عربستان همچنان به سرکوب ادامه می دهد

به گزارش «شیعه نیوز»، دادگاه ویژه جنایی عربستان در تاریخ 29 مه عبدالعزیز الشوبیلی را  به دلیل فعالیت هایش در انجمن حقوق مدنی و سیاسی سعودی به هشت سال زندان و هشت سال ممنوعیت از خروج از کشور محکوم کرد. فعالیت این سازمان ممنوع شده و نه نفر از دیگر اعضای آن نیز پیش از این به دلیل درخواست برای داشتن دولتی انتخابی، قوه قضائیه مستقل و محاکمه منصفانه زندانیان سیاسی بازداشت شده بودند. عربستان سعودی در سالهای اخیر ناراضیان را فقط برای اینکه به دنبال حق خود برای آزادی بیان هستند به ماندن در زندان به مدت طولانی محکوم می کند. همه این اتفاقات علیرغم وعده های اخیر برای ایجاد اصلاحات از سوی مقامات رخ می دهد. 
حتی محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان به نشریه اکونومیست گفته بود « برای ما مشارکت در تصمیم گیریها مهم است، برای ما مهم است که آزادی بیان داشته باشیم، برای ما مهم است که حقوق بشر داشته باشیم.» اما لفاظی های خوشایند او درباره حقوق بشر در مقابل رسانه های غربی در شرایطی که دولت او تلاش ها را برای ساکت کردن منتقدان دو برابر کرده است، بی معنا است. عربستان سعودی با زندانی کردن منتقدان به دلیل تشکیل سازمانهای غیرقانونی بعد از تصویب قانونی که اجازه وجود چنین سازمانهایی را می دهد، این پیان روشن را به همراه دارد که این تغییرات فقط لفاظی هستند و نشانه بردباری بیشتر در مقابل انتقادهای مسالمت آمیز شهروندان از تصمیم گیریهای دولت نیست.
اگر محمد بن سلمان واقعا می خواهد که جامعه ای باز ایجاد کند دولت او باید از قوانینی برای تشکیل انجمن های جدید، اجازه مشارکت شهروندان در روند تغییر و احترام به حقوق آنها برای آزادی بیان حمایت کند. اولین گام مثبت در این راستا می تواند متوقف کردن اذیت و آزار منتقدان و فعالان و آزادی زندانیانی باشد که فقط برای ابراز دیدگاههایشان زندانی شده اند.

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عربستان همچنان به سرکوب ادامه می دهد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات