مهندسی ژنتیک نوعی باکتری می‌تواند باعث تولید انرژی از CO2 شود

 نوع جدیدی از باکتری که با مهندسی ژنتیک حاصل شده، می‌تواند کربن دی‌اکسید را از هوا گرفته و آن را به انرژی تبدیل کند. هرچند که این کار، مشکل مربوط به CO2 اضافی در سیاره‌ی ما را حل نمی‌کند، اما می‌تواند باعث حفظ سوخت‌های فسیلی شده و در این زمینه به ما کمک کند.

 این باکتری، مهندسی ژنتیکی شده بود تا بتواند هیدروژن و دی‌اکسید کربن را جذب کرده و آنها را به سوخت الکل تبدیل کند. هدف از این کار، رسیدن به یک سطح قابل توجه از بهره‌وری است که بتواند در این زمینه از گیاهان پیشی بگیرد. در همین راستا در این ماه، محققان اعلام کردند که باکتری‌ها می‌توانند نور خورشید را تا میزان ۱۰ برابر موثرتر از گیاهان تبدیل کنند. محقق سرپرست این پژوهش، دانیل نوسرا (Daniel G. Nocera) از دانشگاه هاروارد در یک سخنرانی در موسسه‌ی سیاست انرژی در شیکاگو گفت:

هم اکنون ما در حال ساخت ایزوپروپانول، ایزوبوتانول و ایزوپنتالول هستیم. این‌ها همه از الکل‌هایی هستند که شما می‌توانید به طور مستقیم آنها را بسوزانید. این الکل‌ها از هیدروژنِ به دست آمده از فرایند آبِ تقسیم حاصل می‌شوند و آنها کربن دی‌اکسید را طی این فرایند مصرف می‌کنند؛ همان کاری که در واقع این میکروب‌ها نیز انجام می‌دهند. 

این باکتری، به نام رالستون ائوتروفا (Ralston eutropha) شناخته می‌شود و ساختارش به گونه‌ای است که هیدروژن و کربن دی‌اکسید را دریافت کرده و سپس آن را تبدیل به آدنوزین تری فسفات (ATP) می‌کند. این روند با درون‌گذاری ژن‌هایی انجام می‌شود که امکان تبدیل ATP به سوخت الکل را فراهم می‌کنند. کاربردهای عملی یک باکتری که بتواند با تنفس کربن دی‌اکسید تولید انرژی نامحدود کند‌، نامحدود خواهد بود.

 نوسرا امیدوار است تا با نتایج حاصل از این مطالعه که به زودی منتشر خواهد شد، افراد بیشتری را در مورد اینکه چگونگه این باکتری می‌تواند همچنان برای مقاصد عملی اعمال شود، هیجان‌زده کند. وی همچنین به این نکته اشاره کرد که روش اخیر به هیچ عنوان، راهکاری برای مشکل گاز کربن دی‌اکسید اضافی در سیاره‌ی زمین نخواهد بود. با این حال می‌تواند به حفظ منابع فسیلی در حال مصرفمان کمک کند.

منبع sciencealert تگ ها bacteria biology carbon dioxide

[ منبع این خبر سایت زومیت می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مهندسی ژنتیک نوعی باکتری می‌تواند باعث تولید انرژی از CO2 شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات