سمینار مقابله با افراط گرایی از دیدگاه امام خمینی(ره) در سارایوو برگزار شد

به گزارش ایرنا، در این سمینار که روز شنبه در کتابخانه «غازی خسرو بیگ» شهر سارایوو برگزار شد علاوه بر اعضای سفارت، رایزنی و دیگر نهادهای ایرانی، ایرانیان مقیم، شخصیت های مذهبی، فرهنگی، دانشگاهی و همچنین علاقه مندان در بوسنی و هرزگوین حضور داشتند.
'سید حسین رجبی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو در این سمینار گفت: امسال در حالی بیست و هفتمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره) را گرامی می داریم که موجی از خشونت و افراطی گری جهان را فرا گرفته و بخش هایی از جهان اسلام در آتش فتنه افراطیون و تکفیری ها می سوزد.
سفیر کشورمان در ادامه با نگاهی به اندیشه های امام خمینی در برخورد با افراط گرایی و رد خشونت دینی افزود: بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به عنوان فقیهی عالیقدر و صاحبنظر در اندیشه های اسلامی همواره دغدغه احیای صلح و اصلاح تفکر دینی را در تمامی ابعاد زندگی فردی و اجتماعی داشتند.
رجبی گفت: اسلام نابی که امام معرفی می کند مکتبی است که در مقابل مکاتب افراطی قرار دارد و راهی نوین را در پیش پای انسانیت قرار داده است.
«علی اصغر عامری» رایزن فرهنگی کشورمان در بوسنی و هرزگوین نیز در این سمینار اظهار داشت: در جهان پرآشوبی که خشونت و افراط گرایی به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای در نامه خود به جوانان غرب به عنوان درد مشترک تمامی انسان ها در شرق و غرب عالم چهره منفور خود را نشان داده است باید به دنبال راهکاری برای درمان این درد مشترک بود.
وی افزود: در این سمینار شرکت کنندگان با واکاوی اندیشه های یکی از بزرگان قرن بیستم به دنبال یافتن پاسخی برای این سئوال خواهند بود. این بزرگ مرد کسی نیست به جز امام خمینی (ره) که مظهر حرکت عظیم و تاریخ‌ ساز ملت ایران است.
وی تصریح کرد: امام خمینی مظهر عزت نفس و اقتدار معنوی بود، روح عزت را نه تنها در ملت مسلمان ایران بلکه در تمامی دینداران عالم زنده کرد.
رایزن فرهنگی کشورمان در بوسنی و هرزگوین گفت: مکتب فکری، سیاسی و اجتماعی امام خمینی رحمت ‌الله علیه همچون نقشه راهی است که می تواند امت اسلامی را به اهداف بزرگی همچون عدالت، پیشرفت و اقتدار برساند.
«سمیر بگلرویچ» استاد دانشکده علوم اسلامی سارایوو هم در سخنانی با بیان اینکه شرکت در این سمینار برای وی مایه افتخار بزرگی است، گفت: اکثر مسلمان ها فکر می کردند با بازگشت امام به ایران دشوارترین دوره انقلاب و برپایی نظام جمهوری اسلامی بر مبنای آموزه های دینی به پایان رسیده است.
وی افزود: حال آنکه مشکلات تازه شروع شده بود؛ مشکلاتی که شامل کودتا و بمب گذاری ها و ترور شخصیت های مهم انقلاب و در ادامه راه اندازی یک جنگ تمام عیار علیه جمهوری اسلامی ایران.
وی گفت: اهمیت انقلاب اسلامی ایران این بود که جهانیان در قرن بیستم با یک ایده کاملا نوین روبه رو شدند که عبارت است از برپایی نظام سیاسی اجتماعی بر مبنای دین.
بلگلرویچ در ادامه به تبیین تفاوت تلقی های مدرن و سنتی از مفاهیم و ایده هایی چون پلورالیسم و تسامح و غیره پرداخت و بر این نکته تاکید کرد که در جهان بینی سنتی ‌که انقلاب اسلامی ایران بر مبنای آن بوجود آمد نمی توان بین امور معنوی و دنیوی و یا به تعبیری بین امور ظاهری و باطنی تفکیک کاملی قایل شد.
«حجت الاسلام سید جلال میرآقایی» دیگر سخنران این سمینار گفت: امام خمینی (ره) دین و دینداری را از انزوا خارج ساخت و آن را در تمامی عرصه‌های فردی و اجتماعی جامعه زنده کرد و در معادلات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جهان به عنوان یک عامل مهم وارد شد.
وی رمز پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین ثبات و آرامش در ایران در مقایسه با وضعیت رقت بار برخی از کشورهای اسلامی منطقه را در نوع نگرش به اسلام و تفاوت دیدگاه ها نسبت به آموزه‌های دین دانست که در اندیشه رهبران تبلور یافته است.
وی اظهار داشت: اندیشه امام خمینی ، اسلام رحمانی، عقلانی و معتدل و اندیشه جنگ افروزان در منطقه و حامیان آنها، اسلام شیطانی و تکفیری است.
«مصطفی سریچ» رئیس العلمای سابق بوسنی نیز گفت: ایرانیان قبل از اسلام پایه گذار تمدنی کامل بودند و پس از ظهور این دین الهی با پذیرش اسلام بعد معنوی و جهان بینی خود را متعالی ساختند و در طول سده های گذشته خدمات ارزشمندی به اسلام کردند.
وی افزود: پس از تحولات جنگ جهانی اول و افول امپراطوری عثمانی، ظهور جنبش های ناسیونالیستی و نژاد پرستانه، تقابل دینداری و وطن پرستی، به حاشیه رانده شدن دین و دینداری و در دورانی که همه نسبت به دین و عالمان دینی قطع امید کرده بودند. امام خمینی (ره) در ایران توانست وجه فراملی بودن اسلام را به جهانیان نشان دهد و آنها را آگاهی بخشد.
«حارس دوچیچ» مجری مشهور شبکه تلویزیونی کانتون سارایوو نیز در این سمینار به قرائت اشعاری از امام خمینی و همچنین فرازهایی از کلام امام خمینی پرداخت.
در ادامه این همایش فیلم کوتاهی با عنوان «شخصیت فرهنگی امام خمینی» نیز پخش شد.
اروپام**436**شبس*1613

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سمینار مقابله با افراط گرایی از دیدگاه امام خمینی(ره) در سارایوو برگزار شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات