انتخابی والیبال المپیک قبل از بازی ایران - لهستانایران 3 - لهستان 1 / تحقق رویای 52 ساله؛ صعود مقتدارنه والیبال ایران به المپیک
* ایران و لهستان تاکنون سیزده بازی رسمی مقابل یکدیگر برگزار کرده اند که سهم ایران چهار پیروزی؛ و سهم حریفش؛ 9 برد بوده است. تاریخچه دیدارهای رسمی والیبال ایران با لهستان :1998 (قهرمانی جهان): ایران (صفر) – لهستان (3)2009 (قهرمانان قاره ها): ایران (1) – لهستان (3)2011 (جام جهانی): ایران (3) – لهستان (2)2014 (لیگ جهانی): ایران (3) – لهستان (1)2014 (لیگ جهانی): ایران (3) – لهستان (0)2014 (لیگ جهانی): ایران (صفر) – لهستان (3)2014 (لیگ جهانی): ایران (1) – لهستان (3)2014 (قهرمانی جهان): ایران (2) – لهستان (3)2015 (لیگ جهانی): ایران (1) – لهستان (3)2015 (لیگ جهانی): ایران (2) – لهستان (3)2015 (لیگ جهانی): ایران (3) – لهستان (2)2015 (لیگ جهانی): ایران (1) – لهستان (3)2015 (جام جهانی): ایران (2) – لهستان (3)

[ منبع این خبر سایت تابناک-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تحقق رویای 52 ساله؛ صعود مقتدرانه والیبال ایران به المپیک» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات