پنج کاشی هفت رنگ مسجد نصیرالملک شیراز به سرقت رفت

حمید کشت روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امروز صبح پس از اطلاع یافتن از این سرقت موضوع را به پلیس 110 شیراز و حراست اداره کل اوقاف استان فارس اطلاع دادم.
وی در پاسخ به اینکه مگر داخل و اطراف این مسجد از حفاظت الکترونیکی برخوردار نبوده است، اظهار داشت: اقدامات اولیه برای خرید دوربین و نصب دوربین در داخل و بیرون از مسجد شده ولی هنوز اقدام عملی صورت نگرفته است.
خادم مسجد نصیر الملک همچنین گفت: طی چند سال گذشته دوبار نیز درکوب برنجی این مسجد نیز هم به سرقت رفته و این سومین سرقت بوده که دیشب صورت گرفته است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان فارس نیز ضمن تائید کاشی های به سرقت رفته به خبرنگار ایرنا گفت: کاشی های به سرقت رفته مسجد خارج از بنا بوده و در کوچه ای که بیشتر پاتوق کارتن خواب ها و افراد معتاد می باشد، واقع شده است .
حجت الاسلام سید عباس موسوی افزود: با توجه به اینکه این مسجد از مساجد شاخص ایران به شمار می رود از طریق ماموران انتظامی به جد پیگری سارقان این کاشی های گرانبها و نفیس هستیم.
وی احتمال داد که این سرقت از سوی افراد معتاد و کارتن خواب هایی که به وفور در کوچه های منتهی به این بنای تاریخی در تردد هستند، صورت گرفته باشد.
یک فعال و دوستدار میراث فرهنگی در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: این اثر تاریخی که مربوط به دوره قاجاریه بوده و معروف به مسجد صورتی است، به لحاظ کم نظیری کاشی کاری های آن در حقیقت تبلوری هنر نگار گری و نقاشی کاشی هفت رنگ در ایران به شمار می رود.
امین طباطبایی که مدیریت خانه هنر جاودان را عهده دار است، افزود: هر چند صیانت نشدن اغلب آثار های تاریخی به علت فقدان امکانات و اعتبارات یک مشکلی ملی است ولی برخی موازی کاری ها نیز صیانت از این آثار را دشوارتر کرده است .
این فعال میراث فرهنگی ضمن اینکه جبران و جایگزین این کاشی ها دیگر غیر قابل جبران است، تاکید کرد که تجهیز بناهای تاریخی و ارزشمند به دوربین های مدار بسته یک ضرورت است که متولیان امر باید به این مهم توجه جدی تری داشته باشند.
مسجد نصیرالملک یکی از مساجد قدیمی شیراز است که به لحاظ جغرافیایی در محله گود عربان که در قدیم به محله اسحق بیگ معروف بوده واقع شده است؛ این مسجد در جنوب خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی شاه چراغ و در کوچهٔ نصیر الملک قرار دارد.
3002/ 5054/2025

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پنج کاشی هفت رنگ مسجد نصیرالملک شیراز به سرقت رفت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات