جلسه اضطراری بررسی وضعیت خشکسالی در بشرویه تشکیل شد

به گزارش خبرنگار مهر، فرماندار شهرستان بشرویه در جلسه بررسی وضعیت خشکسالی شهرستان که با حضور امیرحسنخانی نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، بیان کرد: اقتصاد شهرستان بشرویه برپایه کشاورزی و دامداری است و ۸۵ درصد اشتغال مردم را تشکیل می‌دهد.

علی باقری بااشاره به اینکه بشرویه فعالیت قابل توجهی در حوزه صنعتی ندارد، گفت: لذا بایستی در بخش خشکسالی تدابیر لازم اندیشیده شود تا بیش از این اقتصاد و کشاورزی بشرویه متضرر نشود.

وی به خشک شدن قنوات، چاه‌ها و فرونشست زمین در بشرویه اشاره کرد: این اتفاقات همه نشان دهنده زلزله خاموش خشکسالی در بشرویه است.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه مسئولان شهرستان با همدلی و همزبانی و وحدت جهت توسعه، عمران و آبادی شهر تلاش می‌کنند، گفت: امید است در راستای رفع مشکلات خشکسالی با این وحدت و همدلی بتوانیم به خوبی اقدام کنیم.

برگزاری همایش خشکسالی و بازتاب گسترده در بشرویه

فرماندار بشرویه تاکید کرد: همایشی با عنوان خشکسالی و بازتاب گسترده با حضور مسئولان حوزه طبس، فردوس و سرایان به محوریت بشرویه به زودی در شهرستان برگزار خواهد شد.

امیرحسنخانی نماینده مردم شهرستان های طبس، فردوس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه بیان کرد: مجلس جدید از هشتم خرداد کار خود را آغاز کرده است.

وی با اشاره به بحران خشکسالی در بشرویه گفت: در این شرایط بحرانی باتوجه به اینکه ۸ هزار و ۵۰۰ نفر دامدار و کشاورز داریم باید هرچه سریع‌تر برای بهبود شرایط اقدام شود.

 امیرحسنخانی اظهار داشت: متاسفانه دامداران جهت فروش دام های خود اقدام می‌کنند که این امر به معنای از بین رفتن سرمایه و دارایی شهرستان است.

وی افزود: بایستی در این شرایط بطور مثال حداقل جهاد کشاورزی نیاز خوراک دامداران در یک ماه را تامین نمایند تا دامداران حداقل فرصت فکر در خصوص فروش دام خود را داشته باشند.

وی افزود: در این شرایط بحرانی بایستی دید مدیریت اجرایی شهرستان در این خصوص چگونه می‌خواهد اقدام کند.

امیرحسنخانی اظهار داشت: در این وضعیت بحرانی بانک‌ها نیز بایستی تعاملات بیشتری با کشاورزان و دامداران داشته باشند.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: متاسفانه علی رغم مشکل بیکاری در منطقه هم اکنون با وجود خشکسالی دامداران و کشاورزان نیز اقتصاد و اشتغال خود را از دست می‌دهند.

دولت و خیران برای مشکلات خشکسالی بشرویه وارد میدان شوند

وی تاکید کرد: مدیران نباید در این بحران آسایش داشته باشند و با برنامه ریزی دقیق در راستای حل این مشکل اقدام کنند و بدانیم که حل این امر گامی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

امیرحسنخانی اظهار داشت: نه تنها در استان بلکه در سطح کشور نیز بایستی بشرویه به طور ویژه ای دیده شود.

وی افزود: برای بهبود وضعیت خشکسالی، نه تنها کمک دولتی بلکه بایستی کمک خیرین و مردم نیز جذب شود.

امیرحسنخانی اظهار داشت: منابع قرض الحسنه بانک های شهرستان بایستی شناسایی و برای پرداخت به کشاورزان و دامداران از این طریق نیز اقدام شود.

نماینده مردم در مجلس گفت: اقدامات لازم برای خرید و پلمب چاه هایی که برداشت بیش از حد دارند صورت گیرد.

حسین سرچاهی مدیرجهاد کشاورزی شهرستان بشرویه نیز در این جلسه خواستار جذب اعتبار در بحث انتقال آب و لوله گذاری، آبرسانی سیار به مزارع زعفران، بخشودگی سود و تمدید وام کشاورزان و دامداران، حذف مالیات تشکل های کشاورزی و... شد.

رفیعی رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بشرویه نیز خسارات وارده به حوزه منابع طبیعی شهرستان را ۴۹ میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: ۹۵ درصد عرصه های منابع طبیعی شهرستان درگیر خشکسالی است.

وی از کاهش ۱۵ درصدی برداشت آنغوزه در این شهرستان خبر داد و بیان کرد: این موجب مهاجرت بهره برداران این گیاه دارویی شده است.

وضعیت بحرانی شهرستان بشرویه

علی قلیان اول رئیس شورای اسلامی شهرستان بشرویه در این جلسه با اشاره به تاثیرهای منفی شدید خشکسالی گفت: در این حوزه، بشرویه به دلیل خشکسالی هفت ساله و کمبود بارندگی امسال وضعیت بحرانی دارد.

وی افزود: ما نگاه ویژه مدیران اجرایی در این شهرستان را نمی‌خواهیم بلکه خواهان حداقل داشتن نگاه عادی به این شهرستان هستیم چرا که متاسفانه تاکنون استاندار تنها یکبار آن هم برای افتتاح طرح به شهرستان عزیمت کرده‌اند.

قلیان تاکید کرد: صداوسیما، رادیو و تلویزیون به عنوان رسانه ملی بایستی بیش از پیش در نشان دادن این بحران خشکسالی تلاش نمایند و حداقل شاهد پخش این بحران در شبکه های یک، دو یا سه سیما باشیم.

 شورای مدیریت بحران استان در بشرویه تشکیل شود

رئیس شورای اسلامی بشرویه خواستار برگزاری حداقل یک مرتبه شورای مدیریت بحران استان در شهرستان بشرویه شد.

وی گفت: در پنج استان مجاور شهرستان ابرها بارور شدند و بایستی بررسی شود چرا که ممکن است این امر نیز بر بارندگی شهرستان تاثیرگذار بوده است.

حجت الاسلام علی اکبر حدادیان امام جمعه موقت شهرستان بشرویه نیز در این جلسه گفت: برگزاری این جلسه در روز تعطیل با حضور نماینده مجلس و مدیران شهرستان نشان از اهمیت موضوع دارد.

وی افزود: بسیار خرسندیم که مسئولان برای رفع مشکلات مردم، دامداران و کشاورزان در بحران خشکسالی در روز تعطیل با دغدغه رفع مشکل جلسه تشکیل دادند و در نزد خداوند نیز پاداش فراوان دارد.

وی با بیان اینکه برای رفع مشکلات اجتماعی و فردی به دو عامل مادی و معنوی نیازمندیم، گفت: بایستی دعا و نیایش را برای نزول باران فراموش نکنیم.

بارور کردن ابرها، در نظر گرفتن دارو و مکمل و خوراک برای دام‌ها، پیگیری از اوقاف برای اجرای تعهدات خود در چاه‌ها و قنوات موقوفه و... از جمله مسائلی بود که امیرحسنخانی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی قول پیگیری آن را در این جلسه داد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جلسه اضطراری بررسی وضعیت خشکسالی در بشرویه تشکیل شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات