تفاوت محاسبات کوانتومی و محاسبات معمولی -آکا

سایت علمی ، اخبار علمی آکااخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی

آکاایران: به نظر می رسد هر چه کامپیوترها کوچکتر شوند قدرتمند تر می شوند. گوشی های تلفن همراه امروزی تواناتر از کامپیوترهای نظامی ۵۰ سال پیش، با سایزی به اندازه یک اتاق هستند. با وجود این دست آوردهای فوق العاده هنوز هم  چندین مشکل بسیار پیچیده برای دست یافتن به قویترین کامپیوترهای دنیا  وجود دارد که هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانیم از پس حل آنها بربیاییم. یکی از مشکلات مربوط به واحدهای اصلی حافظه کامپیوتر است که ترانزیستور نامیده می شوند. این ترانزیستورها اکنون به نقطه ای رسیده اند که بزودی سایزشان  به کوچکی اتم های منفرد خواهد بود پس اگر کامپیوترهایی کوچک تر و قدرتمند از کامپیوترهای امروزی می خواهیم لازم است محاسباتمان را به روش اساسا متفاوتی انجام دهیم. وارد شدن به قلمرو اتم ها،احتمالات جدیدی به شکل محاسبات کوانتومی را مطرح می کند، که دارای پردازنده هایی هستند که ملیون ها بار سریعتر از پردازنده های  مورد استفاده امروزی کار می کنند. عالی به نظر می رسد نه؟ اما مشکل این است که محاسبات کوانتومی بسیار پیچیده تر از محاسبات مرسوم است. در محاسبات کوانتومی وارد دنیای فیزیک کوانتوم می شویم در این دنیا دیگر قوانین روزانه محسوس فیزیک روزمره به کار نمی رود. محاسبات کوانتومی چیست و چطور کار می کند؟ اجازه دهید دقیق تر به موضوع نگاه کنیم.


,اخبار, اخبار ایران, آخرین اخبار,[categoriy]

تفاوت محاسبات کوانتومی و محاسبات معمولی

تفاوت محاسبات کوانتومی و محاسبات معمولی -آکااخبار, اخبار ایران, آخرین اخبار, اخبار روز, علوم و فن آوری, سلامتی و بهداشت, سبک زندگی, گردشگری, ویدئو, آموزشی و سرگرمی

آکاایران: تفاوت محاسبات کوانتومی و محاسبات معمولی

به گزارش آکاایران: محاسبات کوانتومیمحاسبات معمولی چیست؟

شاید کامپیوتر را وسیله کوچکی می بینید که روی زانوی شما قرار می گیرد و به شما اجازه فرستادن ایمیل ها، خرید آنلاین، چت با دوستان یا خرید انلاین می دهد اما کامپیوتر بسیار پیچیده تر و ساده تر از وسیله مورد تصور شماست. پیچیده تر از وسیله مورد تصور شماست چون کامپیوتر ماشین یپیچیده با هدفی عمومی است شما می توانید کامپیوتر را به انجام هر کاری که دوست دارید مجبور کنید. کامپیوتر ساده تر از وسیله مورد تصور شماست چون در درون کامپیوتر  کمی پیچیده تر از  یک ماشین حساب پایه است که از مجموعه ای از دستور العمل های از پیش تعیین شده به نام برنامه پیروی می کند.کامپیوترهای معمولی از دو حقه برای انجام کارها استفاده می کنند آنها می توانند اعداد را در حافظه ذخیره کنند و آنها می توانند اعداد ذخیره شده را با عملیات های ساده ریاضی (جمع یا تفریق )پردازش کنند. کامپیوترها می توانند با ردیف کردن عملیات های ساده در یک زنجیره  که الگوریتم نامیده می شود کارهای پیچیده تری انجام دهند مثلا عمل ضرب را می توان به عنوان یک سری جمع در نظر گرفت.  هر دو حقه کامپیوترها – ذخیره سازی و پردازش- با استفاده از سوئیچی به نام ترانزیستورها انجام می شود که نسخه میکروسکوپی سوئیچ هایی است که شما روی دیوار برای روشن و خاموش کردن چراغ ها مورد استفاده قرار می دهید. ترانزیستور می تواند روشن یا خاموش باشد درست مثل چراغ که می تواند روشن یا خاموش باشد. اگر روشن باشد می توانیم از ترانزیستور برای  ذخیره عدد یک استفاده کنیم اگر خاموش باشد برای ذخیره عدد صفر استفاده می شود. زنجیره های طولانی از صفر و یک را می توان برای ذخیره هر عدد، حرف یا نشانه ای با استفاده از یک کد براساس باینری استفاده کرد (پس مثلا کامپیوترها یک حرف بزرگ A را به صورت  ۱۰۰۰۰۰۱ و یک حرف کوچک a را به صورت ۰۱۱۰۰۰۰۱ ذخیره می کنند). هر کدام از صفرها یا یک ها، یک عدد دودویی (یا بیت ) نامیده می شوند و با زنجیره ای از ۸ بیت می توانید ۲۵۵ کاراکتر مختلف (مثل A-Z، a-z،۰-۹ ونشانه های مرسوم را ذخیره کنید). کامپیوترها با استفاده از مدارخایی به نام گیت های منطقی محاسبات را انجام می دهند. این مدارها از تعدادی ترانزیستور ساخته شده اند که به یکدیگر مرتبط هستند.گیت های منطقی الگوهای بیت ها را مقایسه می کنند و آنها را در حافظه های موقت به نام رجیسترها ذخیره می کنند و سپس انها را به پترن جدیدی از بیت ها تبدیل می کند و این کار معادل سازی کامپیوتر با تعریف مغز انسان از جمع، تفریق یا ضرب است. از نظر فیزیکی، الگوریتمی که یک محاسبه خاص  در یک مدار الکتریکی انجام می دهد از تعداد زیادی گیت منطقی ساخته شده است که خروجی یک گیت به عنوان ورودی یک گیت دیگر عمل می کند.


مشکل کامپیوترهای معمولی ایناست که به ترانزیستورهای معمولی بستگی دارند. این  موضوع به نظر مشکل نمی رسد وقتی که به پیشرفت الکترونیک در طول چند دهه گذشته فکر می کنیدو وقتی که ترانزیستورها در ۱۹۴۷ اختراع شدند، جایگزین سوئیچ هایی شدند که به اندازه انگشت شست بودند و پمپ خلا نامیده می شوند. در حال حاضر با استفاده از هنر میکرو پردازنده ها (یک چیپ کامپیوتری منفرد) چند صد ملیون (تا دو بیلیون) ترانزیستور روی چیپی سیلیکونی به اندازه ناخن قرار داده می شوند. چیپ هایی مثل این که مدارهای مجتمع خوانده می شوند شاهکاری بزرگ در راستای کوچک سازی هستند. در ۱۹۶۰ یکی از بنیان گذاران شرکت اینتل به نام گوردون مونرو فهمید که قدرت کامپیوترها در هر ۱۸ ماه دو برابر می شود این روند تزلزل ناپذیر قانون مونرو نامیده می شود.


,اخبار, اخبار ایران, آخرین اخبار,[categoriy]

تفاوت محاسبات کوانتومی و محاسبات معمولی

نمایی از یک ترانزیستوربه نظر عالی می رسد و واقعا هم عالی است. اما یک اشکال وجود دارد هر چه نیاز به ذخیره سازی اطلاعات بیشتری داشته باشید به صفرها و یک های بیشتر و ترانزیستورهای بیشتری نیاز دارید. چون بیشتر کامپیوترهای معمولی فقط می توانند یک کار در آن واحد انجام دهند پس هر چه مسئله ای که می خواهید حل کنید پیچیده تر باشد باید کامپیوتر گام های بیشتری بردارد و زمان بیشتری برای حل مسئله نیاز است. بعضی مسائل خیلی پیچیده هستند و نیاز به قدرت محاسباتی و زمان طولانی حل دارند  که هیچ کدام از ماشین های مدرن امروزی از نظر منطقی قادر به حل این مسائل نیست. دانشمندان علوم کامپیوتر این مسائل را “مسائل رام نشدنی ” می نامند.


,اخبار, اخبار ایران, آخرین اخبار,[categoriy]

تفاوت محاسبات کوانتومی و محاسبات معمولی

نمایی از یک چیپ حافظهطبق نتایج قانون مور،  تعداد مسائل  رام نشدنی  روز به روز کاهش می یابد چون کامپیوترها قدرتمندتر می شوند و می توانند مسائل بیشتری با آنها حل کرد. مشکل این است که ترانزیستورها فقط تا جایی کوچک می شوند که ما بتوانیم آنها را بسازیم روزی به جایی خواهیم رسید که قوانین فیزیک باعث توقف قانون مور خواهد شد اما متاسفانه هنوز مسائل محاسباتی دشواری وجود دارد که حتی قدرتمندترین کامپیوترها آنها را غیر قابل حل می یابندواین یکی از دلایلی است که چرا امروزه مردم به محاسبات کوانتومی علاقه مند شده اند.محاسبات کوانتومی چیست؟

تئوری کوانتوم شاخه ای از فیزیک است که با دنیای اتمی و ذرات کوچکترداخل آن (زیراتمی) سرو کار دارد. ممکن است فکر کنید اتم ها هم مثل بقیه چیزهای دنیا رفتار می کنند اما این درست نیست در مقیاس اتمی قوانین تغییر می کند و قوانین فیزیک کلاسیک که برای زندگی روزمره به کار می بریم قابلیت اعمال به صورت اتوماتیم به این دنیا را ندارند. همان طور که ریچارد فاینمن یکی از بزرگترین فیزیکدان های قرن بیستم می گوید ” چیزها در مقیاس خیلی کوچک مثل هیچ کدام از تجربیات روزمره مان یا آنچه  تا به حال دیده ایم رفتار نمی کنند”.


اگر نور را مطالعه کرده باشید مقداری در مورد کوانتوم می دانید. می دانید که پرتو نور ممکن است گاهی مثل ذره و گاهی کثل امواج انرژی رفتار کند. این موضوع دوگانگی ذره-موج نامیده می شود و یکی از ایده هایی است که از تئوری کوانتوم سرچشمه می گیرد. فهمیدن اینکه چیزی می تواند در آن واحد دو چیز باشد – یک ذره و یک موج- سخت است چون این موضوع مغایر با تجربیات روزانه ما است یک ماشین به طور همزمان یک اتوبوس یا یک دوچرخه نیست. در تئوری کوانتوم اما اتفاقات اعجاب آوری اتفاق می افتد.  یکی از جالبترین موضوعات در کوانتوم معمای گربه شرودینگر است که می توانیم در دنیای کوانتومی موقعیتی را تصور کنیم که یک گربه همزمان می تواند زنده و مرده باشد.


همه این حرفهایی که زدیم چه ارتباطی به کامپیوترها دارد؟ فرض کنید از قانون مور پیروی کنیم و ترانزیستورها کوچکتر و کوچکتر شوند تا جایی که به نقطه ای برسیم که این ترانزیستورهای خیلی کوچک دیگر از قوانین روزمره فیزیک (برخلاف ترانزیستورهای بزرگ قدیمی ) اطاعت نکنند بلکه از قوانین کوانتوم پیروی کنند. سوال این است کامپیوترهایی که به این صورت طراحی شده اند آیا می توانند کارهایی انجام دهند که کامپیوترهای معمولی قادر به انجام آنها نیستند؟


دانشمندان سالهاست که این سوال را از خودشان می پرسند. در میان  فیزیکدانان پیشگام IBM  رولف لاندور اولین بار درب را برای محاسبات کوانتومی در سال ۱۹۶۰ باز کرد. او پیشنهاد کرد که اطلاعات یک موجود فیزیکی است که می تواند طبق قوانین فیزیک اداره شود. یکی از نتایج مهم این موضوع این است که کامپیوترها با ذخیره کردن بیت ها در داخلشان انرژی تلف می کنند و به این علت است که  کامپیوترها بسیار داغ می شوند با اینکه به نظر می رسد کار چندانی انجام نمی دهند.


 در ۱۹۷۰ براساس کار لاندور Bennett نشان داد که چطور یک کامپیوتر می تواند با استفاده از روش بازگشت پذیر از این مشکل خلاص شود براساس آن یک کامپیوتر کوانتومی می تواند محاسبات پیچیده را بدون  استفاده از مقدار زیادی انرژی انجام دهد.


در ۱۹۸۱  یک فیزیکدان به نام بنی اف Paul Benioff سعی کرد ماشینی را که مشابه کامپیوترهای معمولی  اما طبق قوانین کوانتوم کار می کند در ذهن تجسم کند. ریچارد فاینمن هم کلیات ماشینی را که براساس قوانین کوانتوم می تواند  محاسبات اولیه را انجام دهد آماده کرد.


چند سال بعد David Deutsch از دانشگاه آکسفورد اساس تئوری کامپیوترهای کوانتومی را با جزئیات بیشتری شرح داد. تصور این دانشمندان بزرگ از کامپیوترهای کوانتومی چه بود؟


کوانتوم+  محاسبات= محاسبات کوانتومی

ویژگی های کلیدی کامپیوترهای معمولی-بیت ها، رجیسترها، گیت های منطقی، الگوریتم ها و غیره شباهت هایی به ویژگی های کامپیوترهای کوانتومی دارند. در کامپیوترهای کوانتومی به جای بیت ها، بیت های کوانتومی وجود دارد که به آنها کیوبیت گفته می شود. وقتی یک بیت می تواند صفر یا یک را ذخیره کند یک کیوبیت می تواند صفر، یک و هم صفر هم یک یا مقادیر نامتنهای عدد بین آنها را ذخیره کند و با ذخیره کردن مقادیر متعدد در یک زمان یک حالت چند گانه باشد. اگر به نظر گیج کننده می رسد به نور فکر کنید که در آن واحد هم موج است و هم ذره یا به گربه شرودینگر که در آن واحد هم مرده است هم زنده، یا به ماشینی که در آن واحد هم دوچرخه است هم اتوبوس.


یک روش خوب برای فکر کردن در مورد اعدادی که کیوبیت ها ذخیره می کنند از طریق مفهوم فیزیکی برهم نهی (وقتی که دو موج با هم جمع می شوند و موج سومی را به وجود می آورند که شامل هر دو موج است) می باشد. وقتی مثلا در یک فلوت فوت می کنید، لوله پر از موج ایستاده (موجی که از فرکانس پایه ساخته شده است) و  تعدادزیادی هارمونیک ها(فرکانس های بالاتر ) می شو. موج داخل لوله  شامل همه این امواج به طور همزمان است، آنها به هم افزوده می شوند تا موجی را که شامل همه این امواج است بوجود آورند. کیوبیت ها هم از برهم نهی برای نشان دادن یک حالت چندگانه (مقادیر عددی چند گانه) به طور همزمان به روش مشابه استفاده می کنند.


کامپیوترهای کوانتومی می توانند اعداد چندگانه را به طور همزمان ذخیره کنند، پس به طور همزمان هم می توانند آنها را پردازش کنند. به جای کار کردن روی زنجیره(انجام دادن یک سری از چیزها به نوبت) می توانند به طور موازی (انجام دادن چند کار به طور همزمان) کار کنند. فقط زمانی که می خواهیم با اندازه گیری بفهمیم که در واقعا در لحظه دلخواه  چه حالتی است آنوقت به یکی از حالت های ممکن فروپاشی (رمبش) می کند و اینگونه است جواب مسئله را می دهد. برآوردها پیشنهاد می دهد که توانایی یک کامپیوتر کوانتومی برای کار کردن به صورت موازی ملیون ها برابر سریعتر از کامپیوترهای امروزی است. فقط اگر بتوان چنین کامپیوتری ساخت.


مترجم: زهرا پژوتن,اخبار, اخبار ایران, آخرین اخبار,[categoriy]

تفاوت محاسبات کوانتومی و محاسبات معمولی


[ منبع این خبر سایت آکاایران-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تفاوت محاسبات کوانتومی و محاسبات معمولی -آکا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات