دو کشوری که بازی اوپک را بهم زدند

چرا اوپک در نشست پنج شنبه نتوانست برای کاهش تولید به تصمیم برسد؟ این سئوالی است که بسیاری از تحلیل گران بازار نفت طی دو روز گذشته بارها و بارها مطرح کرده و به بررسی آن پرداخته اند. خبرآنلاین: چرا اوپک در نشست پنج شنبه نتوانست برای کاهش تولید به تصمیم برسد؟ این سئوالی است که بسیاری از تحلیل گران بازار نفت طی دو روز گذشته بارها و بارها مطرح کرده و به بررسی آن پرداخته اند.

اگرچه تصمیم اوپک برای ادامه روند فعلی تولید،تنها یک درصد از قیمت نفت را کاهش داد،اما در شرایط کنونی دو دسته تحلیل برای آینده بازار نفت قابل بررسی است؛گروهی که می گویند نفت در کانال 50 دلاری تا پایان سال جاری میلادی باقی می ماند و گروهی که امیدوارند بازار نفت رو به بهبود بگذارد.

جالب اینکه هیچ کدام از دو گروه تحلیل گر بازار نفت، اعتقادی به کاهش بهای نفت ندارند.چه آنکه نشانه های بازار از رشد قیمت ها در نیمه دوم 2016  خبر می دهد.

ایران و عربستان بازی را بهم زدند

اویل پرایس در تحلیلی نوشت:دو کشور ایران و عربستان موجب شدند که نشست 169 اوپک درباره تثبیت تولید نفت به نتیجه نرسد،حال آنکه برخی اعضا معتقد بودند اگر اوپک سطح تولید را حفظ کند،قیمت ها با سرعت بیشتری بالا می رود.اما بیژن زنگنه وزیر نفت در این نشست گفته بود که ایران با محدودیت تولید موافق نیست به این دلیل که هنوز به تولید 4 میلیون بشکه در روز مربوط به پیش از اجرای تحریم های بین المللی نرسیده است.تولید نفت ایران در حال حاضر 3.8 میلیون بشکه در روز است و به همین دلیل زنگنه با تصمیم به تثبیت قیمت ها موافقت نکرد.همتای تازه نفت عربستانی او که به تازگی جایگزین علی النعیمی شده نیز،موضعی شبیه ایران گرفت.

خالد الفالح بعد از این نشست به بلومبرگ گفته بود که قیمت نفت به زیر 50 دلار بازنخواهد گشت زیرا نشانه های بسیاری در بازار نفت وجود دارد که نشان می دهد تقاضا برای نفت در نیمه دوم 2016 افزایش خواهد یافت. او این نشانه ها را کاهش تولید نفت شیل آمریکا و کاهش ذخیره سازی نفت این کشور طی شش ماه گذشته عنوان کرده بود.اتفاقی که سبب شده تا بازار نفت برای کمبود تقاضا کمی بترسد و قیمت ها بهبود یابد.البته در کنار این تحلیل رشد اقتصادی چین و هند در ماههای آینده دلیل دیگری است که البته خالد الفالح در این گفت وگو بدان اشاره نکرده،اما بسیاری از تحلیل گران بین المللی معتقدند که تقاضای نفت از سوی این دو کشور در ماههای آینده افزایش خواهد یافت و این موضوع سبب می شود که بازار نفت بازهم با عدم توازن در عرضه و تقاضا این بار به نفع تقاضا روبرو شود.

وزیر نفت عربستان البته به بلومبرگ گفته بود که کاهش سرمایه گذاری در نفت شیل دلیل دیگری است که می توان امیدوار بود قیمت نفت را افزایش می دهد.یکی از دلایلی که عربستان سعودی بر افزایش تولید نفت خود پافشاری کرده،رقابت تنگاتنگ با تولید کننده های نفت شیل آمریکا بوده،سیاستی که آمریکایی ها به دنبال افزایش قیمت نفت در پیش گرفتند.اما وقتی عرضه نفت در بازار جهانی افزایش یافت و قیمت ها به شدت پایین آمد،دیگر تولید نفت شیل که بسیار گران تر از نفت های دیگر تمام می شود،برای تولیدکننده های آمریکایی صرف نکرد،لذا تولید خود را به دلیل هزینه های بالا کاهش دادند.

قیمت ها؛بالا یا پایین؟

خالد الفالح به شدت امیدوار است که قیمت ها به گذشته برنمی گردد.او به بلومبرگ گفته است که من فکر می کنم باید به قیمت های بالاتر از 50 دلار در هر بشکه فکر کنیم؛شاید 100 دلار یا 110 دلار در هر بشکه.الفالح گفته است که عربستان در حال سرمایه گذاری برای این نوع قیمت نفت است و شاید به گفته او در ماههای آینده قیمت نفت بین نفت 50  تا 100 دلاری عددی را پیدا کند و در آن نقطه بایستد.

این تنها تحلیل خوشبینانه از بازار نفت نیست.نشانه های دیگری هم در وجود دارد که همگی تاکید می کنند که قیمت نفت رو به بهبود می گذارد.با این حال تحلیل کننده هایی هم هستند که می گویند،خوشبینی چندان نتیجه ندارد.چرا که 13 عضو اوپک که 40 درصد نفت بازار جهانی را تامین می کنند،اگر با همین سرعت جلو بروند،مانع از افزایش قیمت ها می شوند.زیرا رقبای غیر اوپکی مثل روسیه و کانادا نیز به همان قدرت در حال تولید نفت هستند.

اینکه بازار در چه نقطه ای می ایستد و به کدام قیمت را برای ماههای آینده  خوش آمد می گوید، باید برای نتیجه تحلیل ها منتظر ماند.

[ منبع این خبر سایت برترین ها-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دو کشوری که بازی اوپک را بهم زدند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات