تدابیر شدید امنیتی در سالگرد جنبش دانشجویی در پایتخت چین

به گزارش خبرنگار ایرنا، حضور ماموران امنیتی و پلیس چین در روز شنبه در اطراف میدان «تیان آنمن» بزرگترین میدان جهان که محل شکل گیری این جنبش در قلب پایتخت چین می باشد، کاملا محسوس است.
این در شرایطی است که گشت های خیابانی در شهر پکن که 23 میلیون نفر جمعیت دارد، نسبت به روزها و هفته های اخیر بسیار چشمگیر است و در یک هفته گذشته بارها بالگردهایی بر فراز شهر به پرواز درآمده اند.
این تدابیر امنیتی در شرایطی اعمال می شود که آمریکا به شدت چین را در این زمینه تحت فشار گذاشته و وزارت امور خارجه آن کشور اعلام کرده است که دنیا نباید این جنبش دانشجویی را از یاد ببرد.
روزنامه «ساوت چاینا» از هنگ کنگ نیز امروز شنبه در گزارشی نوشت: بر اساس برخی گزارش ها در جریان سرکوب آن جنبش توسط ارتش چین در همان سال نزدیک به یکهزار نفر کشته شده اند.
تارنمای «ژاپن تودی» نیز می نویسد که سخن گفتن آزادانه از این جنبش در چین هنوز یک تابو محسوب می شود و مردم فاقد آزادی بیان در این زمینه هستند.
گزارش می افزاید: این موضوع در چین از حساسیت بالایی برخوردار است و برگزاری هرگونه مراسمی در این ارتباط چه به شکل خصوصی و چه به شکل عمومی ممنوع است.
دولت جدیدی که در تایوان قدرت را در دست گرفته است نیز از چین خواسته است تا واقعیت این جنبش را درک کرده و با آن کنار بیاید و آن را مصداقی از دمکراسی بداند.
«ژاپن تودی» می نویسد: با گذشت سالها از آن زمان هنوز خانواده های سرمداران این جنبش تحت نظر هستند و بعضی نیز در حصر بسر می برند.
گزارش این نشریه حاکی است که چندین نفر در یک هفته گذشته در شرایطی که لباس های مخصوصی به تن داشتند و در اطراف میدان تیان آنمن اجتماع کرده بودند،‌ دستگیر شده اند.
در واشنگتن وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای از دولت چین خواسته است به آزادی های اساسی مردم و حق دمکراسی احترام بگذارد.
در همین حال از هنگ کنگ خبر می رسد که امشب بسیاری از هنگ کنگی های حامی دمکراسی به طرفداری از این جنبش و در گرامیداشت این سالگرد، در چهار منطقه از جمله دو دانشگاه چین و هنگ کنگ در این منطقه تجمع کرده و به یاد قربانیان آن حادثه شمع روشن خواهند کرد.
«ساوت چاینا» پیش بینی کرده است که هزاران نفر در مراسم شنبه شب در هنگ کنگ شرکت کنند و برخی از رسانه های منطقه شمار تجمع کنندگان را تا 100 هزار نفر پیش بینی کرده اند.
دولت چین هنوز به بیانیه آمریکا و اظهارات شورای امور چین در دولت تایوان در خصوص این جنبش واکنشی نشان نداده است.
چین هر سال از دولت های غربی بخصوص آمریکا می خواهد که به بهانه حمایت از دمکراسی و این جنبش در امور داخلی پکن مداخله نکند.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تدابیر شدید امنیتی در سالگرد جنبش دانشجویی در پایتخت چین» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات