پارک وحش اراک فضای مناسبی برای پرورش و احیای آهو به روش طبیعی است

سید نادر صادقی راد روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در سال های گذشته دسته های یکصدتایی آهو در کویر میقان و منطقه 70 قله اراک وجود داشت اما نسل آن در این استان منقرض شده است.
وی بیان کرد: در پارک وحش اراک، فضای موجود برای احیا و پرورش آهو به شکل طبیعی و رها سازی آن در دل طبیعت وجود دارد.
جانور شناس پارک طبیعت اراک ادامه داد: 44 گونه جانور گوشتخوار، علفخوار و همه چیز خوار در پارک حیات وحش اراک نگهداری می شود که مهمترین گونه کمیاب آن گوزن ایرانی، درنا و عقاب است.
صادقی راد عنوان کرد: سیتسم، تجهیزات و قفسه بندی نگداری حیوانان در این پارک قابل مقایسه با قبل نیست.
وی گفت: حیوانات این پارک وحش بر خلاف تصور برخی افراد به هیچ عنوان گرسنه نیستند و در موقع مقرر بهترین غذا و میان وعده ها به این حیوانات داده می شود.
جانور شناس پارک طبیعت اراک اضافه کرد: یکی از مهمترین مشکلات موجود در پارک وحش نبود فرهنگ سازی مناسب در راستای ارتباط بازدید کنندگان با حیوانات است.
صادقی راد گفت: بسیاری از بازدید کنندگان به حیوانات تنقلاتی مانند چیپس و پفک می دهند، پلاستیک در درون قفس ها پرتاپ می کنند و یا شکلات با پوست به حیوانات می دهند که این موارد می تواند در بسیاری موارد موجب مرگ حیوانات شود.
جانور شناس پارک طبیعت اراک افزود: زمانی که پلاستیک وارد بدن حیوانات شود نمی توانند آن را هضم و دفع کنند و این باعث بروز مشکل و در برخی موارد مرگ حیوان می شود.
صادقی راد اظهار کرد: استان مرکزی به اندازه قاره اروپا تنوع زیستی دارد و باید قدر آن را بدانیم و مردم نسبت به این سرمایه های ارزشمند حساس باشند.
وی گفت: وضعیت محیط زیست خیلی خوب نیست و روز به روز بسیاری از گونه های جانوری و تنوع آن ها روبه کاهش است.
جانور شناس پارک طبیعت اراک عنوان کرد: یکی دیگر از مهمترین مشکلات پارک وحش اراک، پیر بودن حیوانات آن است که انتظار است محیط زیست در این راستا چاره اندیشی کند و با ورود حیوانات جوان شاهد یک ذخیرگاه طبیعی بزرگ باشیم.
وی گفت: تلف شدن حیوانات در پارک وحش امری طبیعی است اما علت بیشتر تلفات به دلیل پیری حیوانات است.
پارک حیات وحش اراک از سال 71 با مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست شروع به فعالیت کرد و مدیریت آن از سال 78 به پارک ها و فضای سبز شهرداری اراک واگذار شده است.
3005/ 6013

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پارک وحش اراک فضای مناسبی برای پرورش و احیای آهو به روش طبیعی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات