تیونینگ شهری مزدا 323FL – مزدا از آنچه در آیینه میبینید قدرتمندتر است!

آزمایش و نوشته: امین امیری فر
عکس: احمد رکابی

مقدمه

اتومبیل های تولید انبوه برای اکثر مردم فقط حکم یک وسیله را دارند که میبایست با کمترین هزینه و دردسر در خدمت انسان قرار گرفته و بعد هم مثل یخچال، تلویزیون یا هرکالای دیگری با نمونه روز معاوضه شوند، اما برخی دیگر به این موجودات شگفت انگیز با دید متفاوتی می نگرند و احساس می کنند ماشین هم مثل یک اسب زیبا و قوی نیازمند رسیدگی است تا بتواند بهتر به انجام وظایف خود بپردازد، این افراد همیشه اتومبیلشان را تمیز نگه می دارند و سرویس ها را به موقع انجام میدهند و بعضاً با تعویض رینگ و لاستیک و مواردی از این دست شخصیت خاص تری به ماشین خود می بخشند.
اما یک دسته ی سوم هم داریم که گویی سرنوشتشان با ماشین گره خورده. این عاشقان اتومبیل، خودرو را شایسته توجهات بسیار بیشتری می دانند و معتقدند وسیله نقلیه شان میبایست به چیزی فراتر از آنچه انتظار میرود تبدیل شود. هرچند این افراد نسبت به کل جامعه در اقلیت به سر می برند اما تعدادشان آنقدر زیاد هست که هم خود خودروسازان به فکر تیونینگ محصولات استانداردشان بیافتند و هم تعداد زیادی کمپانی مستقل به ساخت و ارائه انواع قطعات اسپرت ترغیب شوند.
امروز می خواهیم با یکی از اتومبیل های ارتقاء یافته موجود در تهران که توسط یکی از هموطنان خوش ذوق و با سلیقه، جهت استفاده ی روزمره و شهری (و نه مسابقات) تیون شده همراه شویم تا ضمن بررسی کلی، برای آن دسته از دوست داران خودرو که به تیونینگ علاقه مند هستند اما هیچ گونه تجربه و آشنایی با مراحل کار ندارند اطلاعاتی مختصر و مقدماتی ارائه دهیم.

معرفی اتومبیل

مزدا 323FL زمانی پا به کشور گذاشت که بازار خودرویی کشور از امروز هم محدودتر بود. در نتیجه علیرغم موتور نه چندان قوی و آپشن های کمی که داشت (هرچند بعداً در تیپ های بالاتر به آنها اضافه گردید) توانست با تکیه بر چهره دوست داشتنی و سواری راحت به فروش مناسبی دست پیدا کند. البته مزدا هم این استقبال مردم را بی پاسخ نگذاشت و با استهلاک پایین و کیفیت فنی مناسبش خود را به عنوان یک اتومبیل قابل اعتماد در میان مردم معروف کرد و این قضیه باعث شد که هم مسیر برای ارائه فرزندانش در کشور هموار شود و هم اینکه خود بعد از گذشت این همه سال همچنان مشتریان خاص خود را حفظ نماید. سعی میکنیم در ادامه مقاله ضمن بررسی تغییرات انجام شده نیم نگاهی هم به برخی ویژگی های اصلی این پیرمرد ژاپنی داشته باشیم.

طراحی خارجی، داخلی و تغییرات اعمال شده

مزدا 323 در اکثر زوایا اتومبیل زیبایی بوده و حتی هنوز هم هست. در واقع به جز ارتفاع کم سپر عقبی و سایز چرخ ها که از ابهت و حالت اسپرت مزدا کاسته اند نمی توان ایراد چندانی به طراحی ظریف و جوان پسندانه اش گرفت. اما این قیافه ساده و متین برای عاشقان اتومبیل اصلاً کافی نیست! جدا از اینکه خشونت و جسارت خیلی زیادی ندارد، به هر حال یک اتومبیل تولید انبوه است و یک خودرو تولید انبوه هم هر چقدر که زیبا باشد باز هم پس از مدتی تکراری و خسته کننده خواهد شد. پس باید دست به کار شویم! از زیرسپر های ساده گرفته تا کیت های بدنه معروف (و یا طرحی مختص اتومبیل شما) بهمراه رینگ های کوچک و بزرگ و رنگ آمیزی های خاص و ... برای رسیدن به این هدف قابل استفاده هستند که انتخابشان به سلیقه و وقت و از همه مهم تر پول توی جیبتان بستگی دارد.

اما قبل از بررسی اجازه دهید یکی دو نکته کلی بگوییم. اگر یک اتومبیل ارتقاء یافته دیدید، تصور نکنید می شود بخشی از زیبایی آن را به عاریت گرفته و اتومبیلتان را اندکی جذاب تر نمایید! این یک اشتباه بزرگ در تیونینگ ظاهری خودرو است چرا که تمامی قطعات میبایست در کنار یکدیگر و هماهنگ با هم زیبا دیده شوند. چه بسا استفاده از کیت بدنه و باله ای بزرگ برای اتومبیلی بدون رینگ اسپرت و ارتفاع مناسب نتیجه کاملا معکوس داشته باشد. مثل فردی با تی شرت و شلوارک اسپرت که تیپش را با کفش های مردانه ی مجلسی، ست کرده باشد! خوب حتی در صورت استفاده از بهترین برند های دنیا هم نتیجه ی کار فاجعه آمیز خواهد بود! در مورد اتومبیل هم همین طور است. ضمناً اگر از کیت های طراحی شده مختص یک خودرو استفاده نمی کنید همیشه باید سایز و حالت کلی بدنه را در نظر داشته باشید تا هارمونی اتومبیل از بین نرود. مثلا هود کاپوت پونتیاک فایربرد به درد تویوتا یاریس نخواهد خورد! چقدر پرحرفی کردم(!)، انگار یادم رفته که هدفان برسی اتومبیل پیش رویمان است.

پس برویم سراغ میهمانمان. مالک برای این 323 خوش شانس کیت بدنه مزدا اسپید را برگزیده که این کیت در تلفیق با سلیقه و خلاقیت های فردی چهره ی اتومبیل را خشن تر و در عین حال زیباتر از قبل نموده است. سپر جلو با ورودی هوای بزرگتر هم ظاهر بهتری نسبت به قبل پیدا کرده و هم هوای بیشتری به قلب پر حرارت تقویت شده خودرو خواهد رساند، در طرفین این قسمت دو پروژکتور بزرگ ساده قرار گرفته اند که حال و هوای مسابقه دادن در جاده های مه آلود کوهستانی را برای انسان تداعی می کنند. به نظر می رسد ارتفاع و زاویه سپر نیز جریان هوا را بهتر کنترل کرده و فشار رو به پایین را بهبود خواهد بخشید. تغییرات دیگری از جمله تعویض چراغ های جلو و استفاده از طرح فیبر کربن در جلو پنجره و آیینه ها پروژه ی جراحی زیبایی صورت اتومبیل را به اتمام رسانده اند و کم کم میتوانیم به سراغ سایر زوایا برویم.
در قسمت جانبی قبل از هر چیز رینگ های BBS هفده اینچی که با تایرهای دانلوپ 205/45/ZR17 محصور شده اند جلب توجه میکنند که با کاهش ارتفاع اتومبیل توسط فنر های TEIN و استفاده از رکاب اسپرت بدن این سامورایی 12 ساله (مدل 1383 شمسی) را جذاب تر از قبل نشان میدهند. کناره سپرهای جلو و عقب هم در زیبایی و هماهنگی بیشتر این قسمت از اتومبیل تاثیر مثبتی داشته است. در انتهای خودرو بیش از همه بلند شدن سپر عقب خوشایند میباشد چرا که در 323 این سپر به قدری کوتاه است که در برخی زوایا حتی زیر اتومبیل دیده میشود! یک اسپویلر کوچک روی شیشه و باله ای به روی صندوق هم قرار گرفته که در کنار چراغ هایی با چیدمان متفاوت و اسپرت و اگزوزی ترسناک(!) ضمن حفظ هماهنگی کلیه قسمت ها با یکدیگر، جسارت و قدرت بیشتری به مزدا بخشیده اند.

اما بلافاصله پس از نشستن پشت فرمان با نشانگر های بوست توربو و فشار و دمای روغن Defi روبرو میشویم، سیستم صوتی نیز با پخش تصویری آلپاین و مخلفاتش ارتقاء یافته و ریزه کاری هایی مثل تعویض سردنده و نشانگر دمای داخلی/ خارجی و واید بند (Wideband) AEM هم روی اتومبیل دیده میشوند. البته میتوان از صندلی های اسپرت و تودوزی های زیباتر هم برای بالابردن جذابیت داخل خودرو استفاده نمود که این ها بسته به هدف از تیونینگ و سلیقه شما میتوانند متفاوت باشند.
در مورد هزینه های انجام شده برای زیباسازی این مزدا نمی توان رقم دقیقی را عنوان کرد چرا که اولاً بسیاری از قطعات، چند سال پیش خریداری شده اند و در نتیجه تخمین قیمت روزشان دشوار است و در ثانی ممکن است بسته به انصاف فروشنده و کیفیت مورد انتظار ش

[ منبع این خبر سایت خودروبانک می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تیونینگ شهری مزدا 323FL – مزدا از آنچه در آیینه میبینید قدرتمندتر است!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات