تپه ساسانی شهرری پس از طوفان + تصاویر


وقوع طوفان روز چهارشنبه در ساعت هشت شب، پوشش داربستی «آتشکده ری» (تپه میل) شهر ری را از جا کند.
مهدی معمارزاده، کارشناس ناظر میراث فرهنگی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا گفت، خوشبختانه کمترین آسیب متوجه گچ‌بری‌های فاخر این بنای دوره ساسانی شد، اما نبودِ پوشش محافظ، این اثر ملی را در برابر بارندگی بی‌دفاع کرد.
او تاکید کرد: ضرورت دارد معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی کشور بودجه‌ای اضطراری را برای نجات‌بخشی این بنا اختصاص دهد.
وی علت این اتفاق را ضعف سازه و عدم طراحی مناسب آن دانست و اضافه کرد: با توجه به سخنرانی اخیر آقای حناچی، معاون وزارت راه و شهرسازی، برگزاری مسابقه‌ای با ‌عنوان «طراحی سازه‌های حفاظتی» برای طراحی پوشش این اثر می‌تواند تحولی در این زمینه (پوشش برای محوطه‌های تاریخی) در سطح کشور ایجاد کند.
در تماس‌های مکرر خبرنگار ایسنا با رجبعلی خسروآبادی، مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران و امیرمصیب رحیم‌زاده، مدیر اداره میراث فرهنگی شهر ری هنوز موفق به صحبت با آن‌ها برای اعلام میزان آسیب‌های وارد شده به این محوطه ساسانی نشده است.تپه میل پس از طوفان 12 خرداد
به گزارش ایسنا، تپه میل که به آن، آتشکده بهرام و آتشکده ری نیز می‌گویند، در حدود ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی شهر ری به سوی ورامین بر بلندای تپه‌ای پهناور در روستای «قلعه‌نو - چال طرخان» قرار دارد. بخشی از بنای آتشکده ری در زمان حمله اسکندر به ایران خراب شد و تنها قسمتی از بنای چهارطاقی و زیبای این آتشکده به صورت دو میل باقی‌ماند.
بیشتر قسمت‌های غربی بنا از میان رفته، در بخش زیرین مجموعه یک راهروی کم پهنا وجود دارد که سراسر طول بنا را طی می‌کند. بقایای معماری تپه معماری میل دارای ساختاری، متشکل از گل، خشت، لاشه سنگ، گچ و از نظر دیرینگی متعلق به دوره ساسانیان (حدود ۱۸۰۰ سال پیش) است و به آتشکده بهرام گور نیز معروف است.
نخستین بار در سال ۱۹۱۳میلادی «ژاک دومورگان» فرانسوی این آتشکده و سازه‌های پیرامون آن را مرمت کرد. این بنا در سال ۱۹۳۳توسط باستان‌شناس آمریکایی به نام اریک اشمیت مورد کاوش و حفاری قرار گرفت.
انتهای پیامتپه میل پس از طوفان 12 خرداد


تپه میل پس از طوفان 12 خرداد


تپه میل پس از طوفان 12 خرداد


تپه میل پس از طوفان 12 خرداد


تپه میل پس از طوفان 12 خرداد


تپه میل پس از طوفان 12 خرداد


تپه میل پس از طوفان 12 خرداد


تپه میل پس از طوفان 12 خرداد


[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تپه ساسانی شهرری پس از طوفان + تصاویر» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات