لاریجانی:احتمالا درباره برجام تجدیدنظر کنیم

به گزارش جهان به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی در گفتگو با شبکه المیادین لبنان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه جو حاکم بر پارلمان در مجلس دهم چگونه است گفت: شرایط ایران از نظر سیاسی در حوزه مسائل داخلی به یک بلوغ رسیده و جریان‌های مخلتف به منافع ملی کشور و آینده آن می‌اندیشند.
 
رئیس مجلس ادامه داد: مشابهت‌های دیگری در افکار جناح‌های مختلف وجود دارد یعنی بیش از اینکه خط مشی‌ها قبیله ای و حذبی باشد افراد به دنبال این هستند که منافع کشور را حفظ کنند.

نمایندگان مجلس از منافع و استقلال کشور صیانت می‌کنند
 
لاریجانی افزود: نمایندگان مجلس که در واقع خبرگان کشور هستند براساس قسمی که در ابتدای مجلس یاد می‌کنند از منافع و استقلال کشور صیانت می‌کنند که این امر باعث می‌شود که خارج از خط مشی‌های حذبی بتوانند شرایط را فراهم کنند.
 
وی تأکید کرد: معادلات سیاسی در داخل مجلس یک مقدار متعالی تر از معادلات حزبی است.
 
لاریجانی در پاسخ به سوالی در خصوص حضور جناح های مختلف در مجلس دهم و چگونگی وحدت آنها گفت: افرادی که تصور می‌کردند در شرایط فعلی باید به منافع کشور خارج از این چارچوب‌ها عمل کنند حضور داشتند که این افراد شامل اصولگرا و معتدلین می‌شود.
 
وی با بیان اینکه در مجلس چند قشر از جناح‌های حذبی دیده می‌شود افزود: قسم اول افرادی هستند که اصولگرا بوده و طیفی را شامل می‌شوند و قسم دیگر متوسطین و معتدلین بوده و قسم آخر که آنها نیز طیفی هستند اصلاح طلبان نام دارند اما در کل نمایندگان اینگونه تشخیص دادند که به منافع کشور توجه کنند.
 
لاریجانی با بیان اینکه اکثر طیف‌های مجلس ترجیح دادند که رأیشان به سمت من باشد گفت: ما یک فراکسیونی در مجلس تشکیل داده‌ایم که مجموعه‌ای از اصولگرا ها و معتدلین را تحت عنوان فراکسیون ولایت گرد هم آورده و آنها جمعیت وسیعی هستند.
 
رئیس مجلس در پاسخ به سوالی در خصوص ارتباط با رهبر انقلاب تصریح کرد: فکر می‌کنم در سالیان درازی که ما با رهبر معظم انقلاب ارتباط داشتیم شاید از ابتدای پیروزی انقلاب ایشان همیشه در مسائل مهم کشور حضور داشته و تصمیمات مهمی اتخاذ کردند.
 
وی ادامه داد: ر هبر معظم انقلاب حتی قبل از اینکه رهبری کشوری ما را نیز بر عهده داشته باشند تصمیم گیری‌های خوبی اتخاذ کرده و از این رو من هم به ایشان و افکارشان علاقه داشتم بنابراین ارتباط قلبی بین ما همیشه وجود داشته است.
 
لاریجانی با تاکید بر اینکه ارتباط قلبی بین بنده و تمامی نمایندگان مجلس با رهبر انقلاب همیشه وجود داشته و ارادت به ایشان داریم گفت: ارادت به رهبر انقلاب اختصاص به یک گروه خاص ندارد منتهی صف بندی اصولگرا و غیر اصولگرا روی سلایق دیگر است ممکن است قرائت‌ها متفاوت باشد اما در مورد تبعیت از رهبری و توجه به رهنمون‌های ایشان همه یک جور فکر می‌کنند.

اولویت اصلی مجلس کمک به دولت برای رفع مشکلات اقتصادی کشور است
 
رئیس مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه حمایت پارلمان از دولت چگونه است افزود: در بیرون تفسیرها متفاوت است اما در شرایط فعلی پارلمان علاقمند است به دولت کمک کند به دلیل اینکه ما در ایران با چالش‌های مهمی به ویژه مسائل منطقه‌ای و اقتصادی مواجه هستیم.
 
وی ادامه داد: همه اعضای پارلمان علاقمند هستند که از این چالش ها عبور کنیم لذا این تقسیم بندی در این بخش دچار اشکال است و بنده و پارلمان عزممان کمک به دولت برای رفع مسائل اقتصادی و تمرکز بر راه حل ها است.
 
لاریجانی با بیان اینکه اولویت مجلس کمک به دولت برای رفع مشکلات اقتصادی است گفت: مسائل اقتصادی و رفع آنها اولویت اصلی کشور است و باید به آن توجه کنیم.
 
وی ادامه داد: قسم دوم اولویت های ما مسائل منطقه ای است زیرا چالش هایی که در منطقه همچون عراق، سوریه وافغانستان و همچنین جریان های تروریستی که وجود دارد بحران های زیادی را آفریده لذا پارلمان به عنوان مکانی که خواهان صیانت از مردم است نسبت به تحولات منطقه ای حساس بوده و این موضوع را اولویت های کاری خود می داند.
 
رئیس مجلس با اشاره به مسئله توافق هسته ای تاکید کرد: در مسئله توافق هسته ای هماهنگی پارلمان وجود داشته اما هنوز بخش هایی از این توافق محقق نشده است بنابراین ما می خواهیم که این توافق به طور کامل اجرا شود.
 
وی ادامه داد: تفسیرها متفاوت است من فکر می کنم در شرایط فعلی پارلمان علاقمند است به دولت کمک کند بنابراین در موضوع هسته ای ما مصر هستیم که با تعاملات مختلف بخش توافقات محقق شود لذا بیش از این دسته بندی های داخلی که گاهی تفسیر می شوند نکات مهمی که منافع ملی کشور  است برای ما و تمامی جناح ها مهم است و ما بر آن تمرکز کرده ایم.
 
لاریجانی نیز در پاسخ به سوالی مبنی براینکه موضوع توافق می تواند در انتخابات ریاست جمهوری آتی اثر گذار باشد یا خیر تصریح کرد: موضوع انتخابات آینده این نیست، مسائل دیگری می تواند موثر باشد البته پارلمان همیشه تاثیر دارد من فکر می کنم اگر دولت فعلی در آینده بتواند در حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری هایی که در ایران باید انجام شود تلاش کند می تواند توفیق کسب کند.

اساس انقلاب اسلامی آزادی فکر و عمل بوده است
 
وی ادامه داد: باید یک جهش اقتصادی در کشور ما رخ دهد البته در داخل مسائل فرهنگی نیز باید مورد توجه ما قرار بگیرد چون اساس انقلاب اسلامی در آزادی فکر و عمل بوده و تفاوت ما با کشورهای دیگر در این مهم است.
 
لاریجانی با اشاره به اظهارنظر برخی از سران کشورها با کشور ما افزود: من احساس می‌کنم آنها با ساختارهای خود راجع به ما قضاوت می‌کنند مثلا می‌گویند چرا ایران چنین تصمیمی را نگرفته است که این موضوع شاید به نقد بسیاری بر ما منجر شود اما مسئله آزادی فکر و اندیشه نکته کلیدی در انقلاب ما بود از این رو آنها باید با ساختارهای جامعه ما در خصوص ما اظهارنظر کنند.
 
لاریجانی با اشاره به برگزاری انتخابات در کشور ما گفت: برگزاری هر ساله یک انتخابات در کشور ما به خوبی نشان از دموکراسی دارد .
 
وی ادامه داد: شاید تغییر هر ساله مسئولان در نتیجه دموکراسی از جهاتی که اطلاعاتشان جابجا می شود مورد پذیرش نباشد اما این موضوع از طرف جامعه پذیرفته شدهاست لذا صیانت از این دموکراسی موضوع مهمی است که در کشور ما رعایت می شود.
 
وی با بیان اینکه در فرهنگ اسلامی تقویت دموکراسی لازم است افزود: در کشور ما به مسائل اجتماعی توجه ویژه ای می شود به ویژه از این جهت که مهاجرت از روستا به شهر در سال های اخیر زیاد شده است که این هم دلایلی دارد البته از این نباید غافل شویم که این مهاجرت تبعات بسیاری را منجر شده و نباید از آن غافل شویم.
توانمندی ها و ظرفیت های بسیاری برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور وجود دارد
 
لاریجانی افزود: یکی از موضوعاتی که برای ما خیلی اهمیت دارد و باید هر چه سریعتر در جهت بهبود آن تلاش کنیم وضعیت اقتصادی کشور است زیرا ما توانمندی ها و ظرفیت های بسیاری برای بهبود وضعیت اقتصادی در کشور داریم که نمونه هایی از آنها نفت خیز و رتبه نخست در اکتشاف گاز است که توجه به این موضوعات می تواند زمینه های جهش اقتصادی را برای ما فراهم کند.
 
رئیس مجلس با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری در کشور ما می تواند به رشد اقتصادی کمک کند گفت: متاسفانه در چند سال اخیر به دلیل سیاست های غلط تولید داخل لطمه خورده است از این رو باید با سرمایه گذاری و رونق تولید را پیگیری کنیم.
بهترین راه رشد کشور توجه به وضعیت اقتصادی است
 
وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص وضعیت اقتصادی کشور و بهبود آن تاکید کرد: ما در مجلس قانونی را در این رابطه و تسهیل سرمایه گذاری ها مصوب کردیم و می دانیم که بهترین راه برای رشد کشور توجه به وضعیت اقتصادی آن است.
 
ما در قبال امنیت جغرافیایی مسلمانان احساس مسئولیت می‌کنیم
 
لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اولویت های کشور در چه حوزه هایی است گفت: در حوزه داخلی اولویت ما مسائل اقتصادی و در حوزه خارجی مسائل منطقه ای از اهمیت ویژه ای برای ما برخوردار است.
 
وی با بیان اینکه شاید هیچ وقت اطراف ما اینقدر ناامنی زیاد نبوده گفت: ما احساس مسئولیت می کنیم که امنیت جغرافیایی را برای مسلمانان منطقه ایجاد کنیم.
 
وی با بیان اینکه مردم عراق، سوریه و ... دوستان ما هستند تصریح کرد: موضوع فلسطین برای ما مهم است و برای ایجاد امنیت در این مناطق تلاش می کنیم.
آمریکایی ها در موضوع برجام بد عهدی کردند
 
رئیس مجلس با اشاره به دیگر اولویت کشور در بحث اقتصادی گفت: بد عهدی آمریکایی ها در موضوع برجام باعث شده بانک های آمریکایی  نتوانند با بانک های ما وارد تعامل شوند بنابراین آنها کم کاری کرده و درست کار خود را انجام ندادند.
 
وی ادامه داد: ما نیازمند بیانیه نیستیم، آقای کری می‌گ&

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «لاریجانی:احتمالا درباره برجام تجدیدنظر کنیم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات